Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska gospodarka w expose Morawieckiego

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu polska scena polityczna jest świadkiem istotnych zmian. Stery w Radzie Ministrów przejął już były Minister Finansów – Mateusz Morawiecki. Jego rząd otrzymał wotum zaufania. Morawiecki wygłosił expose, które nakreśliło najistotniejsze sprawy dla Polski, którymi planuje się zająć. Ważne miejsce w przemówieniu przypadło oczywiście sprawom gospodarczym.

 

Zanim posłowie zagłosowali nad wotum zaufania dla rządu nowo zaprzysiężonego Premiera, Morawiecki przez 70 min wygłaszał treściwe expose. W przemówieniu dał jasno do zrozumienia, że stawia na modernizację, nowe inwestycje i politykę społeczną. Morawiecki skomentował również dotychczasowe rządy, które określił jako „dobre”. Wartości i cele, którymi będzie kierował się Morawiecki, jak sam podkreślił, są niezmienne. Wspomniał o „polityce wspierania polskich rodzin”. W myśl słów Morawieckiego „kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej”. Istotną rolę w polityce będą stanowić programy socjalne. Przyjrzyjmy się poszczególnym zapowiedziom.

 

Energetyka

Reklama

Polski sektor energetyczny nie powinien rezygnować z węgla. Morawiecki podkreślił, że jest podstawą energetyki. Nie tylko istotnej dla takich regionów jak Zagłębie, ale dla całej Polski. Polska energetyka miałaby być również napędzana przez alternatywne źródła energii. Jak stwierdził Morawiecki:

„Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty”.

W kwestiach energetyki wspomniał także o Śląsku, który oprócz bycia zagłębiem węglowym, miałby stać się zagłębiem technologicznym.

 

Polscy przedsiębiorcy

W kwestii polskiej przedsiębiorczości, Morawiecki użył dwóch stwierdzeń: kapitalizm konsumpcji na kredyt i kapitalizm oszczędności i inwestycji. Polska miałaby zrezygnować z tego pierwszego na rzecz oszczędności i inwestycji. Premier zapowiedział reformę upraszczającą życie gospodarcze w Polsce oraz postawienie na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. W tej części expose zwrócił uwagę na zwalczanie przestępstw gospodarczych, takich jak: korupcja, wyłudzenia podatkowe, nieuczciwa konkurencja. Wkrótce w Polsce ma powstać Konstytucja Biznesu.

Reklama

 

Technologia i edukacja

Polska ma być nowoczesnym państwem, stawiającym na nowe technologie i rozwijającym ten sektor. Wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych ma przysłużyć się działaniu urzędów i innych jednostek, w których Polacy załatwiają ważne sprawy. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi ma skrócić czas oczekiwania w jednostkach administracyjnych.

W kwestiach edukacji, Morawiecki wspomniał o „nauczaniu branżowym”, a więc uczeniu specjalistów. Edukacja powiązana jest oczywiście z rynkiem pracy. Tzw. „pokolenie straconych szans” zmuszone do emigracji, ma stać się „pokoleniem odzyskanych szans”. Szkolnictwo wyższe, jak i instytuty badawcze mają zostać poddane reformie, tak aby stały się najważniejszymi ośrodkami w Europie.

 

Tanie mieszkania

Ważnym elementem prowadzonej polityki ma być program Mieszkanie Plus. W związku z nim już za parę miesięcy mają zostać oddane do użytku pierwsze lokale związane z programem. Podkreślił, że Polska plasuje się na szarym końcu w Europie jeśli chodzi o liczbę mieszkań przypadających na mieszkańca. Mimo tego, że wciąż budowane są nowe osiedla, powstają one często na słabo skomunikowanych i odciętych terenach. W związku z tym, samorządy otrzymają pakiet, który pozwoli na rozwój infrastrukturalny takich terenów pod względem estetycznym i przestrzennym.

Reklama

 

Polska na świecie i w Europie

Mateusz Morawiecki chce aby Polska miała silną pozycję w zarówno w całej Europie jak i na świecie. Zależy mu na „silnej, konkurencyjnej i solidarnej Europie”. Polska nie może godzić się na podział Europy, co było słychać w słowach Morawieckiego dotyczących Unii dwóch prędkości, której jest przeciwnikiem.

Jeśli chodzi o daleko idącą politykę zagraniczną, to Polska ma wzmocnić swoją pozycję w NATO. Istotne jest zadbanie o kwestie bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego. W jego słowach NATO, to fundament bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone to największy sojusznik Polski.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama