Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Początek roku przyniósł pogorszenie koniunktury w polskim przetwórstwie

|
selectedselectedselected
Początek roku przyniósł pogorszenie koniunktury w polskim przetwórstwie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się w styczniu do 54,5 pkt. wobec 56,1 pkt. w grudniu, kształtując się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (56,4 pkt.) i nieznacznie poniżej naszej prognozy (54,9 pkt.). Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień i zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla zatrudnienia oraz czasu dostaw.

 

Bariery podażowe ograniczają aktywność w polskim przetwórstwie

W danych na szczególną uwagę dalsze wydłużenie czasu dostaw przy jednoczesnym przyspieszeniu wzrostu cen zarówno dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, jak również dóbr finalnych. Taka struktura danych świadczy o narastaniu barier podażowych, które pozostają czynnikiem ograniczającym aktywność w polskim przetwórstwie. Jednocześnie stanowi ona pewne zaskoczenie w świetle opublikowanych w ubiegłym tygodniu wyników badań koniunktury w strefie euro, które wskazywały na zmniejszające się bariery podażowe (por. MAKROmapa z 31.01.2022).

 

Rosnąca presja kosztowa psuje nastroje w przetwórstwie

Reklama

W danych warto zwrócić również uwagę na spadek indeksu dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy, który ukształtował się w styczniu br. na najniższym poziomie od listopada 2020 r. Zgodnie z raportem pogorszenie oczekiwań dotyczących przyszłej produkcji wynika przede wszystkim z narastającej presji kosztowej, z jaką zmagają się ankietowane firmy. W warunkach rosnących kosztów operacyjnych firmy stają przed koniecznością podnoszenia cen swoich finalnych produktów, co może być negatywne dla ich konkurencyjności.

 

Firmy zwiększają zatrudnienie

W styczniu br. odnotowano najsilniejszy od lipca ub. r. wzrost zatrudnienia. Zgodnie z raportem było to związane z narastającymi zaległościami produkcyjnymi. W naszej ocenie częściowo można tłumaczyć to również koniecznością tymczasowego zatrudnienia dodatkowych pracowników w celu zapewnienia ciągłości produkcji w warunkach utrzymującego się silnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Polsce i rosnącym ryzykiem skierowania części załogi na kwarantannę (por. COVID Dashboard).

 

Wzrost PKB wyraźnie spowolni w I kw.

Uwzględniając dane napływające ze strefy euro, Chin oraz USA wskazujące na stopniowe zmniejszanie się barier podażowych uważamy, że w najbliższych miesiącach znajdą one odzwierciedlenie również w wyższej aktywności w polskim przetwórstwie. Nie zmienia to jednak naszej prognozy zakładającej wyraźne spowolnienie wzrostu PKB w Polsce w I kw. br. (do 4,5% r/r wobec szacowanych przez nas 7,2% w IV kw. – por. MAKROpuls z 31.01.2022).

Reklama

Uważamy, że dzisiejsze słabsze od oczekiwań wyniki badań koniunktury w polskim przetwórstwie są lekko negatywne dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

rynek pracy w Polsce zatrudnienie w polsce dane GUS wskaźnik PKB wzrost PKB dane makro dla polski rynek pracy w polsce i w unii europejskiej rynek pracy w polsce – uwarunkowania problemy tendencje jak wygląda rynek pracy w polsce współczesny rynek pracy w polsce poziom zatrudnienia w polsce poziom zatrudnienia polska zatrudnienie w polsce gus gus zatrudnienie w polsce rynek pracy w polsce uwarunkowania rynek pracy w polsce zapotrzebowanie presja kosztowa rynek pracy w polsce charakterystyka zatrudnienie w rolnictwie w polsce zatrudnienie w przemyśle w polsce rynek pracy w polsce po wejściu do unii europejskiej problemy tendencje. zatrudnienie kobiet w polsce luty 2022 rynek pracy polskie przetwórwstwo pogorszenie w przetwórstwie pogroszenie sytuacji w przetwórstwie przetwórstwo 2022 przetwórstwo w polsce 2022 Firmy zwiększają zatrudnienie spowolnienie wzrostu pkb wolniejszy wzrost pkb wskaźnika pkb Bariery podażowe Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa dane gus luty 2022 1 luty 2022 dane makro 1 luty dane makroekonomiczne 1 luty 2022 dane ekonomiczne 2022 luty dane makro dane makroekonomiczne dla polski poziom zatrudnienia w 2022 zatrudnienie w 2022 poziom zatrudnienia w 2022 roku w polsce rynek pracy w 2022 polski rynek pracy 2022 zatrudnienie w usługach w polsce zatrudnienie wspomagane w polsce zatrudnienie w polsce i za granicą zatrudnienie przez firmę zagraniczną w polsce ile wynosi zatrudnienie w usługach w polsce zatrudnienie w sektorach gospodarki w polsce
Reklama
Reklama