Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]

|
selectedselectedselected
PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

1q22 przyniósł wyraźną poprawę wyników producentów elektroniki. Dynamika przychodów przyspieszyła (31,8% r/r w 1q22 vs 21,5% r/r w 4q21), wynik finansowy zwiększył się o 150% r/r, a rentowność sprzedaży netto wzrosła o 2,3 pp r/r do 4,7%. Branża zmagała się z wyższymi cenami stali i komponentów importowanych z krajów azjatyckich, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście cen produkcji sprzedanej w 1q22 o ok. 3% r/r. Przychody z eksportu zwiększyły się o 32,6% r/r, ich udział w przychodach ogółem (62%) był nieco niższy w porównaniu z 4q21.

Największy wpływ na wyniki branży ma sytuacja producentów RTV (udział w wartości produkcji działu w 1q22 sięgał 39%), elektronicznych elementów i obwodów drukowanych (28%) i sprzętu telekomunikacyjnego (16%).

PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 1PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 1

Utrzymujące się braki niektórych komponentów wciąż wpływają na wielkość produkcji podstawowych wyrobów działu. W okresie sty-maj’22 produkcja telewizorów spadła o 3,6% r/r (do 1,3 mln szt.), gazomierzy o 8,7% r/r, liczników energii elektrycznej o 33,4% r/r. Silny wzrost produkcji dotyczył aparatów telefonicznych (+68,5% r/r) i komputerów (+18,2%).

Przewidujemy, że w 2q22 produkcja sprzedana branży elektronicznej w cenach bieżących zmniejszy się o ok. 5% r/r. W kolejnych kwartałach sygnalizowany przez producentów niższy portfel zamówień zagranicznych ograniczy wzrost produkcji i przychodów producentów. W dalszym ciągu branża będzie się mierzyć z zakłóceniami w łańcuchach dostaw (przerwy w pracy fabryk mikroprocesorów w Chinach związane z COVID-19) i wysokimi cenami frachtu. Wyzwaniem będą rosnące koszty związane z silnie drożejącą energią elektryczną i możliwość podwyższenia cen wyrobów finalnych.

Reklama

PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 2PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 2

Wysoka inflacja, spadek realnych dochodów konsumentów i coraz słabsze nastroje wskazują na obniżenie popytu na dobra trwałego użytku, w tym na sprzęt RTV, zarówno w kraju, jak i u zagranicznych odbiorców produktów. Obawy konsumentów odnośnie do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego przy wyższych stopach procentowych utrudniających pozyskanie finansowania zewnętrznego spowodują, że decyzje zakupowe staną się ostrożniejsze.

PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 3PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 3

Szansą dla branży elektronicznej mogą stać się inwestycje przemysłu obronnego (np. w segmentach związanych z komunikacją) oraz rosnące nakłady na rozwój odnawialnych źródeł energii (liczniki, przekaźniki elektroniczne itp.).

PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 4PKD 26. Produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych [najnowszy raport PKO]  - 4

 

Reklama

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Ekonomiczny 2q22. Analizy Makroekonomiczne”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama