Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy raport Polish-Ukrainian Startup Bridge: 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę

|
selectedselectedselected
Nowy raport Polish-Ukrainian Startup Bridge: 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) opublikował nowy, trzeci z kolei raport o ukraińskim ekosystemie startupowym pt. Startups and Business Ecosystem: Common Steps Towards The Reinventing Ukraine. Tegoroczny raport skupia się na roli startupów i instytucji otoczenia biznesu w przyszłej odbudowie Ukrainy.

 

Współorganizatorami raportu są: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Ukrainian Startup Fund. Do realizacji raportu w formie komentarzy eksperckich włączyli się także partnerzy merytoryczni tacy jak: ICU, Simpact Venture, Techosystem, Sigma Software Labs, ISE Group oraz Dentons.

Już trzeci rok z rzędu PUSB prowadzi badania dotyczące ukraińskiego ekosystemu, jednak w 2023 roku po raz pierwszy, oprócz założycieli startupów, badanie przeprowadzono także wśród przedstawicieli ukraińskich instytucji i organizacji otoczenia biznesu, które pełnią istotną rolę we wspieraniu startupów i młodych spółek technologicznych. Pełny raport można pobrać z oficjalnej strony PUSB (www.startupbridge.eu) pod linkiem.

Reklama

Tematem tegorocznej edycji raportu była rola ukraińskich startupów w odbudowie Ukrainy, a także gotowość ukraińskiego ekosystemu wsparcia startupów do wspierania tychże działań. W konferencji prasowej w Warszawie wzięli udział: Łukasz Wawak, menedżer PUSB, Roman Nikitov, Co-Head ICU Ventures, Elena Malitska, CEO ISE Group, Mychajło Khaletskyi, ekspert w Ukrainian Startup Fund oraz Piotr Gębala, CEO GPW Ventures.

"Wyniki raportu pokazują optymistyczne nastawienie członków ekosystemu startupowego. Przedstawiciele startupów mają własne autorskie technologie, wiedzą, jak wykonać swoją pracę, mają wiarę w przyszłość. Przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu mają ugruntowaną wiedzę i chcą dalej budować know-how.Z obu stron przebija się jednak podstawowa potrzeba — finansowanie. Najgłówniejszym zatem pytaniem z raportu jest: jak zapewnić finansowanie wewnętrzne i jak ściągnąć do kraju kapitał inwestycyjny? Wierzymy, że raport wesprze dyskusję na ten temat” - mówi Łukasz Wawak, menedżer PUSB.

Autorzy raportu przepytali 107 ukraińskich spółek technologicznych reprezentujących niszową, choć bardzo innowacyjną branżę startupową. Ponadto w części poświęconej instytucjom otoczenia biznesu na pytania odpowiedziało 54 reprezentantów organizacji z całej Ukrainy. W pierwszej części badania opublikowano dane dotyczące kondycji i nastawienia startupów. Wśród przedstawicieli startupów aż 81% uważa, że ich produkty i rozwiązania pomogą odbudować Ukrainę w różnorodnych aspektach.

Na pytanie, czy startupy rozważają możliwość prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacjami, które wesprą odbudowę kraju, aż 78% przyznało, że rozważają takie działania, a tylko 22% badanych nie bierze takich prac pod uwagę. Odpowiedzi te wskazują, że startupy są gotowe do długoterminowego udziału w procesie odbudowy i rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Nowy raport Polish-Ukrainian Startup Bridge: 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - 1Nowy raport Polish-Ukrainian Startup Bridge: 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - 1

Reklama

Zdecydowana większość odpowiedzi przedstawicieli startupów (69%) wskazała, że wszystkie grupy (rząd, inwestorzy, społeczność międzynarodowa) powinny współpracować, aby stworzyć synergię i skoordynować wysiłki na rzecz odbudowy kraju. Z kolei 54% odpowiedzi bezpośrednio odnosiło się do roli rządu, argumentując, że rząd powinien zapewnić stabilne ramy prawne i regulacyjne, które ułatwią funkcjonowanie startupów. Ponadto 41% respondentów zgodziło się, że państwo ukraińskie powinno zapewnić bezpośrednie finansowanie i wsparcie startupom zaangażowanym w ożywienie gospodarcze.

Nowy raport Polish-Ukrainian Startup Bridge: 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - 2Nowy raport Polish-Ukrainian Startup Bridge: 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - 2

 

Podstawowe dane o startupach:

  • 46% startupów mimo wojny nadal uważa, że ekosystem działa na ŚREDNIM poziomie , co można uznać za całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę wysiłek wojenny. Startupy przyznają, że ekosystem startupowy jest aktywny.
  • 31% startupów z sukcesem pozyskało w ciągu ostatniego roku kapitał inwestycyjny.
  • ● 90% startupów widzi duży potencjał wzrostu w przyszłości.
  • 59% startupów nie zmieniło miejsca zamieszkania od 24 lutego 2022 roku.
  • 47% startupów, które opuściły Ukrainę, planuje wrócić do kraju po zakończeniu wojny.
  • 59% ukraińskich startupów, które postanawiają relokować się za granicę, wybiera Polskę dla relokacji z Ukrainy. Startupy, które przeniosły się za granicę Ukrainy, stanowią 15% wszystkich biorących udział w badaniu.
  • 66% startupów na Ukrainie i 35% startupów za granicą najbardziej potrzebuje dostępu do kapitału inwestycyjnego do dalszego rozwoju.
  • 62% ukraińskich startupów widzi swoją przewagę w elastyczności i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się okoliczności.
  • 53% startupów uważa, że ekosystem startupowy potrzebuje inwestycji ze źródeł państwowych i funduszy międzynarodowych.

 

Podstawowe dane o organizacjach i instytucjach otoczenia biznesu:

  • 85% instytucji i organizacji otoczenia biznesu zapewnia wsparcie nie tylko tradycyjnym biznesom, ale ma także ofertę dla startupów.
  • 57% organizacji potwierdziło swoje kompetencje w zakresie świadczenia usług w zakresie badań rynku i rozwoju produktów.
  • 69% organizacji otoczenia biznesu potwierdziło posiadanie ugruntowanego doświadczenia w zakresie otrzymywania wsparcia grantowego.
  • 76% organizacji otoczenia biznesu potwierdziło, że posiada doświadczenie w zakresie otrzymywania, wypłacania i rozliczania dotacji.
  • 83% organizacji otoczenia biznesu posiada wcześniejsze doświadczenia i kompetencje we współpracy z partnerami zagranicznymi (w tym z darczyńcami ).
  • 83% organizacji otoczenia biznesowego odczuwało potrzebę intensywnej rywalizacji w celu przyciągnięcia partnerów zagranicznych.
  • 39% organizacji otoczenia biznesu jako swój wkład w odbudowę Ukrainy określiło udostępnienie technologii edukacyjnych i możliwości e-learningu;
  • 70% organizacji środowisk biznesowych identyfikuje start-upy jako mające potencjał do odegrania roli w rewitalizacji społeczności lokalnych (w szczególności poprzez zapewnienie nowych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji).
  • 81% instytucji otoczenia biznesu ma już doświadczenie we współpracy ze startupami.
  • 78% instytucji otoczenia biznesu stwierdziło, że posiada kompetencje do współpracy ze startupami
  • 93% IOB chce rozwijać dalsze kompetencje potrzebne do pracy ze start-upami.
  • 54% IOB chce rozwijać kompetencje w zakresie udzielania pomocy finansowej start-upom.
  • 83% IOB chce dowiedzieć się, jak pozyskać inwestycje zagraniczne i finansowanie w drodze partnerstw międzynarodowych.

 

Reklama

 

O Polish-Ukrainian Startup Bridge:

Od 2018 roku projekt Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) wspiera ukraińskie startupy w wejściu na rynek Polski i Unii Europejskiej. W 2023 roku 15 ukraińskich startupów otrzymało opiekę mentorską i finansową na łączną kwotę ponad 150 000 zł. W 2022 roku PUSB otworzył przestrzeń coworkingową dla ukraińskich spółek technologicznych i przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach. W ramach projektu realizowanych jest szereg wydarzeń merytorycznych, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy i know-how ukraińskich startupów.

W ciągu ostatnich 5 lat działalności zespół: spotkał się z ponad 500 ukraińskimi startupami; zorganizował ponad 40 wydarzeń specjalnych; odwiedził 20 miast Ukrainy; nawiązał ciepłe relacje z ponad 30 funduszami venture; stworzył szeroką sieć partnerską zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Partnerami Głównymi projektu są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Ukrainian Startup Fund, Simpact Ventures, Sigma Software Labs, Techosystem, ICU Ventures, Techosystem, ISE Group i wielu innych.

Polish-Ukrainian Startup Bridge realizowany jest przez Fundację „Fundusz Współpracy” w kooperacji z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej RP, a finansowany w ramach programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama