Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemcy- nastroje biznesowe Ifo oraz kurs euro EUR/USD

|
selectedselectedselected
Niemcy- nastroje biznesowe Ifo oraz kurs euro EUR/USD | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Otrzymaliśmy dzisiaj z Niemiec dane dotyczące sytuacji w biznesie za maj, a także informacje na temat inflacji w Hiszpanii:

Wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech: 86,2 (prognoza: 85,0; poprzednio: 79,7)

Oczekiwania biznesowe w Niemczech: 91,4 (prognoza: 87,0; poprzednio: 80,5)

Bieżąca analiza sytuacji w Niemczech: 81,3 (prognoza: 84,0; poprzednio: 78,9)

Wskaźnik Ifo w przeszłości

Reklama

Odczyty są niepokojąca już od dłuższego czasu. Po tym jak wskaźnik Ifo osiągnął wartość 105,3 24.11.2017, kolejne publikacje prezentowały tendencję spadkową. Wynik opublikowany 24 kwietnia 2020 roku okazał się być najgorszy w historii i wyniósł 74,3. Na szczęście miesiąc później było już lepiej, bowiem rezultat przedstawiony w maju to 79,5. Jeżeli nie dojdzie do kolejnej fali pandemii koronawirusa, można mieć nadzieję na ustabilizowanie sytuacji.

Niemcy IfoNiemcy Ifo 

Wykres wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo z Niemiec (od 1991 roku)

Co to jest wskaźnik Ifo?

Ifo czyli wskaźnik klimatu biznesowego. Jest to wskaźnik makroekonomiczny mający na celu zobrazowanie aktywności w niemieckich firmach. Na podstawie tych danych można przewidywać przyszłość sytuacji gospodarczej kraju. Jak wiadomo Niemcy są światową potęgą, dlatego żaden inwestor nie powinien przejść obojętnie obok tych danych.

Jak liczone jest wskaźnik Ifo?

Od 1991 roku w Monachium w Instytucie Badań Ekonomicznych (Institut fur Wirtschaftsforschung) podliczane są dane z całego kraju. Pochodzą one z odpowiedzi około 7 tysięcy przedsiębiorców i dotyczą zarówno obecnej, jak i przewidywanej w przyszłości sytuacji firmy. Horyzont czasowy w jakim przedstawiają sytuację ankietowani to sześć najbliższych miesięcy. Badania dotyczą takich branż jak: przemysł, budownictwo, sprzedaż detaliczna i hurtowa. Ankieta składa się z dwóch części. W pierwszej można zaznaczyć czy aktualna sytuacja jest: dobra, zadowalająca, zła. Natomiast w drugiej części czy ten stan rzeczy w przyszłości się: poprawi, nie zmieni, pogorszy. Zebrane dane są selekcjonowane. Odrzuca się opinie neutralne, a z podstawienia pozytywnych i negatywnych pod specjalnie opracowany do tego wzór powstaje wynik końcowy.

Kurs euro EUR/USD na rynku walutowym Forex

Reklama

Na rynku walutowym, kurs euro EUR/USD delikatnie traci na wartości, choć spadek ten jest dość dynamiczny, bowiem jeszcze niedawno notowania znajdowały się ponad kreską. Obecnie kurs euro EUR/USD zniżkuje o -0,11% do poziomu 1,1297.

 EURUSDEURUSD

Wykres euro EUR/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Strefa Euro - PMI dla usług i przemysłu

Wielka Brytania - wskaźnik PMI

Reklama

USA - PMI i rynek nieruchomości

Nowa Zelandia - stopy procentowe

Polska - stopa bezrobocia

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marcin Widerski

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG


Reklama
Reklama