Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mało korzystne dane z Chin, ale pozytywna niespodzianka z USA. Jaka będzie reakacja kursu dolara (USD)?

|
selectedselectedselected
Mało korzystne dane z Chin, ale pozytywna niespodzianka z USA. Jaka będzie reakacja kursu dolara (USD)?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2Q br. wzrost PKB w Chinach już nieco mnie imponujący PKB w Chinach wzrósł w 2Q 2021 o 7,9% r/r wobec 18,3% r/r kwartał wcześniej. Dane okazały się zbliżone do konsensusu, który wynosił 8,1% r/r. Obniżenie się rocznej dynamiki wzrostu wynika z dużo mniej korzystnego efektu bazy odniesienia z ub. roku.

Natomiast w odniesieniu do 1Q 2021 PKB

wzrósł o 1,3% kw/kw wobec 0,4% kw/kw kwartał wcześniej i to pomimo pogorszenia sytuacji epidemicznej w części tego kraju. Dane te wskazują, że gospodarka chińska powróciła do tempa poprawy aktywności gospodarczej notowanego w 2019 r., tj. przed wybuchem pandemii. Normalizacja ożywienia w Chinach jest naturalna biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten już dawno w pełni odrobił straty, które wywołała pandemia. Oczekiwania dla chińskiej gospodarki pozostają optymistyczne, choć pewne problemy w najbliższym okresie pozostaną: ograniczona ekspansja konsumpcji, rosnące ceny materiałów zmniejszające zyskowność przemyśle oraz niepewność związana z globalną gospodarką, które nie sprzyja rozwojowi inwestycji w sektorze wytwórczym.

malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 1malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 1

Inflacja w USA w czerwcu mocno powyżej oczekiwań

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu do 5,4% r/r z 5,0% r/r miesiąc wcześniej tj. do najwyższego poziomu od niespełna 13 lat. Do wysokiego odczytu przyczynia się niska baza odniesienia z ub. roku. Lepiej narastanie presji inflacyjnej oddają wzrosty miesiąc do miesiąca. W tym ujęciu średni poziom cen konsumpcyjnych w USA wzrósł w czerwcu o 0,9% m/m, po wzroście o 0,6% m/m w maju. Dane te okazały się sporo wyższe od konsensusu prognoz, który wynosił 0,5% m/m. Bardzo silnie dynamikę cen podnoszą wzrosty cen używanych aut. W miesiącach kwiecień-czerwiec wyniósł on łącznie ponad 30,0%. Jest to rezultat niewystarczającej podaży nowych aut, których produkcja hamowana jest przez dostawy zbyt niskiej liczby potrzebnych komponentów, np. elektronicznych.

Do silnego popytu na środki indywidualnego

Reklama

transportu przyczynia się dobra sytuacja dochodowa gospodarstw domowych oraz prawdopodobnie próba ograniczenia użytkowania publicznych środków transportu w obawie o infekcję koronawirusem. Niemniej wzrosty m/m cen w ostatnich miesiącach mają szeroki charakter i dotyczą żywności, odzieży oraz usług transportowych. Wzrosły m/m także ceny energii, co wynika z kształtowania się m.in. cen ropy naftowej na międzynarodowych rynkach. Informacje te wskazują, że „wąskie gardła” w łańcuchach produkcji, ceny żywności i energii, a także rosnące płace w części branż podnoszą koszty działalności biznesowej, a w warunkach silnego wzrostu popytu przedsiębiorcy są w stanie przerzucić je na amerykańskie gospodarstwa domowe. O ile część tych czynników ma charakter przejściowy w krótkim okresie, to mocny popyt może utrwalać nasilenie presji inflacyjnej.

malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 2malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 2

Czerwcowy odczyt inflacji CPI w USA

najpewniej nie zmieni w najbliższym czasie retoryki większości członków Fed opowiadających się za pierwszą podwyżką stóp procentowych w USA w 2023 r. Oczekiwań tych nie podzielają w pełni rynki finansowe, które z wysokim prawdopodobieństwem wskazują, że będzie to miało miejsce jeszcze w 2022 r.

Pozytywna niespodzianka w danych o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 0,6% m/m po spadku o 1,7% m/m w maju (dane za maj zostały zrewidowane w dół). Odczyt ten przewyższył konsensus prognoz, który wynosił 0,0% m/m. Struktura danych potwierdza wysoką skłonność amerykańskich gospodarstw domowych do wydatków: sprzedaż odzieży wzrosła o 2,6% m/m, elektroniki o 3,3% m/m, sprzedaż w grupie „różne sklepy detaliczne” o 3,4% m/m.

malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 3malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 3

Warto odnotować czwarty z rzędu wzrost m/m sprzedaży

Reklama

w restauracjach i barach, co jest zgodne z oczekiwaniami stopniowego wzrostu popytu w tej branży. Dane za czerwiec stanowią pozytywną niespodziankę i potwierdzają nadal mocną koniunkturę w amerykańskim handlu detalicznym pomimo rosnącej konkurencji ze strony odmrażanych usług (rozrywka, zakwaterowanie). Popytowi sprzyja dobra sytuacja dochodowa gospodarstw domowych, co powinno utrzymywać wysoką aktywność w handlu detalicznym także w kolejnych miesiącach.

Braki komponentów elektronicznych

spowalniają ekspansję amerykańskiego przemysłu Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 0,4% m/m po wzroście o 0,7% m/m w maju, co jest wynikiem nieznacznie niższym od konsensusu prognoz. Struktura danych potwierdza, że popyt na dobra przemysłowe jest mocny, jednak nie może być w pełni zrealizowany ze względu na zaburzenia dostaw materiałów i części, szczególnie komponentów elektronicznych. Ze względu na te problemy produkcja aut i części obniżyła się w czerwcu aż o 6,6% m/m, a sprzętu elektronicznego o 2,2% m/m.

malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 4malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 4

Przedłużające się zatory w łańcuchach dostaw

w warunkach mocnego popytu skutkują nasileniem wzrostu cen. W czerwcu inflacja PPI w USA wyniosła 7,4% r/r wobec 6,6% w maju i okazała się najwyższa od 10,5 roku. W ocenie Fed nasilenie presji inflacyjnej i wąskie gardła w przemyśle ustąpią w niedalekiej przyszłości, dzięki czemu nie będzie konieczności szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Na podstawie dostępnych obecnie danych wysokiej częstotliwości Atlanta Fed szacuje, że w 2Q 2021 PKB w USA wzrósł o 7,5% kw/kw (po odsezonowaniu, w ujęciu zannualizowanym), po wzroście o 6,4% kw/kw w 1Q 2021.

malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 5malo korzystne dane z chin ale pozytywna niespodzianka z usa jaka bedzie reakacja kursu dolara usd grafika numer 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama