Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego jest „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki”

|
selectedselectedselected
Kurs złotego jest „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki” | FXMAG INWESTOR
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER: Produkcja przemysłowa w sierpniu obniżyła się o 0,2% m/m, słabiej niż miesiąc wcześniej (-0,6% m/m). Dane były jednak nieco gorsze od oczekiwań - konsensus wskazywał na stabilizację produkcji na poziomie sprzed miesiąca.

 

 

W największym stopniu do spadku przyczyniło się ograniczenie produkcji w sektorze energetycznym i budowlanym. Produkcja po wyłączeniu budownictwa i energetyki wzrosła o 0,5% m/m. Pozytywne sygnały zaczęły płynąć z przemysłu motoryzacyjnego, gdzie nastąpił wzrost produkcji o 7,6% m/m (po spadku w lipcu o 9,4% m/m). W ujęciu r/r produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 2%, czyli nieco mocniej niż w lipcu (-1,7%). Dane wskazują, że w niemieckim sektorze przemysłowym trwa recesja, jednak pojawiają się sygnały, iż może ona dobiegać końca. Wskazują na to powoli odbudowujące się zamówienia, wzrost produkcji w kluczowej branży motoryzacyjnej, czy spadek pesymizmu w bieżących badaniach koniunktury.

Kurs złotego jest „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki” - 1Kurs złotego jest „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki” - 1

Reklama

 

EUR: Indeks Sentix, obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro, obniżył się w październiku do -21,9 pkt. z -21,5 pkt. miesiąc wcześniej. Mimo spadku, wskaźnik zaskoczył pozytywnie. Konsensus wskazywał na -23,0 pkt. Z jednej strony, uwagę zwraca silny spadek ocen obecnej sytuacji, do -27,0 pkt., a więc do najniższego poziomu od listopada 2022. Z drugiej strony, wyraźnie poprawiły się oczekiwania, których indeks wzrósł o 4,2pp do -16,8 pkt. wobec -21,0 pkt. miesiąc wcześniej.

Kurs złotego jest „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki” - 2Kurs złotego jest „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki” - 2

 

ŚWIAT: Nagrodę im. A.Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymała C.Goldin za badania nad czynnikami wyjaśniającymi różnice w wynagrodzeniach i zatrudnieniu między kobietami i mężczyznami. Laureatka wykorzystała dane z ponad 200 lat, aby pokazać, że chociaż dysproporcje w wynagrodzeniach można historycznie wytłumaczyć różnicami w wykształceniu i wyborach zawodowych, to obecnie istnieją one głównie między mężczyznami i kobietami zajmującymi analogiczne stanowiska i powstają wraz z narodzinami pierwszego dziecka.

 

Zobacz także: Czy prezes EBC Christine Lagarde zaskoczy inwestorów? Co dalej z kursem euro, dolara i funta?

Reklama

 

POL: Prezes NBP, A.Glapiński, powiedział, że inflacja w październiku spadnie poniżej 7% r/r, a problem dużej inflacji mamy za sobą. A.Glapiński odniósł się też do kwestii gromadzenia przez NBP rezerw walutowych w złocie. Według Prezesa są to działania stabilizujące pozycję polskiej waluty i polskiej gospodarki. Ponadto, szef banku centralnego zwrócił uwagę, że NBP nie dąży do żadnego konkretnego poziomu kursu walutowego i ocenił, że jest on „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki”.

 

EBC: P.H.deCos (EBC) powiedział, że bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych w strefie euro (trwające od lipca 2022) mają duży wpływ na warunki finansowania, widać ich oddziaływanie na gospodarkę i będzie ono kontynuowane.

 

USA: L.Logan (Fed w Dallas, głosująca członkini FOMC) oceniła, że niedawne zacieśnienie warunków finansowych jest substytutem dodatkowych podwyżek stóp Fed. Jej zdaniem zmiana premii terminowej miała duży wpływ na ostanie ruchy na amerykańskiej krzywej dochodowości. Szefowa Fed w Dallas podkreśliła, że władze monetarne są skupione na przywróceniu stabilności cen, co będzie wymagało zmiany układu sił na rynku pracy. P.Jefferson (wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej) powiedział z kolei, iż postrzega wzrost rentowności obligacji skarbowych jako czynnik potencjalnie ograniczający aktywność w gospodarce, podkreślił jednak, że inflacja pozostaje zbyt wysoka.

Reklama

 

USA: M.Barr (wiceprezes Fed ds. nadzoru) wypowiedział się pozytywnie o propozycji organów regulacyjnych, znacznie zwiększającej wymogi kapitałowe dla największych banków na Wall Street. Przyznał, że może to skutkować wyższymi kosztami finansowania, ale też umożliwi bankom absorbcję większych strat.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama