Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejny zniżkowy tydzień na warszawskiej giełdzie. Amerykańskie indeksy przerwały korektę

|
selectedselectedselected
Kolejny zniżkowy tydzień na warszawskiej giełdzie. Amerykańskie indeksy przerwały korektę | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Główne amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały w minionym tygodniu wzrosty, przerywając tym samym noworoczną korektę, zapoczątkowaną w pierwszym tygodniu 2024 roku. Indeksowi S&P 500 na koniec tygodnia brakowało już tylko 0,3% do osiągnięcia historycznego maksimum z 3 stycznia 2022 r., czyli poziomu 4796,56 pkt. Nieco gorzej wypadła warszawska giełda, gdzie drugi tydzień z rzędu panowały spadki.

 

Rynki akcji

W ciągu minionego tygodnia na indeksach akcyjnych odnotowaliśmy wzrosty. Ponad 3% rósł technologiczny indeks Nasdaq Composite. Jednocześnie wyniki za czwarty kwartał 2024 roku podały już największe banki amerykańskie: JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America i Wells Fargo. Okazały się one w większości gorsze od oczekiwań rynkowych, w związku z czym wszystkie wymienione banki zamknęły tydzień na minusach.

Na rynkach europejskich tydzień zakończył się delikatnymi wzrostami, a w przypadku szerokiego europejskiego indeksu STOXX Europe 600 praktycznie bez zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Reklama

W zeszłym tygodniu relatywnie najsłabiej w porównaniu do opisywanych rynków poradziły sobie polskie indeksy. Indeks dwudziestu największych polskich spółek spadł o ponad 1%. Jednym z elementów mogących wpływać na podwyższoną zmienność warszawskiego parkietu są spory o charakterze politycznym.

 

Zobacz także: Kontrola ZUS-u u polskiego producenta gier! Możliwe setki tysięcy kary

 

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji

Kolejny zniżkowy tydzień na warszawskiej giełdzie. Amerykańskie indeksy przerwały korektę - 1Kolejny zniżkowy tydzień na warszawskiej giełdzie. Amerykańskie indeksy przerwały korektę - 1

Reklama

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 12.01.2024 r.

 

Rynki obligacji

Pomimo danych wskazujących, że inflacja w Stanach Zjednoczonych może być bardziej uporczywa niż zakładali inwestorzy, na rynkach dłużnych w minionym tygodniu panował dość spokojny nastrój. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła na zakończenie tygodnia poniżej 4%.

Niewielkie tylko zmiany rentowności obserwowaliśmy również na europejskich rynkach dłużnych. Na tych rynkach zauważyliśmy także osłabienie oczekiwań na obniżkę stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych na koniec tygodnia wynosiła 2,18%.

Na polski rynek długu skarbowego wpłynęły wydarzenia związane z posiedzeniem RPP. Choć wydźwięk konferencji prasowej prezesa NBP był nieco jastrzębi, to rentowność polskiej dziesięciolatki na zakończenie tygodnia spadła o kilkanaście punktów bazowych. Stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) minimalnie wzrosły w porównaniu do poprzedniego tygodnia i zakładają, że w ciągu roku stopa referencyjna NBP spadnie o ok. 75 punktów bazowych.

Reklama

Kolejny zniżkowy tydzień na warszawskiej giełdzie. Amerykańskie indeksy przerwały korektę - 2Kolejny zniżkowy tydzień na warszawskiej giełdzie. Amerykańskie indeksy przerwały korektę - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 12.01.2024 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama