Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak wybrać konto oszczędnościowe? 5 pułapek, na które musisz uważać!

|
selectedselectedselected
Jak wybrać konto oszczędnościowe? 5 pułapek, na które musisz uważać! 5 kroków jak wybrać konto oszczędnościowe
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Coraz więcej Polaków szuka różnych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Jedną z najbardziej powszechnych są konta oszczędnościowe, które aktualnie znajdziemy w ofercie niemalże każdego banku.

Konta tego typu są bardzo cenione przez konsumentów, zwłaszcza przez osoby, które dopiero uczą się oszczędzania pieniędzy (i nie dysponują zbyt dużą sumą oszczędności). W porównaniu do kont osobistych, które zazwyczaj nie są oprocentowane w ogóle, na oszczędnościowym doliczane są nam odsetki, a w przeciwieństwie do lokat terminowych można wypłacić pieniądze w dowolnym momencie, bez utraty zarobionych pieniędzy. Ofertę banku należy jednak bardzo dobrze przeanalizować, ponieważ może się okazać, że nie spełni ona Twoich oczekiwań.

W tym artykule Mateusz z bloga finansowego ZaradnyFinansowo.pl przygotował 5 najczęstszych pułapek, na które można trafić, decydując się na tę formę oszczędzania.

1) Opłata za drugi i kolejny przelew

Bardzo częstym zjawiskiem w przypadku kont oszczędnościowych jest ograniczenie darmowych przelewów z konta oszczędnościowego do jednego lub dwóch w miesiącu. Za kolejne przelewy (bez względu na to, czy są realizowane na nasze konto osobiste w tym samym banku, czy inne) trzeba niestety zapłacić. I to niemałą kwotę, bo opłaty za takie transakcje wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za przelew. Dobrze jest też na bieżąco weryfikować tabelę opłat i prowizji (o każdej zmianie bank ma obowiązek Cię poinformować), ponieważ może się okazać, że np. dwa darmowe przelewy w miesiącu zostały zredukowane do jednego. Takie konto oszczędnościowe będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają potrzeby wielokrotnego przelewania środków na inne konta.

2) Promocyjne oprocentowanie tylko przez określony czas

Reklama

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i tak samo zdarza się w przypadku atrakcyjnego oprocentowania konta oszczędnościowego. Z reguły są to oferty na kilka miesięcy, po czym oprocentowanie drastycznie spada i wielokrotnie nie przekracza nawet 0,5%. Jeżeli więc zależy Ci na długoterminowym oszczędzaniu, korzystniej będzie zastosować inne rozwiązanie (np. lokatę terminową, która będzie miała deklarowane oprocentowanie przez cały okres jej trwania).

3) Promocyjne oprocentowanie tylko do określonej kwoty

To kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Przeważnie wyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego przeznaczone jest dla niskich kwot (często nieprzekraczających 10.000 złotych). W związku z tym, jeśli udało Ci się zaoszczędzić większą sumę pieniędzy, warto pomyśleć nad innym sposobem dalszego oszczędzania, na przykład podzielenia kwoty na mniejsze sumy i założenie kilku kont oszczędnościowych, w różnych bankach. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem takiego rozwiązania, a masz uzbierany kapitał większy, niż 10.000 zł, może czas pomyśleć o inwestowaniu pieniędzy zamiast lokowaniu?

4) Promocyjne oprocentowanie warunkowane założeniem konta bankowego

Tak naprawdę niewiele banków daje możliwość założenia wyłącznie konta oszczędnościowego. Jeśli już, to prawdopodobnie oprocentowanie takiego konta nie będzie zbyt wysokie. Bardzo często zdarza się, że w ogóle nie założymy konta oszczędnościowego bez konta osobistego, a to wiele osób zniechęca. Z założeniem nowego konta osobistego mogą też wiązać się opłaty (a żeby ich uniknąć musimy spełnić podane przez bank warunki, np. na konto musi wpływać regularnie określona kwota lub będziemy musieli dokonać transakcji kartą na wyznaczoną minimalną sumę). Jeśli jednak taka perspektywa Ci nie przeszkadza - może być to rozwiązanie dla Ciebie.

5) Promocyjne oprocentowanie tylko dla nowych Klientów

Ostatnia, chyba najczęściej spotykana pułapka - widzisz wielką, kolorową reklamę z wielkim hasłem "atrakcyjne oprocentowanie", a poniżej małym druczkiem dopisane, że promocja dotyczy wyłącznie nowych Klientów. Myślę, że nie ma nic bardziej zniechęcającego... Banki niestety bardzo rzadko mają promocje dedykowane stałym Klientom, a konto oszczędnościowe możemy założyć już za pomocą kilku kliknięć w aplikacji na smartfonie. Dlatego zalecam zwrócić na to szczególną uwagę, żeby nie okazało się nagle, że z dedykowanych w reklamie np. 2% oprocentowania mamy zaledwie 0,5%.

Jak więc wybrać konto oszczędnościowe? 

Przede wszystkim zwróć uwagę na te pięć aspektów, wymienionych w artykule. Dokładnie zapoznaj się z ofertą, zanim zdecydujesz się założyć konto. Przeczytaj regulamin oraz tabelę opłat i prowizji.

Reklama

Aktualne zestawienie ofert, wraz z pokazaniem wszystkich warunków promocji, opłat i wymagań znajdziesz w rankingu kont oszczędnościowych na FINATIN.pl. Przy każdym z kont znajdziesz informacje o każdej z opisanych wyżej pułapek. W razie jakichkolwiek wątpliwości - pytaj bank o szczegółowe warunki czy zasady.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Julia Zagórska

Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 


Reklama
Reklama