Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek…

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowana wczoraj inflacja w USA nie zaskoczyła i wyniosła 7% r/r. Jak piszemy w komentarzu poniżej - to jeszcze nie szczyt. Po CPI, dziś czas na amerykański PPI. Poznamy też dane o bilansie płatniczym w Polsce. Podsumowujemy też najważniejsze zmienne makroekonomiczne dla Polski, Czech i Węgier z ostatnich kwartałów.

O 14:00 NBP opublikuje listopadowe dane o bilansie płatniczym. Naszym zdaniem saldo rachunku bieżącego może wynieść -2261 mln EUR. Składają się na to słabiutki transfer netto z UE i (być może) sezonowe podbicie salda usług. Saldo towarowe jest zagadką po potężnych wzrostach produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie, ale stawiamy na duży deficyt (-1,5 mld EUR). Eksport 25892 mln EUR, import 27409 mln EUR.

W przypadku PPI w USA oczekiwany jest lekki wzrost indeksu z 9,6% r/r do 9,8% r/r. Ponadto, jak co tydzień, opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Zaplanowany jest też szereg wystąpień przedstawicieli Fed.

USA: Inflacja – to jeszcze nie jest szczyt

Grudniowa inflacja wzrosła do 7% r/r i była zgodna z oczekiwaniami (podobnie jak miesiąc wcześniej). Inflacja bazowa przyspieszyła do 5,5% i nieznacznie przewyższyła medianę prognoz rynkowych. Dynamiki miesięczne inflacji z koszyka okrojonego o żywność i energię są cały czas imponujące: przybyło kolejne 0,6% (poprzednio +0,5%, +0,6%...).

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 1Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 1

Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 2Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 2

W dalszym ciągu jednak więcej tu prawdopodobnie dostosowań do tymczasowych zerwań łańcuchów dostaw i gwałtownego startu popytu (inflację napędzają głównie towary) niż faktycznej presji inflacyjnej, która może się utrzymać w dłuższym terminie (zmiany cen usług są stosunkowo stabilne). Samo opadanie inflacji do bardziej strawnych poziomów będzie trwało długo. Nasze zgrubne obliczenia sugerują, że w okolicach 2% (choć raczej powyżej) znajdziemy się dopiero na początku 2023 roku. W międzyczasie rynek pracy dodatkowo się domknie i pojawi się więcej „prawdziwej” presji inflacyjnej, której nie da się tłumaczyć inaczej niż przegrzaniem gospodarki.

Szybki rzut oka na kategorie szczegółowe sugeruje, że powoli normalizują się wzrosty cen żywności (ostatnio +0,42% m/m). Koszty jedzenia poza domem nadal dynamicznie rosną (ostatnio +0,66% m/m). Odczyt ratowały ceny energii (-0,4% m/m), choć raczej nie ma co liczyć na trwały ratunek w tym zakresie i kolejny miesiąc może już być na plusie. Ceny ubrań znów wskoczyły na lokalną górkę i amplituda zmian jest wyższa niż przed pandemią. Ceny leków z kolei zachowują się już w zasadzie średnio rzecz ujmując normalnie i mają mniejszą amplitudę zmian niż przed pandemią. O ile szok cenowy na nowych autach powoli się rozładowuje (+1% m/m vs +2% m/m na górce) to ceny używanych samochodów znów przyspieszają (+3,52% m/m) a wykres zmian cen wygląda tak dziwnie, że aż warto go pokazać.

Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 3Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 3

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 4Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 4

W usługach jest bardziej spokojnie

Usługi medyczne rosną o 0,34% m/m, co plasuje się jedynie lekko powyżej średniej sprzed pandemii. Ceny usług transportowych spadają (-0,3% m/m) i chyba okres gwałtownych dostosowań mamy już za sobą. Zmiany ceny zakwaterowania utrzymują się wciąż średnio wyżej (+0,42% m/m), ale powoli zaczyna się kreślić górka.

Fed już ostatnio istotnie się zajastrzębił stawiając na pierwszym miejscu mandat inflacyjny. W grze jest pierwsza podwyżka stóp procentowych w marcu (rynek wycenia jej prawdopodobieństwo na 86%), być może jeszcze szybsze zakończenie zakupów aktywów oraz szybkie QT (quantitative tightening), czyli rozpoczęcie redukcji bilansu. W eterze padały kwoty w wysokości nawet 100 mld miesięcznie. Krzywa rentowności płaszczy się: YTM krótkich obligacji rośnie dużo szybciej niż długich.

Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 5Garść newsów makroekonomicznych. Inflacja w USA najwyższa od lat – ale to dopiero początek… - 5

Co ciekawe, dolar osłabia się do euro

Niewykluczone, że inwestorzy są nieco zbyt optymistyczni w zakresie trajektorii zmian stóp procentowych w strefie euro, choć sam EURUSD może wyceniać po prostu poprawę globalnych perspektyw po odnotowaniu mniejszej śmiertelności omikrona (tu jednak naszym zdaniem jest jeszcze cała masa ryzyk związana choćby z faktem jego potężnej zakaźności). Na razie nie wycofujemy się z niższych prognoz EURUSD.

Reklama

 

Stan gospodarczych strat po pandemii - region

Kontynuujemy przegląd sytuacji makroekonomicznej na początku roku. Po ostatnim komentarzu dot. sytuacji rynku pracy w USA dziś przyszedł czas na rzut oka na region. Piszemy, jak w ostatnich kwartałach kształtowały się najważniejsze zmienne makroekonomiczne w Polsce na tle innych państw z regionu - Czech i Węgier. To podsumowanie tego jak radziły sobie wspomniane państwa w zeszłym roku i zarazem punkt wyjścia dla analizy na najbliższe kwartały. Niedługo opowiemy o inflacji w regionie przez pryzmat wyników koniunktury.

 

Garść newsów makroekonomicznych

∙ RPP: Senat powołał L. Koteckiego i P. Litwiniuka do Rady Polityki Pieniężnej. Zastąpią oni E. Gatnara i J. Kropiwnickiego, których kadencje upływają 25 stycznia

∙ RPP: W. Janczyk i E. Ostrowska zostali zgłoszeni jako sejmowi kandydaci do RPP. Kadencje obecnych członków RPP wybranych przez Sejm upływają 9 lutego (G. Ancyparowicz i E. Łon) i 30 marca (J.Żyżyński).

Reklama

Wiesław Janczyk jest posłem PiS, przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wcześniej (w latach 2016-18) był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów (linkdo sejmowego druku z życiorysem)

Elżbieta Ostrowska jest profesorem nauk ekonomicznych, obecnie zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w sprawach rynku kapitałowego i pieniężnego, inwestycji finansowych i rzeczowych, bankowości, zarządzania ryzykiem i spółdzielczości finansowej (podajemy za sejmowym CV - link do druku)

∙ Polska: Komisja Europejska przygotowuje procedurę wstrzymania wypłaty środków z unijnego budżetu dla Polski. Jest to związane z niezapłaceniem dziennych kar za sprawę kopalni Turów (500 tys. euro dziennie, łączna kwota przekroczyła już 50 mln euro) - informację podał Bloomberg.

Twitter Post

∙ Polska: Polecamy "miniwykład" prof. Krugera, który jest jednym z odpowiadających za projekt modelowania rozwoju pandemii MOCOS (MOdelling COronavirus Spread). W nim m.in. szczegóły ostatniej prognozy liczby zakażeń.

Reklama

Twitter Post

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama