Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z CEIDG: W I półroczu br. założono więcej firm. Eksperci: To efekt m.in. optymalizacji podatkowych

|
selectedselectedselected
Dane z CEIDG: W I półroczu br. założono więcej firm. Eksperci: To efekt m.in. optymalizacji podatkowych | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Poprzednio wynosiła 25,2 tys. Tylko w styczniu br. zamknięto więcej firm niż założono. W kolejnych miesiącach było już odwrotnie. W tym samym czasie liczba wniosków o wznowienie działalności wzrosła o 5,4% rdr. Od stycznia do czerwca tego roku średnia miesięczna była na poziomie 13,8 tys. A rok wcześniej sięgała niewiele ponad 13 tys. Eksperci komentujący dane podkreślają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Jednak nie przewidują tego typu sytuacji w kolejnych miesiącach. I jak twierdzą, w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.

Od stycznia do czerwca br. do rejestru CEIDG wpłynęło łącznie ponad 155,7 tys. wniosków dotyczących otwarcia działalności gospodarczej. To o 3,2% więcej niż rok wcześniej, gdy złożono ich 150,9 tys. Średnia miesięczna wyniosła w I półroczu br. 25 955, a rok wcześniej – 25 152.

– Prawdopodobnym powodem wskazanego wzrostu było częstsze zakładanie działalności przez osoby świadczące usługi w wysoce wyspecjalizowanych sektorach. Ponoszą one szereg wydatków, które wraz z inflacją coraz mocniej rosną. Przechodząc na samozatrudnienie, mogą wrzucać je w koszty uzyskania przychodów, czego nie mają prawa robić w oparciu o umowę o pracę – zauważa doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol.

Jak komentuje radca prawny Łukasz Goszczyński, skala wzrostu jest nikła w porównaniu z liczbą działających podmiotów. Zdaniem eksperta, dodatni bilans świadczy z jednej strony o powrocie do normalności po pandemicznych obostrzeniach, a z drugiej – o stosowaniu optymalizacji podatkowych. Gdy zatrudnianie pracowników na umowę o pracę staje się zbyt kosztowne, przechodzą oni na samozatrudnienie.

Reklama

– W mojej ocenie, negatywny wpływ inflacji i wojna w Ukrainie to główne czynniki, które wpłynęły na niewielki wzrost otwieranych działalności w stosunku do ubiegłego roku. Przewiduję, że niestety, ale w dalszej perspektywie będziemy obserwować raczej wzrost ilości zamykanych firm oraz spadek otwierania nowych działalności – mówi doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika.

Ponadto tegoroczne statystyki Ministerstwa Rozwoju i Technologii pokazują, że miesięcznie było o ok. 4-14,7 tys. więcej wniosków o założenie niż o zamknięcie działalności. Odwrotnie było tylko w styczniu, kiedy zamknięto o ponad 800 więcej firm niż założono.

– W styczniu br. część osób, po podsumowaniu poprzedniego roku, zdecydowała się na zamknięcie działalności. Polski Ład miał też wpływ na wstrzymanie się z decyzją o rozpoczęciu działalności przez wiele osób. Polacy, którzy planowali przejść na samozatrudnienie, najprawdopodobniej chcieli zobaczyć, jak będą działać inne firmy na rynku po wdrożeniu zmian. Dlatego w pierwszym miesiącu roku było mniej wniosków o założenie działalności niż o zamknięcie – stwierdza Adrian Parol.

 

Reklama

 

Z udostępnionych danych wynika również, że w I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło prawie 82,6 tys. wniosków o wznowienie działalności. To o 5,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich ponad 78,3 tys. Średnia miesięczna wyniosła 13 764 w I połowie tego roku, a od stycznia do czerwca ub.r. – 13 060.

– Kilkuprocentowy wzrost wniosków o wznowienie działalności gospodarczej to dobra informacja dla gospodarki. Jednak jego skala jest niewielka, biorąc pod uwagę liczbę podmiotów funkcjonujących na rynku. Podobnie, jak w przypadku nowo otwieranych firm, po części to pewnego rodzaju przejaw poprawy sytuacji pandemicznej, a częściowo – wynik optymalizacji podatkowych – przekonuje Łukasz Goszczyński.

Jak informuje resort, początek i koniec roku zawsze są okresami większej dynamiki zmian w liczbie podmiotów podejmujących decyzję o wznowieniu, zawieszeniu lub zamknięciu działalności gospodarczej. MRiT podkreśla również, że poza majem w każdym innym miesiącu I półrocza br. przybywało rdr. przedsiębiorców decydujących się na wznowienie działalności gospodarczej.

– W drugiej połowie roku, pomimo trudniej sytuacji w kraju, spowodowanej inflacją i zmianami podatkowymi, liczba wznawianych i otwieranych działalności ma szansę utrzymać się na podobnym poziomie jak w ostatnich, pandemicznych latach. Polacy szukają dla siebie rozwiązań w ciężkich czasach. I dla wielu osób samozatrudnienie może okazać się najlepszym wariantem – przewiduje Natalia Stoch-Mika.

Reklama

MRiT obserwuje dodatni bilans aktywnych działalności gospodarczych w rejestrze. Według stanu z 27 lipca br. było 2 611 991 aktywnych firm. Natomiast 27 lipca 2021 roku odnotowano ich 2 603 054. Jak podsumowuje doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol, mimo wszystko w II półroczu będzie mniej wniosków o otwarcie i wznowienie działalności. Największy wpływ na to będą miały takie kwestie, jak wzrost kosztów prowadzenia działalności, inflacja, niekorzystne zmiany podatkowe oraz wciąż sytuacja na Ukrainie. W niekorzystnym położeniu ekonomicznym duża część przedsiębiorców również nie wznowi wcześniej zawieszonych działalności. Najgorzej może być w branży gastronomicznej oraz w usługach i handlu, z uwagi na znaczące wyhamowanie konsumpcji na rynku wewnętrznym.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Serwis Agencyjny MondayNews

Serwis Agencyjny MondayNews

MondayNews to serwis skierowany do mediów działających w Polsce oraz za granicą. Z naszych materiałów korzystają zarówno duże ogólnokrajowe, opiniotwórcze, jak i mniejsze, lokalne podmioty. Reprezentują one prasę, stacje telewizyjne i radiowe, a także portale internetowe.


Tematy

faktoring dla nowych firm leasing samochodów dostawczych dla nowych firm tarcza dla nowych firm CEIDG za I półrocze 2022 roku: Polacy niezbyt chętnie zakładają nowe firmy. Wzrost rdr. to nieco ponad 3 proc. Polacy niezbyt garną się do zakładania jednoosobowych firm. Wzrost rdr. na poziomie tylko nieco ponad 3 proc. Dane CEIDG: Polacy częściej niż rok temu zakładają nowe firmy. Jednak wzrost rdr. to tylko 3 proc. Polacy zakładają więcej firm. Eksperci studzą doniesienia. Głównie to efekt m.in. optymalizacji podatkowych Dane CEIDG: Liczba zakładanych firm poszła lekko w górę. Eksperci nie widzą w tym dobrych wiadomości Niewielki wzrost zakładanych firm. Eksperci: To skutek obrony m.in. przed podatkami. Dalej będzie tylko gorzej Polacy wciąż nie bardzo chcą zakładać własne firmy. Niby w danych coś drgnęło ale dalej będzie tylko gorzej zus dla nowych firm leasing dla nowych firm dofinansowania dla nowych firm kredyt dla nowych firm zus dla nowych firm 2022 dofinansowanie dla nowych firm dotacje dla nowych firm pożyczki dla nowych firm pozyczka dla nowych firm dotacja dla nowych firm mały zus 2022 dla nowych firm leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej składka zus dla nowych firm mały zus dla nowych firm zus dla nowych firm 2022 ulga na start kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń dotacje dla nowych firm 2022 składki zus dla nowych firm składki zus dla nowych firm 2019 mały zus dla nowych firm 2022 ulga zus dla nowych firm zwolnienie z zus dla nowych firm dofinansowanie dla nowych firm 2022 tarcza antykryzysowa dla nowych firm kredyt inwestycyjny dla nowych firm wsparcie pomostowe dla nowych firm 2022 zus dla nowych firm jednoosobowych kredyt dla nowych firm online baza nowych firm dofinansowania dla nowych firm 2022 pozyczki na start dla nowych firm ile wynosi zus dla nowych firm niski zus dla nowych firm pozyczka na start dla nowych firm
Reklama
Reklama