Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o produkcji przemysłowej, budowlanej, płacach i zatrudnieniu oraz PPI. PKB w 4kw21 ok 7,4%, całym 2021 5,7%r/r. - komentarz

|
selectedselectedselected
Dane o produkcji przemysłowej, budowlanej, płacach i zatrudnieniu oraz PPI. PKB w 4kw21 ok 7,4%, całym 2021 5,7%r/r. - komentarz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejny wysoki wzrost produkcji, w gru-21 wyniósł 16.7%r/r vs 15,2 w lis-21, m.in. dzięki poluzowaniu zakłóceń w dostawach (wykres). Wciąż mocna jest także produkcja energii - szok gazowy wspiera krajową produkcję prądu. Po danych o produkcji przemysłowej i budowlanej szacujemy PKB w 4kw21 na około 7.4%r/r i całoroczny za 2021 5,7%r/r! Silne pogorszenie dostaw (patrz wykres globalnych zakłóceń dostaw poniżej) i Omicron nieco osłabią wzrost w 1kw22.

Grudniowa produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,1%r/r, czyli znacznie słabiej od wyniku z listopada (12,7%r/r) oraz konsensusu (9,0%r/r)

Pogorszenie widoczne jest we wszystkich kategoriach, co sugeruje, że znaczenie mogły mieć efekty pogodowe, a także efekty bazy z 2020 (grudzień 2020 był bardzo mocny). Spadek dynamiki był najsilniejszy w przypadku budowy budynków (z 12,6% na 1,7%r/r), ale jest raczej zbyt wcześnie, aby można uznać to za efekty niższego popytu na nieruchomości np. ze względu na wyższe stopy procentowe. Dane z końcówki 2021 sugerują rekordowe poziomy rozpoczętych inwestycji oraz pozwoleń na budowę.

 

Wzrost wynagrodzeń osiągnął w grudniu dwucyfrowe poziomy (11,2%r/r),

czemu sprzyjało m.in. przenoszenie wypłat premii i nagród rocznych z 1kw22 na koniec 2021, aby dokonać ich przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Rozczarowały dane o zatrudnieniu, które wzrosło o 0,5%r/r, wobec 0,7%r/r w listopadzie. Liczba etatów zmniejszyła się o ok. 2tys. m/m, podczas gdy ostatnie lata przynosiły wzrost w ujęciu miesięcznym.

Reklama

 

Inflacja PPI wzrosła w grudniu do 14,2%r/r z 13,6%r/r w listopadzie

W ujęciu miesięcznym spadły ceny w górnictwie (niższe ceny miedzi i węgla), natomiast ceny towarów przemysłowych wzrosły o zaledwie 0,2%m/m (najmniej od roku). Ostatni miesiąc 2021 to dalszy silny wzrost cen w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię, gaz, parę wodną i gorącą wodę (5.4%m/m, 16,2%r/r). Dane o PPI pokazują, że mamy do czynienia z jesienną falą wzrostów cen surowców, przed nami nowa fala przerzucania wyższych kosztów na CPI. Wysoka inflacja w Polsce to nie tylko zewnętrzne szoki cenowe, ale także zasługa ekspansywnej polityki gospodarczej ostatnich lat i boomu konsumpcyjnego. Złożenie wysokiej presji inflacyjnej spowodowanej przez popyt wewnętrzny, ale także wysokiej inflacji zagranicą spowodował że CPI w sty-22 zbliży się do 10%, nawet jak zewnętrzne szoki przygasną inflacja w Polsce pozostanie wysoka. Dlatego RPP będzie kontynuować podwyżki stóp do 4% w tym i 4,5% w 23 roku.

Dane o produkcji przemysłowej, budowlanej, płacach i zatrudnieniu oraz PPI. PKB w 4kw21 ok 7,4%, całym 2021 5,7%r/r.- komentarz - 1Dane o produkcji przemysłowej, budowlanej, płacach i zatrudnieniu oraz PPI. PKB w 4kw21 ok 7,4%, całym 2021 5,7%r/r.- komentarz - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama