Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czechy agresywnie podnoszą stopy procentowe! Kurs euro (EUR/PLN) walczy o utrzymanie notowań - komentarz

|
selectedselectedselected
Czechy agresywnie podnoszą stopy procentowe! Kurs euro (EUR/PLN) walczy o utrzymanie notowań - komentarz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

US: Dziś o godz. 13:30 poznamy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu prognoz liczba etatów poza rolnictwem wzrosła o 400 tys. po rozczarowującym wzroście we wrześniu wynoszącym 194 tys. W przypadku stopy bezrobocia oczekuje się jej stabilizacji na poziomie 4,8%. Konsensus prognoz wskazuje ponadto na kolejny solidny wzrost przeciętnej płacy godzinowej - o 0,5% m/m po wzroście o 0,6% m/m.

Zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych przyrasta wolniej niż spodziewano się, gdy kolejna fala pandemii COVID-19 traciła na sile na wiosnę tego roku. Popyt na pracę pozostaje jednak mocny – badania ankietowe wskazują, że w ostatnich miesiącach liczba wolnych miejsc pracy przekraczała 10 mln. Niedopasowanie popytu do podaży pracy skutkuje dynamicznym wzrostem płac, zwłaszcza w sektorach, które najmocniej zostały dotknięte pandemią. Wydaje się, że rynek pracy i jego przełożenie na procesy inflacyjne będą wyznacznikiem działań Fed w przyszłości. Obecnie rynki finansowe wyceniają 1 – 2 podwyżki stóp w 2022 r.

czechy agresywnie podnosza stopy procentowe kurs euro eurpln walczy o utrzymanie notowan komentarz grafika numer 1czechy agresywnie podnosza stopy procentowe kurs euro eurpln walczy o utrzymanie notowan komentarz grafika numer 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

CZ: Rada Narodowego Banku Czech podwyższyła podstawową stopę procentową o 125 pkt baz. do 2,75% z 1,50%. W tej samej skali podniesiono stopę depozytową (do 1,75%) i lombardową – do 3,75%. Jest to już czwarta podwyżka stóp przez Bank Czech. Skala podwyżki znacząco przewyższyła oczekiwania, które wskazywały na zacieśnienie monetarne o 50 pkt baz. Nie jest to koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Bank Czech, a według słów jego prezesa skala oraz tempo podwyżek stóp będzie uzależnione od sytuacji gospodarczej.

EZ: Inflacja cen producenta (wskaźnik PPI) w strefie euro wyniosła we wrześniu 16,0% r/r wobec 13,4% r/r miesiąc wcześniej ustanawiając po raz kolejny najwyższą wartość w historii danych zaczynającej się w 1996 r. Najsilniej rosły ceny energii na skutek zwyżki cen surowców energetycznych na rynkach światowych. Po wyłączeniu tego czynnika z danych także odnotowano przyspieszenie wzrostu cen produkcji, co wynika z negatywnego wpływu zaburzeń w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw w tym sektorze. Ceny produkcji przekłuwają się w części na ceny konsumenta, których wysoki wzrost m.in. w strefie euro będzie utrzymywał się dłużej niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu.

GE: Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła we wrześniu po korekcji sezonowej o 1,1% m/m po spadku o 3,5% m/m w sierpniu. Odczyt okazał się słabszy od konsensusu prognoz, który wskazywał na wzrost o 0,9% m/m. Dane te potwierdzają słabnącą aktywność w tym sektorze niemieckiej gospodarki, do czego przyczyniają się „wąskie gardła" w międzynarodowych sieciach produkcji. Według danych o produkcji przemysł hamował wzrost gospodarczy w Niemczech w 3Q br., który według wstępnych danych wyniósł 1,8% kw/kw. Koniunktura w przemyśle w 4Q 2021 najprawdopodobniej się nie poprawi, a biorąc pod uwagę znaczące nasilenie pandemii COVID-19 w tym kraju można spodziewać się w ostatnim kwartale tego roku gospodarczej stagnacji.

 

czechy agresywnie podnosza stopy procentowe kurs euro eurpln walczy o utrzymanie notowan komentarz grafika numer 2czechy agresywnie podnosza stopy procentowe kurs euro eurpln walczy o utrzymanie notowan komentarz grafika numer 2

Rynki na dziś

Reklama

Kurs EUR/PLN walczy o utrzymanie poniżej bariery 4,60 próbując wykorzystać ostatnie podwyżki stóp procentowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, które poprawiły atrakcyjność inwestycji carry trade (przepływ kapitału w kierunku wyższych stóp procentowych). Na złotym i forincie nadal jednak ciążą kwestie polityczne związane z przedłużającym się brakiem akceptacji przez Brukselę programów finansowych dla Polski i Węgier. Zdecydowanym liderem wzrostu wartości pozostaje zatem czeska korona. Globalnie wciąż obserwujemy napływ pieniądza w stronę dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego, w czym sprzyjają między innymi światowe obawy stagflacyjne. Najnowszą ulgą w utrzymującej się awersji do ryzyka mogą być jednak zmiany na rynku ropy naftowej, która istotnie taniała w ostatnich dniach. Wczoraj decyzją kartelu OPEC+ zdecydowano – zgodnie z wcześniejszymi planami – o zwiększeniu wydobycia surowca. Dodatkowo Stany Zjednoczone rozważają uruchomienie rezerw strategicznych ropy naftowej, by ograniczyć trend wzrostu cen. Dzisiejsze dane z rynku pracy USA mogą mieć potencjalnie ograniczoną wymowę z racji niedawnego posiedzenia Fed.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama