Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ćwiczenia z patrzenia, czyli pierwsza wystawa na GPW z okazji obchodów 30 – lecia Giełdy Papierów Wartościowych

|
selectedselectedselected
Ćwiczenia z patrzenia, czyli pierwsza wystawa na GPW z okazji obchodów 30 – lecia Giełdy Papierów Wartościowych | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwsza wystawa z cyklu Sekwencje

30 września – 30 listopada 2021

Kompleks „Centrum Giełdowe”

hol główny

Reklama

ul. Książęca 4, Warszawa

 

Na wystawie Ćwiczenia z patrzenia zaprezentowane zostaną prace Władysława Strzemińskiego i Józefa Gałązki z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie.

Cykl wystaw Sekwencje towarzyszy obchodom 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, kuratorzy wystawy Sekwencje #1, zestawili rysunki i kalki Władysława Strzemińskiego z rzeźbami Józefa Gałązki.

Reklama

Punktem wyjścia dla tematu wystawy jest twórczość artystyczna i teoretyczna Władysława Strzemińskiego, autora kluczowej rozprawy „Teoria widzenia“. W opublikowanej pośmiertnie w 1958 roku, artysta analizował fizjologię widzenia. Eksponowane w Kompleksie „Centrum Giełdowe”rysunki na kalkach, zwracają uwagę na kluczową dla Strzemińskiego ideę powidoków, które miały doprowadzić do prawdy widzenia. Dzięki zastosowaniu kalki, której używał jako narzędzia optycznego, przyglądał się m. in. procesowi widzenia stereoskopowego, stąd w pracach przesunięcia i częściowe pokrywanie się obrazów.

Na wystawie zobaczymy prace Władysława Strzemińskiego, które były prezentowane uprzednio w Muzeum Sztuki w Łodzi, Moderna Museet w Malmö, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Gemeente Museum w Hadze.

Urodzony równo 100 lat po Strzemińskim Józef Gałązka zaprezentuje cykl rzeźb, będących wynikiem eksperymentów pracy z metalem i próbą przełożenia rysunkowej lapidarności na język rzeźby.  Prace Gałązki są również swoistymi powidokami czasu studiów w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz ukłonem w stronę tradycji łódzkiej awangardy.  

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak

Media relations: Agata Całkowska

Reklama

Architektura wystawy: Aneta Faner

Mecenasi:

  • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
  • Centrum Giełdowe S.A.
  • New Solutions Factor

 

Sponsor:

  • Bank Gospodarstwa Krajowego

 

Partnerzy:

  • Poczta Polska S.A.
  • Poczta Polska Ochrona
  • Wineonline
  • J.A. Baczewski
  • Nespresso Professional
  • Deli3 Kuchnia & Wino
  • Catering aleje3

 

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Biuro Wystaw w Warszawie

Reklama

 

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, założona w 1985 roku, jest jedną z pierwszych niezależnych instytucji typu non-profit w Polsce działających na polu kultury. Jej celem jest otaczanie opieką i promowanie utalentowanych twórców, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju sztuki współczesnej, a przede wszystkim polskiej kultury plastycznej.

 

Biuro Wystaw to kolektyw kuratorski Sarmena Beglariana i Sylwii Szymaniak, a także galeria działająca w ramach Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Od początku istnienia kolektyw realizował wystawy i wydarzenia artystyczne w różnych miejscach: w przestrzeniach publicznych, w prywatnych mieszkaniach, w przestrzeniach postindustrialnych oraz w instytucjach publicznych. Pomagamy tworzyć kolekcje sztuki współczesnej kolekcjonerom prywatnym i instytucjonalnym.

 

Wybrane projekty Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej:

  • Zuzanna Ginczanka. Tylko Szczęście jest prawdziwym życiem, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Warszawa 2015; Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, 2016; Centrum historii miejskiej Europy Środkowo–Wschodniej, Lwów 2018.
  • Młoda Polska. Powidoki historii i rzeczywistości, Ludwig Múzeum – Muzeum Sztuki Współczesnej, Budapeszt 2016; Muzeum Historii Jugosławii, Belgrad 2016.
  • Jacek Damięcki. Makroformy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2016.
  • Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli - studium czasoprzestrzeni, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, 2013.
  • Dom Kereta, Warszawa 2012.
Reklama

 

Noty biograficzne o artystach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #1:

 

Władysław Strzemiński

ur. 21.12.1893, Mińsk – zm. 26.12.1952, Łódź

Artysta i teoretyk, był czołowym przedstawicielem awangardy międzywojennej w Polsce. Wraz z żoną Katarzyną Kobro współtworzył grupy artystyczne „Blok”, Praesens oraz „a.r.”, jak i Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej, która stała się podstawą kolekcji najważniejszego muzeum awangardy w Europie – Muzeum Sztuki w Łodzi. Współpracował z wieloma twórcami światowego formatu, m.in. z Włodzimierzem Tatlinem, Aleksandrem Rodczenko, Kazimierzem Malewiczem, Hansem Arpem, Theo van Doesburgiem, Maxem Ernstem, Henrykiem Stażewskim.

W okresie międzywojennym jego prace prezentowano na licznych wystawach sztuki awangardowej, m.in. International Theatre Exhibition (1926) oraz Machine Age (1927) w Nowym Jorku. Współtworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi; pracował tam do 1950 roku, kiedy został wyrzucony z placówki ze względów politycznych.

Reklama

Autor teorii unizmu (Unizm w malarstwie, 1928), a także książki Teoria widzenia (wydana pośmiertnie, 1958). Do dziś twórczość Władysława Strzemińskiego inspiruje artystów, powstał także film fabularny "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy w 2016.

 

Józef Gałązka

ur. 29.08.1993, Warszawa

Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to relacje człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Urodził się w domu rodzinnym na warszawskim Zaciszu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jego instalacja Portret dziadka składająca się z klasycznego portretu rzeźbiarskiego, instalacji i filmu zwyciężyła w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2017 roku. Od 1 do 27 sierpnia 2019 podróżował przez Polskę trasą od Tatr do morza zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem, mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Tematy

Giełda Papierów Wartościowych Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie co to jest giełda papierów wartościowych notowania GPW ile jest spółek na GPW giełda papierów wartościowych jak zacząć jak inwestować na gpw GPW notowania warszawska giełda giełda papierów wartościowych notowania giełda warszawa kiedy hossa na gpw gpw co to gpw bankier gpw interia giełda papierów wartościowych notowania ciągłe warszawska giełda papierów wartościowych warszawska giełda papierów wartościowych notowania giełda papierów wartościowych warszawa giełda papierów wartościowych co to polska giełda papierów wartościowych giełda papierów wartościowych akcje giełda papierów wartościowych w warszawie s.a. kiedy powstała giełda papierów wartościowych w warszawie jak shortować na gpw giełda papierów wartościowych kiedy powstała giełda warszawska indeksy ćwiczenia z patrzenia Cykl wystaw Sekwencje Sekwencje Centrum Giełdowe S.A. New Solutions Factor Centrum Giełdowe Poczta Polska S.A. Poczta Polska Ochrona Wineonline J.A. Baczewski Nespresso Professional Deli3 Kuchnia & Wino Catering aleje3 Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej Biuro Wystaw w Warszawie Biuro Wystaw Młoda Polska. Powidoki historii i rzeczywistości Zuzanna Ginczanka. Tylko Szczęście jest prawdziwym życiem Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli - studium czasoprzestrzeni Jacek Damięcki. Makroformy Dom Kereta Władysław Strzemiński Józef Gałązka kto to Józef Gałązka kim jest Józef Gałązka kto to Władysław Strzemiński kim jest Władysław Strzemiński
Reklama
Reklama