Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Siacoin (SC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

|
selectedselectedselected
Siacoin (SC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bezpieczna, zdecentralizowana chmura na blockchain

Sia (SC) - to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, mająca na celu dostarczenie chmury dla danych, zabezpieczonych kryptograficznie i rozproszonych wśród uczestników sieci. Projekt Sia posiada własną kryptowalutę Siacoin (SC), służącą do rozliczeń w obrębie platformy.

 

Sia ma aspiracje do podjęcia bezpośredniej rywalizacji z technologicznymi gigantami, oferującymi usługi chmury danych, takimi jak m.in. Microsoft, Google, czy Amazon. Platforma Sia docelowo ma być tańsza w użyciu od scentralizowanej konkurencji, zapewniać pełną prywatność i bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także być odporna na awarie, ze względu na swoją rozproszoną strukturę. W przeciwieństwie do większości obecnych rozwiązań chmur danych, które przechowują pliki na własnych serwerach, idea Sia zakłada, że przestrzeń dyskowa na dane użytkowników będzie pochodzić wyłącznie od węzłów w sieci, które udostępniają (hostują) własne zasoby dyskowe. Węzłem hostującym przestrzeń dyskową w sieci Sia może zostać każdy użytkownik.

 

Reklama

Platforma została założona przez spółkę Nebulous Labs z Bostonu, zaś szefem niewielkiego zespołu developerów jest od samego początku David Vorick.

 

Siacoin jest pierwszą (choć obecnie nie jedyną) blockchainową platformą przeznaczoną do przechowywania danych.

 

 

Historia powstania i rozwoju Sia

Reklama

Na pomysł stworzenia nośnika danych zabezpieczonego dzięki technologii blockchain, David Vorick, wraz z Lukem Champine, wpadli jeszcze w czasach studenckich, zaś po raz pierwszy został on przedstawiony publicznie na corocznym Hackatonie Uniwersytetu w Massachusetts (HackMIT) we wrześniu 2013 r. W maju 2014 r. powstała spółka Nebulous Labs, która jeszcze w tym samym roku otrzymała ponad milion dolarów wsparcia finansowego od funduszy Venture Capital.

 

W marcu 2015 r. opublikowano pierwszą funkcjonującą wersję sieci Sia. W czerwcu 2016 r. opublikowano pierwszą gotową wersję produktu - Sia 1.0.0.

 

Na 1 października 2018 r. zapowiedziano interwencyjny hard-fork oprogramowania Sia (wersja 1.3.6), który wyeliminuje możliwość kopania kryptowaluty Siacoin za pomocą innych koparek ASIC niż, stworzonym przez Nebulous Labs, Obelisk SC1.

Reklama

 

Projekt planuje do 2020 r. zrównać się liczbą aktywnych użytkowników z platformą Amazon S3, oferującą nośnik danych w chmurze.

 

 

Proof of Storage: Hosting i wypożyczanie przestrzeni w sieci Sia

Aby rozpocząć udostępnianie własnej przestrzeni dyskowej dla innych użytkowników, należy najpierw stworzyć portfel full node za pomocą aplikacji Sia UI, z saldem wynoszącym przynajmniej 2000 SC. Minimalna wolna przestrzeń dyskowa dla hosta to 100 GB. Następnie użytkownik ustala opłaty za przyjęcie i za przechowywanie danych, zaś jego oferta pojawia się w zestawieniu węzłów. Jeśli użytkownik sieci zdecyduje się na wypożyczenie przestrzeni dyskowej hosta, ten otrzymuje za to ustalone wynagrodzenie w SC.

Reklama

 

Dane użytkowników wypożyczających przestrzeń dyskową są zabezpieczone kryptograficznie i anonimowe. Co więcej, dla zapewnienia ich bezpieczeństwa są one wielokrotnie dzielone i rozproszone pomiędzy różne węzły, tak aby nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu po zamknięciu konkretnego węzła w sieci.

 

Host musi być podłączony do sieci minimum przez 97% tygodnia.

 

Reklama

Obecnie, średni koszt wynajęcia 1 TB (terabajta) danych wynosi ok. 2 dolarów miesięcznie, co jest kwotą wielokrotnie niższą od ofert usług m.in. Amazon i Google.

 

Kopanie (mining) Siacoina

Siacoin jest kryptowalutą Proof of Work, co oznacza że zachodzi w niej proces kopania (ang. miningu). Algorytm kryptograficzny w SC to Blake2b, wykorzystywany obecnie wyłącznie w tej kryptowalucie. Do 31 października 2018 r. SC można było kopać za pomocą układów ASIC od Bitmain (AntMiner A3) oraz Innosilicon (SiaMaster S11), zaś od wersji oprogramowania 1.3.6 wyłącznie za pomocą układów GPU (kart graficznych) oraz koparki ASIC Obelisk SC1.

 

Średni czas bloku (ang. block time) wynosi, podobnie jak w BTC, 10 minut.

Reklama

 

Siacoin jest kryptowalutą inflacyjną, o czym świadczy brak ograniczonej podaży, jednak w celu zmniejszenia inflacji wykorzystywany jest algorytm Proof of Burn, który nakazuje hostom (udostępniającym przestrzeń dyskową) na zniszczenie od 0,25% do 2,5% swojego zysku.

 

Obecna podaż wynosi ponad 32 mld jednostek SC, zaś przewidywana liczba Siacoin w obiegu rynkowym w 2025 r. to 52 mld.

 

Reklama

 

Sprawdź aktualny kurs Siacoina (SC)

 

 

Jaki portfel do Siacoina (SC)?

Siacoin jest obecnie kompatybilny niemal wyłącznie z oficjalnymi aplikacjami projektu Sia. Funkcje portfela desktopowego pełni Sia UI, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Sia UI jest portfelem full node, co oznacza, że konieczna jest synchronizacja całego blockchaina. Sia UI pełni również rolę interfejsu do udostępniania przestrzeni dyskowej w sieci Sia oraz do umieszczania własnych plików w chmurze.

 

Reklama

Identyczne funkcje dostarcza Sia Daemon, który jest jednak aplikacją CLI (ang. command line interface), co oznacza że nie posiada interfejsu graficznego i obsługiwana jest z poziomu linii komend, stąd też jest ona polecana wyłącznie użytkownikom biegłym w programowaniu.

 

Nieoficjalnym portfelem mobilnym dla systemu Android jest Sia od developera Nicka van Dyke. Obecnie Siacoin nie jest obsługiwany przez jakikolwiek portfel sprzętowy (ang. hardware wallet), jednak w repozytorium projektu na Github pojawia się oprogramowanie dla popularnego portfela Ledger Nano S. W tej chwili nie jest ono jednak stabilne i nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.

 

 

Kurs i notowania Siacoin (SC)

Reklama

Siacoin jest notowany na dziewięciu giełdach kryptowalut, z czego największy obrót (ok. 30% dziennego wolumenu) odbywa się na giełdzie Binance w parze z bitcoinem (SC/BTC). Siacoin jest także dostępny na popularnych giełdach, takich jak m.in.: Bittrex, Upbit i Poloniex.

 

Dotychczasowe szczyty notować, wynoszące ponad 0,11 dolara, SC osiągnął 6 stycznia 2018 r. przy kapitalizacji rynkowej ponad 3 mld dolarów (wówczas 22. miejsce w rankingu). Obecnie Siacoin jest wyceniany na ok. 0,007 dolara przy kapitalizacji ponad 260 mln dolarów, co daje projektowi 38. miejsce w rankingu witryny CoinMarketCap.

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama