Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwszy spadek dynamiki wzrostu cen w Polsce od lutego 2022 roku!

|
selectedselectedselected
Pierwszy spadek dynamiki wzrostu cen w Polsce od lutego 2022 roku!
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W lipcu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce były o 0,2% niższe niż w czerwcu, a inflacja CPI zwolniła do 10,8% r/r z 11,5% r/r. Był to pierwszy spadek cen w ujęciu m/m od lutego 2022 roku, kiedy jednak był on spowodowany obniżkami podatków pośrednich. Mniejsza presja inflacyjna w ubiegłym miesiącu to przede wszystkim efekt taniejącej żywności, której ceny w porównaniu z czerwcem spadły o ponad 1%. Tak znacząca obniżka cen ma związek z sezonowo niższym kosztem zakupu warzyw i owoców w okresie letnim. Jednocześnie jednak zwolniła także inflacja bazowa (z wyłączeniem energii, paliw i żywności).

 

 

Ekonomiści BNP Paribas szacują, że jej dynamika spadła w lipcu do około 10,6% r/r z 11,1% w czerwcu. Mimo, że ze względu na wzrost cen ropy naftowej inflacja w sierpniu może pozostać dwucyfrowa uważamy, że lipcowe dane o inflacji wzmocnią gołębie głosy w Radzie Polityki Pieniężnej, a pierwszej obniżki stóp procentowych spodziewają się we wrześniu. Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia inflacja spadnie z pewnością do jednocyfrowych poziomów we wrześniu, a szansa na to że stanie się to już w sierpniu wynosi 50%. Niższa inflacja będzie sprzyjać złagodzeniu polityki pieniężnej. W opinii wiceministra Sobonia "z całą pewnością przestrzeni do tego typu rozmów i decyzji wraz ze spadkiem inflacji będzie coraz więcej.”

Reklama

 

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórstwa przemysłowego spadł w lipcu do 43,5 punktów z czerwcowego poziomu 45,1 pkt. Rynek spodziewał się mniejszego spadku do 44,5. Wskaźnik PMI znajduje się poniżej progu 50 punktów, który oddziela ożywienie od spadku aktywności ekonomicznej, już od maja 2022 roku. Wszystkie części składowe PMI wskazują na pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle. Obecnie według menadżerów zakupów największym problemem są nowe zamówienia. Subindeks zamówień spadł w lipcu z 42,8 pkt. do poziomu 40,0 pkt. Z wydarzeń globalnych, Bank Anglii podniósł stopę procentową o 25pb do 5,25%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. Bank Anglii nie zasugerował również przerwy w cyklu zacieśniania monetarnego, co wskazuje na dalsze podwyżki stopy procentowej.

 

Z kolei piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się ponownie dobre. Według lipcowych danych zatrudnienie poza rolnictwem (non-farm payrolls) wzrosło w lipcu o 187 tys. Choć wynik ten był nieco niższy od rynkowego konsensusu to pozostaje on spójny ze scenariuszem „miękkiego lądowania” w amerykańskiej gospodarce. Nieco mniej optymistyczny sygnał popłynął natomiast z danych o liczbie przepracowanych godzin, które się obniżyły. Jednocześnie wyższa w ubiegłym miesiącu okazała się dynamika wynagrodzeń (4,4% r/r wobec oczekiwanych 4,2% r/r), co może nieco zaniepokoić Rezerwę Federalna. Rynek wycenia, że amerykański bank centralny lipcową podwyżką zakończył cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

 

W tym tygodniu w czwartek opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w lipcu. Pomimo, iż rynek spodziewa się wzrostu bieżącej inflacji do 3,2% r/r z 3,0% r/r w czerwcu, oczekiwany jest dalszy spadek inflacji bazowej do 4,8% r/r. Obniżająca się presja inflacyjna jest spójna z brakiem dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. Po lipcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku prezes Powell zasugerował, że jeśli spadek presji cenowej zostanie potwierdzony w kolejnych miesiącach, może to stanowić argument za ograniczeniem przewidywanej skali podwyżek stóp procentowych w USA. Dużą wagę Prezes Fed przyłożył do rosnących wraz ze spadkiem inflacji realnych stóp procentowych. Podkreślił także, że bardziej restrykcyjne warunki kredytowe w gospodarce, to efekt opóźnionego wpływu dotychczasowego zacieśnienia polityki pieniężnej, które może wpływać na parametry udzielania finansowania także w kolejnych miesiącach. Nadało to jego wystąpieniu bardziej „gołębiego wydźwięku”.

Reklama

W ocenie analityków BNP Paribas, FOMC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie we wrześniu i choć temat dalszego zacieśniania będzie rozważany także przed listopadowym posiedzeniem Komitetu to stopy procentowe w USA w tym cyklu już nie wzrosną.

 

Jednocześnie w bieżącym tygodniu nie zostaną opublikowane żadne istotne dane z gospodarki polskiej. Dopiero w połowie miesiąca poznamy ostateczne dane o inflacji CPI w lipcu oraz wstępny szacunek PKB w drugim kwartale, a jeszcze później dane o sytuacji w przemyśle i handlu oraz na rynku pracy na początku trzeciego kwartału. Z punktu widzenia krótkoterminowych perspektyw polityki pieniężnej kluczowe znaczenie będą prawdopodobnie mieć jednak dopiero wstępne dane o sierpniowej inflacji CPI, publikowane pod koniec miesiąca. Spadek inflacji poniżej 10% r/r otworzy drogę do obniżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu RPP.

Zobacz także: Polityka pieniężna w Polsce: potwierdzenie wyników projekcji warunkiem do obniżek stóp

 

 

Pierwszy spadek cen w Polsce od lutego 2022 roku! Dane inflacyjne z USA wpłyną na decyzję FOMC? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1Pierwszy spadek cen w Polsce od lutego 2022 roku! Dane inflacyjne z USA wpłyną na decyzję FOMC? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama