Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Druga gospodarka świata ma problem - zobacz jak sobie z nim radzi. Dziś tamtejszy bank centralny podjął ważną decyzję

|
selectedselectedselected
Druga gospodarka świata ma problem - zobacz jak sobie z nim radzi. Dziś tamtejszy bank centralny podjął ważną decyzję | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ludowy Bank Chin pozostawił stopy na niezmienionym poziomie, wciąż prowadzi łagodną politykę pieniężną. Shanghai Composite urósł dziś w reakcji o 2%. Można się spodziewać (powolnego) odrodzenia chińskiego rynku nieruchomości.

  • Ludowy Bank Chin nie zmienił stóp po raz 6 z rzędu.
  • Kredyt hipoteczny jest w Państwie Środka najtańszy od 2019 r.
  • Ceny nowych domów w Chinach wzrosły w styczniu (m/m) po raz pierwszy od stycznia 2022 roku.

Dziś rano Ludowy Bank Chin (LBC) pozostawił swoje 1-letnie i 5-letnie stopy procentowe na niezmienionym poziomie po raz 6 z rzędu, co jest zgodne z oczekiwaniami. Indeks CSI 300 grupujący akcje spółek giełdowych notowanych w Szanghaju i Shenzhen rósł o 2,45%, przewodząc wzrostom w regionie.

 

 

Koszt pieniądza w Chinach pozostaje niski

Reklama

Benchmarkowe stopy kredytowe w Chinach pozostają niezmienione, bo – jak tłumaczy bank centralny Państwa Środka - druga co do wielkości gospodarka świata wykazała sporo oznak ożywienia po ponownym otwarciu po polityce zero-COVID. Stopa LPR (loan prime rate), stosowana przy pożyczkach dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, została utrzymana na niezmienionym poziomie 3,65%. Natomiast stopa 5-letnia, stanowiąca odniesienie dla kredytów hipotecznych, została utrzymana na poziomie 4,3%.

Koszt pieniądza w Chinach nie powinien rosnąć. Wielu ekonomistów spodziewa się, że LBC obniży w tym roku stopy, aby pobudzić popyt wewnętrzny, który został określony jako priorytet w zakresie gospodarki przez chińskich przywódców na ten rok.

Warto dodać, że wartość i liczba pożyczek zaciągniętych przez firmy chińskie w bankach wzrosła w styczniu 2023, po tym, jak LBC wezwał sektor finansowy do wspierania ożywienia gospodarczego. Jeśli jednak chodzi o kredyt konsumencki, to tutaj w danych widać ostrożność Chińczyków.

Zobacz również: Michael Burry stawia na chińskie spółki! Sporo nowych pozycji w portfelu legendarnego inwestora

 

5-letnia stopa procentowa w Chinach

chiny stopa procentowa rynek nieruchomosci kryzys ceny domow mieszkan grafika numer 1chiny stopa procentowa rynek nieruchomosci kryzys ceny domow mieszkan grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Kredyt hipoteczny najtańszy od 2019 r.

Widać, że banki słuchają się LBC. Przede wszystkim jest to ważne dla chińskiego rynku nieruchomości, który znajdował się w ostatnich kwartałach w kryzysie.

Generalnie w chińskich miastach oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło do najniższego poziomu od 2019 roku – wynika z danych instytutu Beike. Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie w 103 największych miastach chińskich spadło w lutym do 4,04%. Najbardziej oprocentowanie poszło w dół w skali miesiąc do miesiąca w miastach z „drugiego rzędu”, a nie w molochach, i wynosi tam średnio 3,9%.

Przypomnijmy, że stopa 5-letnia jest na poziomie 4,3%. To oznacza, że średnie oprocentowanie dla chińskich miast jest znacznie poniżej stopy, ale w takich miastach, jak Pekin, Szanghaj i Shenzhen pozostaje w okolicach 4,6%.

Widać również przyspieszenie pracy banków przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Chętni na kredyt czekają obecnie średnio 28 dni na decyzję, trzy dni krócej, niż miesiąc temu.

"Niskie stopy procentowe i szybkie udzielanie kredytów pomagają obniżyć koszt zakupu domu i przyspieszyć proces, co będzie wspierać ożywienie na rynku nieruchomości" – napisali analitycy instytutu Beike w raporcie.

Zobacz również: Opinia rzecznika TSUE miażdżąca dla banków - frankowicze jeszcze chętniej pójdą do sądów

Reklama

 

Ceny nieruchomości w styczniu w górę

I pierwsze efekty tego combo widać już na chińskim rynku nieruchomości. Ceny nowych domów w Chinach kontynentalnych wzrosły w zeszłym miesiącu po raz pierwszy od stycznia 2022 roku. Co prawda ledwie o 0,1% m/m, ale to nastąpiło po spadku cen o -0,2% w grudniu 2022 – wynika z obliczeń agencji Reuters, wykonanych na danych opublikowanych w czwartek przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne.

Ceny nowych domów wzrosły w ujęciu miesięcznym w 36 z 70 badanych dużych i średnich miast, w porównaniu do 15 miast w grudniu. Jednak w ujęciu rok do roku, spadły one o -1,5%, choć w niektórych dużych miastach, jak Szanghaj czy Pekin, jednak wzrosły.

 

Cena nowych domów r/r – Chiny

 chiny stopa procentowa rynek nieruchomosci kryzys ceny domow mieszkan grafika numer 2chiny stopa procentowa rynek nieruchomosci kryzys ceny domow mieszkan grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Warto dodać, że wzrost popytu na mieszkania to efekt nie tylko łagodnej polityki pieniężnej, ale także 16-punktowego programu ratunkowego dla rynku real estate, ogłoszonego przez chiński rząd w listopadzie 2022. Pojawił się on po tym, jak sprzedaż domów w Chinach spadła o -28,3% w 2022 roku, w związku z ograniczeniem udzielania pożyczek dla sektora nieruchomości (od początku 2021 r.) oraz polityką zero-Covid. W ub.r. inwestycje w sektorze nieruchomości spadły o -10% r/r, co było pierwszym spadkiem w historii pomiarów, czyli od 1999 roku.

„Pakiet ratunkowy” przedstawiony przez bank centralny kraju i głównego regulatora bankowego obejmował większy dostęp do kredytów dla deweloperów i finansowanie w celu zapewnienia przekazania nowych domów nabywcom. Około 30 rządów prowincji i miast wydało szereg przepisów wspierających rynek real estate w 2022 r.

Nie wszyscy eksperci zakładają jednak rychły koniec kryzysu na chińskim rynku real estate. Zdaniem analityków Moody's Investors Service sprzedaż nieruchomości w Chinach będzie nadal spadać w tym roku. Ich zdaniem słabość rynku mieszkaniowego wywiera większą presję na finansowanie samorządów lokalnych.

Zobacz również: Ten rynek był najlepszy w 2022 roku, teraz spotkała go tragedia

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama