Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wpływy do budżetu państwa z podatku akcyzowego w '25 wzrosną do 98,7 mld zł - MF

|
selectedselectedselected
Wpływy do budżetu państwa z podatku akcyzowego w '25 wzrosną do 98,7 mld zł - MF
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Głównymi indykatorami bazy podatkowej podatku akcyzowego są dynamiki produktu krajowego brutto oraz spożycia prywatnego w ujęciu realnym. W prognozie dochodów z akcyzy uwzględniono również zmiany legislacyjne wprowadzone do porządku prawnego" - napisano.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

"W 2025 r. na poziom dochodów budżetu państwa będzie oddziaływała, wprowadzona w 2022 r. tzw. mapa drogowa. Mechanizmem tym objęto wówczas, w perspektywie do roku 2027, wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry), wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie" - dodano.

W 2025 r. regulacja ta obejmuje:

- podwyższenie o 5 proc. stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry o mocy do 5 proc.) i wyroby pośrednie;

Reklama

- minimalną stawkę akcyzy na papierosy w wysokości 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów;

- minimalną stawkę akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia;

- w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 28 lutego 2025 r. utrzymanie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i wyroby nowatorskie na poziomie stawek z 2024 r.

Reklama

Jak wskazano w dokumencie, ponadto na dochody w 2025 r. będą również miały wpływ zmiany w ustawie o podatku akcyzowym obejmujące aktualizację (od 1 marca 2025 r.) mapy drogowej wprowadzonej w 2022 r. w zakresie wyrobów tytoniowych:

- podwyższenie części kwotowej stawki akcyzy na papierosy o 25 proc. w stosunku do stawki obowiązującej w 2024 r.;

- podwyższenie części kwotowej stawki akcyzy na tytoń do palenia o 38 proc. w stosunku do stawki obowiązującej w 2024 r.;

Reklama

- podwyższenie części kwotowej stawki akcyzy na wyroby nowatorskie o 50 proc. w stosunku do stawki obowiązującej w 2024 r.

"Dodatkowo od 1 marca 2025 r. podwyższona zostanie stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych o 75 proc. w stosunku do stawki z roku 2024 oraz wprowadzone zostanie opodatkowanie podatkiem akcyzowym nowych wyrobów: saszetek nikotynowych, innych wyrobów nikotynowych i urządzeń do waporyzowania" - napisano.

"Ponadto na dochody w 2025 r. będą również oddziaływały zwolnienia od akcyzy samochodów osobowych stanowiących pojazdy elektryczne, hybrydowe (pojazdy 'z wtyczką' o pojemności silnika spalinowego do 2000 cm3) i z napędem wodorowym, wprowadzone ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Czasowe zwolnienie od akcyzy dla pojazdów hybrydowych obowiązuje do końca 2029 r." - dodano. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama