Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska i Indie podniosą relacje dwustronne do poziomu partnerstwa strategicznego

|
selectedselectedselected
Polska i Indie podniosą relacje dwustronne do poziomu partnerstwa strategicznego
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Premier Indii przybył do Polski w środę, w czwartek spotkał się w KPRM z premierem Tuskiem.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

"Rozmawialiśmy dzisiaj o tym, że nasze relacje wynieśliśmy właśnie do poziomu partnerstwa strategicznego. Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach" - powiedział premier Donald Tusk.

Tusk powiedział też, że Polska chce wzrostu wymiany handlowej z Indiami i to w bardzo różnych wymiarach. W tym kontekście mówił m.in. o intensyfikacji współpracy przemysłu obronnego. Wskazał, że Polska jest gotowa uczestniczyć w modernizacji sprzętu wojskowego w Indiach. "Mamy ku temu kwalifikacje, firmy, możliwości technologiczne" - podkreślił. Przypomniał też, że Indie są światowym liderem w dziedzinie AI. W tym kontekście Tusk dziękował za zaproszenie dla Polaków, polskich firm i naukowców do Indii.

Tusk wyraził przekonanie, że dobre efekty przyniesie również współpraca w transformacji energetycznej.

Reklama

Również premier Modi powiedział, że "dzisiejszy dzień ma szczególne znaczenie dla wzajemnych relacji". Podkreślił, że oba kraje świętują 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

"Z tej okazji postanowiliśmy podnieść nasze relacje do poziomu partnerstwa strategicznego. Relacje między Indiami i Polska opierają się na wspólnych wartościach, takich jak demokracja i praworządność" - mówił.

Jako jeden z obszarów kooperacji wymienił też przeciwdziałanie zmianom klimatu.

"Łączymy i będziemy łączyć nasz potencjał na rzecz zielonej przyszłości" – zapewnił Modi.

Reklama

Nawiązując do rozpoczynającej się w styczniu 2025 r. polskiej prezydencji w UE, wyraził przekonanie, że "ze wsparciem Polski Indiom uda się wzmocnić relacje z całą UE". Modi podkreślił, że "Indie i Polska zawsze koordynowały stanowiska na forach międzynarodowych"; wyraził też przekonanie, że obecne wyzwania wymagają reform ONZ i innych instytucji międzynarodowych.

Premier Indii dodał, że podczas rozmów w Warszawie udało się określić wiele nowych inicjatyw, dzięki którym relacje polsko-indyjskie nabiorą nowego kierunku.

"Nasze dwa demokratyczne kraje powinny stawiać na wymianę międzyparlamentarną, aby bardziej poszerzać współpracę gospodarczą, postaramy się również wciągnąć w tę współpracę sektory prywatne w obu krajach" - mówił Modi.

Reklama

"Polska jest światowym liderem w obszarze przetwórstwa żywności. Chcielibyśmy więc, by polskie firmy znalazły się w tzw. wielkich targach żywności, które w tej chwili powstają w Indiach" - zaznaczył.

Jak mówił premier Modi, "urbanizacja w Indiach nabiera coraz szybszego tempa, co również otwiera kolejne szanse na współpracę na przykład przy oczyszczalniach ścieków, gospodarce odpadami stałymi czy infrastrukturze miejskiej".

"Technologie czystego węgla, zielonych, odnawialnych źródeł energii czy sztuczna inteligencja to kolejne wspólne priorytety dla obu naszych krajów. Zapraszamy polskie firmy do przyłączenia się do inicjatywy +Make in India+, niech produkują w Indiach dla całego świata" - powiedział szef indyjskiego rządu.

Reklama

"Indie mają wiele osiągnięć w zakresie technologii finansowej, farmaceutycznej czy branży kosmicznej. Z radością podzielimy się zatem naszymi doświadczeniami w tych obszarach z Polską. Ścisła współpraca w zakresie przemysłów obronnych jest symbolem naszego wzajemnego zaufania. Będziemy dalej wzmacniać tę współpracę" - zapewnił Modi. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama