Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MC chce uzyskać pozwolenia na budowę KCPD w IV kw. 2024 roku

|
selectedselectedselected
MC chce uzyskać pozwolenia na budowę KCPD w IV kw. 2024 roku
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Wszystkie działania są podejmowane w ścisłej współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, co jest niezbędne dla uzyskania kluczowych decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych" - napisano w komunikacie.

"Uzyskanie pozwoleń na budowę planowane jest na IV kwartał 2024 roku, a podpisanie umów z generalnym wykonawcą na początek 2025 roku" - dodano.

Wartość dofinasowania projektu w ramach KPO wynosi 829,15 mln zł netto, a całkowita wartość inwestycji to ponad 1 mld zł.

Reklama

Proces projektu budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK.

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma składać się z trzech nowoczesnych centrów, które zapewnią bezpieczne przechowywanie danych polskiej administracji publicznej, niezależnie od światowych gigantów technologicznych.

"Budowa KCPD to nie tylko krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych, lecz także walka o cyfrową suwerenność Polski. Chcemy zapewnić, że polskie dane są przechowywane i zarządzane w sposób zgodny z naszymi interesami i wartościami. Projekt ten powstał z myślą o przyszłej rozbudowie. Ta inwestycja to nowa jakość w zarządzaniu danymi publicznymi" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Reklama

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych jest inwestycją strategiczną, która ma znacząco wpłynąć na stabilność i ciągłość działania kluczowych systemów państwowych, takich jak rejestry państwowe i chmura rządowa. Projekt realizowany jest wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

"KCPD jest największym tego typu projektem w regionie. Tworzymy ośrodki, które są nie tylko efektywne, lecz także przyjazne dla środowiska. Planujemy korzystać z odnawialnych źródeł energii, co wpisuje się w naszą strategię odpowiedzialnego rozwoju. Współpraca z lokalnymi instytucjami i dostosowanie się do wymogów środowiskowych są kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że KCPD będzie niezwykle ważnym elementem cyfrowej transformacji Polski" – powiedział dyrektor NASK Radosław Nielek.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podpisano umowy z biurem projektowym (konsorcjum AODC oraz Linar Projekt), inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów. Nadzór nad budową Kompleksów Przetwarzania Danych prowadzony będzie przez AYESA POLSKA. Wykonawca światłowodów, Fibrenet Group, jest w trakcie prac nad projektami oraz uzyskuje niezbędne zezwolenia. (PAP Biznes)

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama