Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiana nastawienia RPP. Inwestorzy giełdowi cieszą się z coraz większych korzyści

|
selectedselectedselected
Zmiana nastawienia RPP. Inwestorzy giełdowi cieszą się z coraz większych korzyści | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami już dwie podwyżki stóp procentowych, którymi Rada Polityki Pieniężnej przynajmniej raz zaskoczyła rynki finansowe. W perspektywie mamy duże prawdopodobieństwo „trzeciej rundy”, a dość powszechnie uważa się, że po trzech podwyżkach sytuacja na giełdzie ulega pogorszeniu. Rzeczywiście w średnim i dłuższym horyzoncie cykl zaostrzania polityki monetarnej dla rynku akcji nie jest korzystny. Ale tu konieczne są dwie uwagi. Po pierwsze, do zwrotu sytuacji na giełdach droga zwykle daleka, a po drugie, nie wiadomo jak długi i głęboki będzie obecny cykl.

W Stanach Zjednoczonych zapowiada się na dość rozłożony w czasie, bowiem pierwszej podwyżki należy spodziewać się co najmniej w drugiej połowie przyszłego roku, po całkowitym wygaszeniu programu skupu obligacji. U nas początek cyklu jest bardzo dynamiczny, co sugeruje, że wkrótce jego potencjał może ulec wyczerpaniu. Prognozy docelowej wysokości podstawowej stopy procentowej są dość zróżnicowane, ale przewidzieć, co zrobi RPP jest nadal trudno, bo jej komunikacja z rynkiem wciąż jest niejednoznaczna.

 

Na razie inwestorzy giełdowi mogą cieszyć się dwojakimi korzyściami ze zmiany nastawienia RPP

Reklama

Pierwszy to trwający zresztą już od dłuższego czasu, motywowany wzrostem inflacji, rajd sektora bankowego. WIG Banki jest bezdyskusyjnym liderem od kilkunastu miesięcy, a zwyżki walorów jego przedstawicieli pomagają wydatnie zarówno indeksowi największych spółek, jak i wskaźnikowi średniaków. Po drugie, podwyżki stóp przyczyniły się do niewielkiego, ale jednak umocnienia się złotego, a przynajmniej powstrzymały jego deprecjację. A silniejszy złoty tworzy korzystne warunki dla koniunktury na GPW. Obie te obserwacje nie zwalniają jednak od obowiązku uważnego śledzenia rozwoju sytuacji, gdyż globalna zmiana nastawienia w polityce monetarnej musi zostać uwzględniona w strategiach inwestycyjnych i rekonstrukcji portfeli.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama