Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty w ślad za decyzją RPP, czyli w dół [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD - aktualne kursy walut]

|
selectedselectedselected
Złoty w ślad za decyzją RPP, czyli w dół [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD - aktualne kursy walut] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

US: Dziś o godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w USA za październik. Według konsensusu prognoz wskaźnik obniżył się do 8,0% r/r z 8,2% r/r we wrześniu. Oznaczałoby to, że presja inflacyjna w Stanach Zjednoczonych jak na razie nie ustępuje, co będzie uzasadniało dalsze podwyżki stóp procentowych.

PL: Na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego po wczorajszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, na którym nie dokonano zmian w poziomach stóp procentowych NBP. Nie zakładamy, aby wniosła ona przełomowe informacje dla perspektyw polityki pieniężnej w Polsce.

 

Wstępne sygnały o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego – Jakie będą dalsze działania RPP? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Wstępne sygnały o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego – Jakie będą dalsze działania RPP? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna drugi miesiąc z rzędu wynosi zatem 6,75%. W komunikacie po posiedzeniu RPP zwróciła uwagę na nasilające się sygnały wyhamowywania wzrostu gospodarczego, niemniej sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, a obecna koniunktura wciąż sprzyja utrzymaniu inflacji bazowej na podwyższonym poziomie. RPP większy nacisk położyła także na politykę pieniężną najważniejszych banków centralnych w hamowaniu globalnej inflacji. W komunikacie po decyzji RPP nie napisano wprost, że inflacja osiągnie cel inflacyjny w średnim okresie, zawarto tylko sformułowanie, że dotychczasowe działania Rady będą sprzyjać zbieganiu inflacji „w kierunku celu inflacyjnego NBP”. Sugerują to także wyniki projekcji inflacji i PKB.

W komunikacie zaprezentowano 50-cio procentowe przedziały prawdopodobieństwa dla prognoz inflacji CPI i PKB, (przy założeniu stałych stóp procentowych). Uwzględnia ona dane makro dostępne do 21 października i informacje o planowanych zmianach legislacyjnych do 7 listopada, a więc i potencjalnie zmiany w Tarczy antyinflacyjnej. Co ciekawe, nowym elementem w dotychczasowej komunikacji Rady jest wydłużenie horyzontu publikowanych przedziałów do 2025 r. Przyjmując symetrię tych rozkładów inflacja CPI wynieść ma średnio w latach 2022-2025 14,5% r/r, 13,2% r/r, 5,9% r/r oraz 3,5% r/r. Wskazuje to, iż powrót inflacji w okolice celu NBP nastąpi dopiero w 2025 roku. W przypadku PKB przedziały niepewności wskazują na następującą ścieżkę w latach 2022-2025: 4,6%, 0,7%, 2,1% i 3,1%, a więc z wyjątkiem 2022 r. poniżej średniej wieloletniej. Wczorajsza decyzja, a także informacje zawarte w komunikacie potwierdzają w naszej ocenie nacisk większości członków Rady na perspektywy wyraźnie spowalniającego wzrostu gospodarczego. Na ten moment nie zmienia się nasz scenariusz dla stóp procentowych NBP.

 

Reklama

 

W naszej ocenie najbliższe miesiące przyniosą utrzymanie parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Rada może zechcieć poczekać na dalszą weryfikację skutków dokonanego zacieśniania polityki pieniężnej, skalę i zakres pogorszenia koniunktury, a także wykrystalizowanie się polityki fiskalnej. Jeśli będzie realizował się scenariusz konsolidacji fiskalnej, a złoty nie będzie tracił na wartości to cykl zacieśniania polityki pieniężnej uznać należy za zakończony. W naszej ocenie jednak nieco bardziej prawdopodobny w tym momencie jest scenariusz utrzymania podwyższonej presji popytowej, a także inflacji bazowej, m.in. ze względu na nadal mocny rynek pracy i wciąż ekspansywną politykę fiskalną, co utrudniać będzie powrót inflacji do celu NBP. Szczególnie, jeśli utrzymałaby się presja na słabego złotego. W takich uwarunkowaniach RPP mogłaby w pierwszych miesiącach 2023 r. podnieść stopy procentowe, jednak o nie więcej niż 0,50 pkt proc. Więcej o perspektywach stóp procentowych będziemy mogli powiedzieć po dzisiejszej konferencji prezesa NBP oraz szczegółach projekcji makroekonomicznej NBP, które opublikowane zostaną w przyszłym tygodniu.

 

Wstępne sygnały o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego – Jakie będą dalsze działania RPP? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Wstępne sygnały o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego – Jakie będą dalsze działania RPP? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Złoty osłabia się w ślad za decyzją RPP o utrzymaniu stóp procentowych, wskazaniami technicznymi, ale i bieżącym sentymentem do walut regionu. Kurs EUR/PLN sięgnął już poziomu 4,7170 a o jego dalszych losach zadecyduje dzisiejsza konferencja prezesa NBP. Prawdopodobnie względnie łagodna retoryka A.Glapińskiego będzie źródłem 1-2 groszowej przeceny złotego na zasadzie ostudzenia rynkowych oczekiwań co do perspektyw polityki monetarnej.

 

Wstępne sygnały o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego – Jakie będą dalsze działania RPP? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Wstępne sygnały o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego – Jakie będą dalsze działania RPP? [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama