Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty rozpoczyna tydzień od deprecjacji, kurs dolara zyskuje na sile dzięki napięciom geopolitycznym

|
selectedselectedselected
  • Rynek stopy procentowej - Na rynkach FI małe zmiany, inwestorzy czekają na nowe impulsy.
  • Rynek walutowy - Złoty był słabszy, decydowały trendy globalne.
Dziennik Rynkowy: Wzrost napięcia geopolitycznego rozdawał karty na rynku FX.
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy tydzień przyniósł osłabienie złotego, co spowodowało wzrost kursu EUR/PLN w okolice 4,28 oraz USD/PLN do 3,8350. Na bazowych rynkach walutowych kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,1160.

 

Napięcia geopolityczne wspierają dolara

Po ubiegłotygodniowej globalnej deprecjacji dolara, poniedziałkowa sesja przyniosła jego nieznaczne umocnienie, co obciążyło waluty rynków wschodzących. Aprecjację dolara wspierało rosnące napięcie geopolityczne, zwłaszcza wymiana ciosów między Izraelem a Hezbollahem, która miała miejsce w weekend. Techniczne czynniki, takie jak wyprzedanie indeksu dolara oraz bliskość strefy wsparć, również odegrały swoją rolę. W efekcie kurs USD/PLN powrócił w okolice piątkowych wsparć, a EUR/PLN zarysował nowy, lokalny trend boczny między poziomami 4,26 a 4,2950.

 

Zobacz także: Ceny mieszkań pikują. W Krakowie z tygodnia na tydzień taniej o 10 tysięcy

 

Przyszłe ruchy dolara i złotego zależą od geopolityki i banków centralnych

Reklama

W najbliższych dniach zachowanie dolara i złotego będzie zależeć od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz oczekiwań inwestorów dotyczących kolejnych działań głównych banków centralnych, w tym RPP. Wtorek nie przyniesie kluczowych odczytów makroekonomicznych ani istotnych wystąpień bankierów centralnych, więc to geopolityka oraz ogólne nastroje na rynkach będą decydować o trendach na rynku walutowym. Możliwe przedłużenie umocnienia dolara może podnieść kurs EUR/PLN w okolice 4,2950, a USD/PLN do 3,86.

 

Stabilizacja na rynku obligacji, ale z możliwością lekkich spadków rentowności

Poniedziałkowa sesja na rynku stopy procentowej przebiegła spokojnie, z niewielkimi zmianami rentowności obligacji skarbowych. Rentowności niemieckich obligacji wzrosły o 3 pb, a amerykańskich o 1-2 pb, podczas gdy polskie SPW odnotowały zmiany w przedziale -1/+1 pb. Słabe wyniki obligacji niemieckich były spowodowane tonującymi optymizm wypowiedziami głównego ekonomisty EBC Philipa Lane’a.

 

Zobacz także: Wtajemniczony kupuje akcje Dino Polska. "Zarządy często mylą się w ocenie swojego biznesu"

 

Kluczowe dane makroekonomiczne w nadchodzących dniach

Wtorek przyniesie dane na temat sierpniowych nastrojów konsumentów w USA (Indeks zaufania konsumentów wg Conference Board), które nie powinny znacząco wpłynąć na rynki finansowe. W regionie CEE-3, węgierski MNB prawdopodobnie utrzyma główną stopę procentową na poziomie 6,75% po 10-ciu obniżkach z rzędu. O dalszych nastrojach na rynku obligacji zadecydują dane makroekonomiczne z rynków bazowych, publikowane w czwartek i piątek. Do tego czasu oczekujemy stabilizacji notowań z możliwą lekką tendencją do spadku rentowności.

Reklama

 

Wykres dnia: Kurs USD/CHF zbliża się do tegorocznych minimów  a frank szwajcarski jest jednym z głównych beneficjentów wycofywania się inwestorów z strategii carry trade oraz wzrostu napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie.

 

zloty rozpoczyna tydzien od deprecjacji kurs dolara zyskuje na sile dzieki napieciom geopolitycznym grafika numer 1zloty rozpoczyna tydzien od deprecjacji kurs dolara zyskuje na sile dzieki napieciom geopolitycznym grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama