Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać

|
selectedselectedselected
Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10.00 GUS opublikuje zestaw grudniowych danych z polskiej gospodarki, obejmujących produkcję przemysłową, budowlano-montażową oraz sprzedaż detaliczną. Ze względu na niekorzystny efekt kalendarzowy i mniejszą liczbę dni roboczych w grudniu 2023 r. względem roku 2022 r., oczekujemy pogorszenia rocznej dynamiki produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej (spadek w grudniu do odpowiednio -7,9% r/r oraz +0,4% r/r). W przypadku sprzedaży detalicznej spodziewamy się natomiast wzrostu dynamiki do +2,9% r/r z -0,3% r/r w listopadzie.

Opublikowane dziś dane dopełnią obraz polskiej gospodarki w ostatnim kwartale minionego roku. Realizacja powyższych prognoz pozwoliłaby oczekiwać, iż roczna dynamika PKB w 4Q 2023 była bliska naszym dotychczasowym szacunkom wynoszącym 2,6% r/r. Biorąc pod uwagę dane odsezonowane szacujemy, że polska gospodarka w 4Q ub.r. nieco skurczyła się względem poprzedniego kwartału, choć warto pamiętać o wysokiej zmienności tych danych w ostatnich kwartałach. Dane te nie powinny wpłynąć na oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

 

PL: O godz. 10:00 natomiast poznamy dane z rynku pracy w grudniu w sektorze przedsiębiorstw. Spodziewamy się, że przeciętne zatrudnienie spadło o 0,2% r/r, co jest zgodne z konsensusem prognoz. Taką samą skalę spadku odnotowano w listopadzie. W przypadku średniego miesięcznego wynagrodzenia nasza prognoza wskazuje na wzrost o 12,4% r/r, a więc szybszy niż w listopadzie, gdy wyniósł 11,8% r/r. Konsensus prognoz wynosi 11,6% r/r. Gdyby zmaterializowała się nasza prognoza, to wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyłby w 4Q 2023. Wzrost płac w 2024 r. zapewne pozostanie szybki, wspierany dodatkowo przez podwyżkę płacy minimalnej, co będzie spowalniało spadek inflacji bazowej w kierunku celu inflacyjnego RPP.

 

Reklama

Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać - 1Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Inflacja cen produkcji sprzedanej w przemyśle wyniosła w grudniu -6,4% r/r wobec -4,7% r/r w listopadzie, co oznacza, że deflacja była głębsza od oczekiwań. W ujęciu m/m dynamika cen producenta ukształtowała się natomiast na -0,8% m/m wobec -1,2% m/m w listopadzie, do czego przyczynił się spadek cen w przemyśle przetwórczym, w związku z niższymi cenami surowców, lepszą sytuacją w łańcuchach dostaw oraz słabym popytem. Deflacja w cenach przemysłowych przekłada się na niższą inflację cen towarów dla konsumentów. Według naszych szacunków inflacja cen towarów wchodzących w skład bazowego wskaźnika CPI wyniosła w grudniu 5,8% r/r, podczas gdy w szczycie w marcu sięgała 11,4% r/r. Inflacja cen towarów „bazowych” powinna się jeszcze w najbliższych miesiącach obniżać. Indeks obrazujący napięcia w globalnych łańcuchach dostaw wskazuje jednak, że w horyzoncie 6 miesięcy spadek ten wyhamuje.

 

Zobacz także: Czy warto dziś kupować funty (GBP) 22.01.2024? Kurs funta szterlinga (prognozy)

 

 

Reklama

US: Indeks nastrojów konsumenckich w USA, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wzrósł w styczniu do 78,8 pkt z 69,7 pkt miesiąc wcześniej, co okazało się bardzo pozytywną niespodzianką. Jest to najwyższa wartość indeksu od początku ostatniego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Jak wskazują autorzy badania, lepsze nastroje wynikają z oceny przez gospodarstwa domowe utrwalenia trendu dezinflacji oraz spodziewanych lepszych zarobków. Przy tym oczekiwania inflacyjne, zarówno krótko- jak i długookresowe obniżyły się w styczniu. Jest to dobry scenariusz dla Rezerwy Federalnej, gdyż dezinflacja w USA podstępuje jak na razie bez widocznych kosztów w postaci rosnącego bezrobocia. Dane te sygnalizują, że konsumpcja gospodarstw domowych będzie rosła w niezłym tempie także w 1Q 2024.

 

Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać - 2Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać - 2

 

Rynki na dziś

Mimo, iż poniedziałek przynosi niezwykle rozbudowany zestaw danych z polskiej gospodarki, to nie uważamy, by odczyty te mogły w istotny sposób wpływać na wycenę krajowych aktywów. Ma to związek z dość jednoznacznymi wypowiedziami części członków RPP, w tym prezesa NBP, o chęci stabilizacji stóp procentowych co najmniej do marca br. W kolejnych dniach złoty, jak i polski dług, pozostaną pod wpływem czynników zewnętrznych. Tych natomiast w tym tygodniu nie zabraknie. Przed nami zatem dość intensywny tydzień. Piątkowe doniesienia o coraz bliższym odblokowaniu środków europejskich dla Polski sprzyjają pozytywnemu otwarciu nowego tygodnia.

 

Reklama

Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać - 3Złoty (PLN) zaczyna intensywny tydzień! Zobacz, jakie czynniki mogą na niego wpływać - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama