Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty (PLN) i giełda powoli wychodzą z szoku. Czy uda im się wrócić do formy?

|
selectedselectedselected
Złoty (PLN) i giełda powoli wychodzą z szoku. Czy uda im się wrócić do formy? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po dwóch dniach załamania naszej waluty i silnej przeceny na warszawskim parkiecie, rynki próbują odreagowania. Zaskakująca decyzja RPP o mocnym obniżeniu stóp procentowych narobiła sporo zamieszania, ale sytuacja powoli zaczyna się stabilizować. W najgorszym momencie kurs dolara sięgał 4,33 zł i był najwyższy od połowy kwietnia. W pitek mieliśmy już d czynienia z niewielkim odreagowaniem, choć jeszcze trudno mówić o zażegnaniu niebezpieczeństwa dalszym osłabieniem naszej waluty.

 

 

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że decyzja RPP tylko zdynamizowała deprecjację złotego, która rozpoczęła się już pod koniec sierpnia, reagując na znaczące umocnienie się dolara na rynkach światowych. Kurs euro do dolara spadł poniżej 1,07 dolara, czyli do poziomu najniższego od początku czerwca, co w dużej mierze ma związek z bardzo słabymi danymi makroekonomicznymi w strefie euro i w szczególności w Niemczech. W tym kontekście, mimo licznych głosów krytycznych wobec decyzji naszych władz monetarnych, należy zwrócić uwagę, że dynamika polskiej gospodarki od dwóch kwartałów jest ujemna, a wskaźniki wyprzedające nie wróżą poprawy, a wręcz sugerują kontynuację kłopotów.

Reklama

 

Inflacja co prawda wciąż jest bardzo wysoka, ale nikt nie ma wątpliwości, że wkrótce zacznie łagodnieć. Inna rzecz, że prawdopodobnie będzie się utrzymywać znacznie powyżej celu jeszcze przez długi czas. Mocna była reakcja także warszawskiej giełdy. Główne indeksy poszły zdecydowanie w dół, wysyłając groźne sygnały z punktu widzenia analizy technicznej. Piątkowe niewielkie odreagowanie zagrożenia kontynuacji przecen nie oddala. W tym przypadku także trzeba pamiętać, że spadki notowań to efekt nie tylko decyzji RPP, ale także pogarszającej się sytuacji w globalnym otoczeniu. S&P500 od początku września idzie w dół i ruch ten może być kontynuowany. Wrzesień nie zapowiada się więc optymistycznie z punktu widzenia rynku akcji, ale koniec miesiąca może już przynieść poprawę nastrojów, szczególnie w przypadku, gdyby Fed zdecydował się na przerwę w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, o czym dowiemy się już niebawem.

Zobacz także: Wiadomości krajowe: wiemy, że nic nie wiemy – przyszłe działania RPP zależne od kolejnych danych makro

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama