Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zagadkowa sytuacja na eurodolarze. Czy kurs dolara (USD) pociągnie w dół?

|
selectedselectedselected

Wczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego?

Zagadkowa sytuacja na eurodolarze. Czy kurs dolara (USD) pociągnie w dół?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc. Uwaga rynku przesuwa się w stronę odczytów ISM (dzisiaj poznamy dane dla przemysłu), oraz wyliczeń Departamentu Pracy, które pojawią się za kilka dni. Wczoraj mieliśmy spadek rentowności amerykańskich obligacji, choć nadal do kluczowego wsparcia przy 4,20 proc. (dla 10-letnich) jest jeszcze nieco miejsca. Jakie będą nadchodzące odczyty z USA? Jeżeli słabsze i tym samym rozczarują, to ruch na rentownościach można uznać za wyprzedzający dla innych klas aktywów.

Dzisiaj rano uwagę znów przyciąga jen, który wymazał wczorajszy ruch po słowach jednego z członków Banku Japonii (Takata), który dał do zrozumienia, że czas zmian w polityce monetarnej jest nieuchronny. Dzisiaj jednak agencje cytują słowa samego prezesa BOJ (Ueda), który stwierdził, że gospodarka jeszcze nie jest w takim położeniu, które sugerowałoby trwałe osiągnięcie celu inflacyjnego. To sygnał, że podwyżka stóp przed wakacjami wcale nie jest przesądzona. Na pozostałych walutach zmiany są kosmetyczne. Nie widać większej reakcji na odczyty PMI - dane z Chin w zasadzie pokryły się z prognozami, a w przypadku odczytów z Europy sytuacja jest w zasadzie podobna. Przed nami jeszcze wstępne dane o inflacji za luty w strefie euro (godz. 11:00), oraz popołudniowa paczka danych z USA - poza wspomnianym już ISM dla przemysłu mamy jeszcze dane PMI, oraz nastroje konsumenckie Uniw. Michigan.

 

EURUSD - zagadkowa sytuacja?

Para EURUSD zeszła wczoraj w okolice 1,08 chociaż dane PCE nie mogły być zintepretowane pro-dolarowo. Czy to ruchy związane z końcówką miesiąca? Dzisiaj rano poznaliśmy dane PMI dla europejskiego przemysłu, które wypadły w lutym lepiej od pierwszych szacunków (46,5 pkt.). Mimo tego EURUSD drgnął niewiele, choć wsparcie 1,08 jest utrzymane. Co dalej? Przed nami jeszcze dane o inflacji w strefie euro (godz. 11:00), oraz popołudniowe dane z USA z ISM dla usług na czele. Klucz do powrotu EURUSD do zwyżek tkwi w potencjalnym zaskoczeniu słabszymi danymi z USA, co pchnęłoby w dół rentowności amerykańskich obligacji.

Reklama

 

zagadkowa sytuacja na eurodolarze czy kurs dolara usd pociagnie w dol grafika numer 1zagadkowa sytuacja na eurodolarze czy kurs dolara usd pociagnie w dol grafika numer 1

 

Wykres dzienny EURUSD

 

Reklama

Technicznie nadal tkwimy w schemacie - wsparcie 1,0800, opór 1,0887.

 

Zobacz także: Problemy prawne firm Elona Muska. Oskarżenia o łamanie przepisów i nękanie w Tesla

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama