Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wygasający wpływ odłożonego popytu na sprzedaż detaliczną

|
selectedselectedselected
Wygasający wpływ odłożonego popytu na sprzedaż detaliczną
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w lipcu o 8,9% r/r wobec wzrostu o 13,0% w czerwcu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (9,3%) i naszej prognozy (9,1%).

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w lipcu o 3,9% r/r

wobec wzrostu o 8,6% w czerwcu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zmniejszyła się w lipcu o 1,5% m/m, a w rezultacie jej poziom był tylko o 2,3% wyższy niż w lutym 2020 r., a więc w miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze istotnego wpływu na sprzedaż.

Spadek odsezonowanej sprzedaży detalicznej pomiędzy

czerwcem a lipcem wskazuje na wygasanie pozytywnego wpływu odłożonego popytu na aktywność w handlu detalicznym w następstwie ostatniego etapu odmrażania gospodarki w II poł. maja. Taki trend jest zgodny z naszymi oczekiwaniami przedstawionymi miesiąc temu (por. MAKROpuls 21.07.2021). Choć efekty bazy utrudniają precyzyjną ocenę tendencji w poszczególnych segmentach sprzedaży, należy zwrócić uwagę na malejącą dynamikę w tych kategoriach, w których można by oczekiwać podwyższonych wydatków finansowanych nadwyżkowymi (wymuszonymi) oszczędnościami (tj. „pojazdy samochodowe, motocykle i części" oraz „meble, RTV i AGD"). Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach roczne tempo wzrostu sprzedaży będzie się dalej stopniowo obniżać. Taką ocenę wspierają wyniki badania koniunktury konsumenckiej GUS, zgodnie z którymi wskaźnik „obecne dokonywanie ważnych zakupów" obniżył się w sierpniu do najniższego poziomu od kwietnia br.

Kolejny spadek dynamiki produkcji budowlano-montażowej

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w lipcu o 3,3% r/r wobec wzrostu o 4,4% w czerwcu, kształtując się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (7,1%) oraz naszej prognozy (10,4%). Spowolnienie wzrostu produkcji w ujęciu rocznym jest dużą niespodzianką w świetle efektu niskiej ubiegłorocznej bazy (w lipcu ub. r. odnotowano spadek odsezonowanej produkcji o 3,4% m/m). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w lipcu o 1,3% m/m. To już drugi z rzędu miesiąc spadku produkcji, a w konsekwencji pozostaje ona nadal wyraźnie niższa niż w lutym 2020 r. (o 8,6%).

W największym stopniu za spowolnienie wzrostu produkcji budowano-montażowej

w ujęciu r/r odpowiadały niższe inwestycje infrastrukturalne - dynamika w kategorii „obiekty inżynierii lądowej i wodnej" spadła do -5,9% r/r w lipcu wobec 0,4% w czerwcu. Z kolei, w jednostkach wykonujących specjalistyczne roboty budowlane, obejmujące m.in. przygotowanie terenu pod budowę, obserwowaliśmy utrzymujący się silny wzrost produkcji (17,1% r/r wobec 18,3% w czerwcu). Dynamika w kategorii „wznoszenie budynków" wyraźnie wzrosła do 5,7% r/r w lipcu z -0,3% w czerwcu, wskazując na nasilające się ożywienie w budownictwie mieszkaniowym. Podtrzymujemy naszą ocenę, że ożywienie w budownictwie będzie kontynuowane w najbliższych kwartałach, choć istotnym czynnikiem ryzyka w tym zakresie będzie kształtowanie się inwestycji publicznych powiązane z opóźnieniami w zatwierdzeniu
Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Dzisiejsze, słabsze od oczekiwań, dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w lipcu są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

sprzedaży detalicznej ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej system sprzedaży detalicznej podatku od sprzedaży detalicznej program do sprzedaży detalicznej systemy sprzedaży detalicznej punkt sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej ustawa programy do sprzedaży detalicznej zwrot ze sprzedaży detalicznej druk ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej pdf ustawa o sprzedaży detalicznej dynamika sprzedaży detalicznej metody sprzedaży detalicznej o podatku od sprzedaży detalicznej punkty sprzedaży detalicznej prosty program do sprzedaży detalicznej limit sprzedaży detalicznej bez kasy fiskalnej formy sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej zawieszony kierownik sprzedaży detalicznej zwroty ze sprzedaży detalicznej księgowanie sprzedaży detalicznej udział marek własnych w sprzedaży detalicznej wzrost sprzedaży detalicznej nowy podatek od sprzedaży detalicznej punkty sprzedaży detalicznej pasz struktura sprzedaży detalicznej w polsce sieci sprzedaży detalicznej w polsce podatek od sprzedaży detalicznej 2020 szkółka krzewów ozdobnych konior - punkt sprzedaży detalicznej bielsko-biała przyczyny zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej obligacje skarbowe oferowane w sieci sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej 2019 zasady sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych co to jest punkt sprzedaży detalicznej dane o sprzedaży detalicznej gus panel punktów sprzedaży detalicznej ustawę wprowadzającą podatek od sprzedaży detalicznej sprzedaży detalicznej nie prowadzimy projekt podatku od sprzedaży detalicznej klasyfikacja punktów sprzedaży detalicznej
Reklama
Reklama