Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną: kurs forinta (HUF) umocnił się [dziennik rynkowy]

|
selectedselectedselected
Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną: kurs forinta (HUF) umocnił się [dziennik rynkowy] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątek przyniósł niewielkie zmiany notowań kursu wobec euro, gdyż para EUR/PLN utrzymywała się nieco poniżej poziomu 4,81, a w przypadku USD/PLN tydzień kończył się w okolicach 4,93. Na poniedziałkowemu otwarciu osłabienie złotego nieco się pogłębiło we wzrostem wspomnianych par odpowiednio w okolice 4,83 oraz 4,96.

Pod koniec ubiegłego tygodnia uwagę przyciągały dane z Polski, gdzie inflacja została potwierdzona na poziomie 17,2% r/r. Szczegóły odczytu sugerują, że inflacja bazowa zdecydowanie wzrosła powyżej 10% r/r (konsensus: 10,7%). W tym kontekście niekorzystnie na złotego mogą wpływać wypowiedzi z RPP wskazujące na koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, gdyż według I. Dąbrowskiego dotychczasowe podwyżki były wystarczające, a dalsze działania mogłyby tylko pogorszyć koniunkturę, bez zmiany perspektyw inflacyjnych. Z punktu widzenia danych makroekonomicznych niekorzystnym odczytem dla złotego był również odczyt salda na rachunku obrotów bieżących, gdzie deficyt wyniósł blisko 4,0 mld PLN znacznie powyżej oczekiwanych 1,5 mld EUR, a w ujęciu 12-miesięcznym rozszerzył się do 3,9% PKB. Oczekujemy w krótkim terminie utrzymania par EUR/PLN powyżej poziomów 4,80 oraz 4,90, a klimat inwestycyjny mogą pogarszać doniesienia z KE o możliwym wstrzymaniu wypłat środków dla Polski z tytułu Funduszu Spójności.

Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 1Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 1

W piątek sporo uwagi przyciągały nowe działania w polityce pieniężnej przedstawione przez MNB, które prowadziły do zdecydowanego umocnienia forinta (kurs EUR/HUF spadł z okolic 430 do 416). Węgierski bank głosił rozszerzenie korytarza stóp z 12,5%-15,5% do 12,5%-25%, prowadzone będą 1-dniowe operacje fx swap oraz depozytowe (pierwsza po stopie 18%), a ponadto zwiększony zostanie dostęp do walut obcych w celu obsługi płatności za energię.

Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 2Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 2

Reklama

Na rynku krajowym rynku stopy procentowej koniec ostatniego tygodnia przyniósł korektę i silny spadek krzywych dochodowości. W dalszym ciągu jednak utrzymuje się wysoka zmienność. Oczekiwać można, że dochodowości 2-letnich obligacji spadną na koniec 2022 r. w okolice 7,5% a 10-letnich do 7,0%. Chociaż dalsze spadki rentowności wydają się bardzo prawdopodobne, to tak znacząca zmiana notowań może potrwać kilka tygodni.

Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 3Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 3

Chociaż krótkoterminowo globalnemu rynkowi długu ciążyć mogą jeszcze zbliżające się posiedzenia Fed (2 XI) i EBC (27 X), to zaplanowane w najbliższym tygodniu wydarzenia nie zmienią już globalnych nastrojów. Jest to istotne, ponieważ wzrosty rentowności obligacji o dłuższych terminach wykupu na świecie wytracają dotychczasowe wysokie momentum. Rynek zbliżył się też do wrześniowych maksimów. Widać, że do kontynuacji trendu wzrostowego potrzebne będą nowe impulsy, których na razie brakuje. Dużo będzie się działo w kraju, chociaż i tu wrześniowe dane makroekonomiczne raczej nie zmienią perspektyw polityki pieniężnej. Mimo obaw przed spowolnieniem gospodarczym otrzymamy w najbliższych dniach najprawdopodobniej informację o wciąż pozytywnych tendencjach na rynku pracy, a także mocnych danych nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. RPP mogłaby wykorzystać wspomniane publikacje jako argument za podwyżką stóp procentowych w listopadzie, jednak w prowadzeniu polityki pieniężnej istotniejsze są prognozy i oczekiwania odnoszące się do dłuższej perspektywy czasowej. Warto w tym kontekście wspomnieć, że rynek już wycenił wzrost stopy referencyjnej NBP na przełomie 2022/2023 o 75-100 pb. To byłby i tak znaczący ruch biorąc pod uwagę umiarkowaną retorykę RPP, a dane wrześniowe raczej nie podniosą tych oczekiwań.

Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 4Dziennik rynkowy: Węgrzy zacieśniają politykę pieniężną. Forint (HUF) umacniał się w wyniku działań banku centralnego - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama