Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają

|
selectedselectedselected
Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w październiku. Według naszej prognozy wzrosła ona o 1,1% r/r po spadku o 3,1% r/r miesiąc wcześniej. Realizacja naszej prognozy oznaczałaby zakończenie trwającego od lutego br. okresu spadków r/r sprzedaży. Dane powinny potwierdzić odbudowę sprzedaży detalicznej, czemu sprzyjają szybko rosnące płace w ujęciu realnym, lepsze nastroje konsumenckie i niskie bezrobocie. Wraz z danymi z handlu detalicznego poznamy wyliczenie produkcji budowlano-montażowej w październiku. Oczekujemy jej wzrostu o 10,1% r/r po wzroście o 11,5% r/r we wrześniu. Produkcja budowlano-montażowa znajduje się pod wpływem inwestycji infrastrukturalnych, co związane jest z końcówką rozliczania starej perspektywy budżetu UE. W 2024 r. dynamika ta zapewne się obniży.

 

Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają - 1Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Produkcja sprzedana przemysłu powróciła w październiku br. do wzrostów r/r. Dynamika r/r wyniosła 1,6% wobec -3,1% r/r we wrześniu, kończąc ośmiomiesięczny okres systematycznych spadków, choć sprzyjała temu pozytywna różnica w liczbie dni roboczych oraz korzystna baza odniesienia. Po korekcie tych czynników produkcja obniżyła się natomiast o 0,1% m/m. Inflacja cen sprzedanych towarów (inflacja PPI) wyniosła w październiku natomiast -4,1% r/r wobec -3,5% r/r miesiąc wcześniej (tj. -0,5% m/m). W naszej ocenie dane te potwierdzają nadal słabe uwarunkowania popytowe w przemyśle, zarówno z krajowej gospodarki, jak z zagranicy. O ile dynamika r/r produkcji wróciła do wartości dodatnich, to dane m/m za pierwszy miesiąc 4Q 2023 wskazują, że nasze wcześniejsze oczekiwania co do ożywienia w sektorze w 4Q 2023 r. obarczone są niepewnością i że o przyrosty produkcji m/m możemy poczekać już do 2024 r.

Reklama

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w październiku o 0,1% r/r wobec 0,0% r/r miesiąc wcześniej. Wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyspieszył natomiast do 12,8% r/r z 10,8% r/r we wrześniu, choć wynikało to z czynników przejściowych (silne wzrosty m.in. w górnictwie). Naszym zdaniem dane te wskazują na brak istotnych zmian na rynku pracy, tzn. zatrudnienie jest stabilne, a wzrost płac nadal jest szybki. Sądzimy, że obraz ten utrzyma się w nadchodzących miesiącach, choć w dłuższej perspektywie, wraz z obniżaniem się inflacji, wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw powinien hamować, pomimo planowanej silnej podwyżki płacy minimalnej. Wartym odnotowania jest fakt, że wzrost płac w ujęciu realnym przekroczył w październiku 6,0% r/r, co jest najszybszym wzrostem od 2019 r. Dobrze to rokuje dla popytu krajowego w 4Q 2023 oraz zwłaszcza w 2024 r. Opublikowane dane są naszym zdaniem zgodne ze scenariuszem stabilnych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego w najbliższych miesiącach.

 

Zobacz także: Wielki powrót po głośnym zwolnieniu. To będzie miało wpływ na całą branżę technologiczną

 

 

HU: Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Węgier obniżył podstawową stopę procentową o 0,75 pkt proc. do poziomu 11,50%. Była to druga obniżka głównej stopy w tym cyklu łagodzenia polityki monetarnej. Wraz z obniżającą się inflacją i poprawą salda rachunku bieżącego Bank będzie kontynuował obniżki stóp procentowych, choć w 2024 r. ich skala zapewne się zmniejszy.

 

Reklama

Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają - 2Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają - 2

 

Rynki na dziś

Przed nami najpewniej spokojna sesja na rynku złotego. Dzisiejsze publikacje krajowych danych – podobnie jak wczorajsze odczyty z Polski – nie powinny wzbudzać rynkowych emocji. Rynki globalne powinny zaś pozostawać uśpione. Tym bardziej, iż wczorajszy opis ostatniego posiedzenia Fed nie dostarczył argumentów za zmianą dotychczasowych oczekiwań co do kolejnych ruchów Rezerwy Federalnej. Niezmiennie oczekujemy, iż będą to cięcia stóp procentowych a początek cyklu łagodzenia przez Fed prawdopodobnie rozpocznie się w 2Q 2024. W rezultacie dziś kurs EUR/PLN oraz eurodolar powinny się stabilizować na bieżących poziomach.

 

Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają - 3Waluty wpadły w zimowy letarg? Skoro Fed nie był w stanie ich pobudzić, to może dane makro podziałają - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama