Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Waluty FX: kurs dolara amerykańskiego (USD) silny jak nigdy, złoty (PLN) znacząco zniżkuje. Ile zapłacisz za jedno euro (EUR)?

|
selectedselectedselected
Waluty FX: kurs dolara amerykańskiego (USD) silny jak nigdy, złoty (PLN) znacząco zniżkuje. Ile zapłacisz za jedno euro (EUR)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas piątkowej sesji dolar odrobił straty z końca lipca, gdzie para EUR/USD zakończyła handel poniżej 1,18. Mocniejszy dolar ciążył złotemu, gdzie kurs EUR/PLN zakończył sesję blisko 4,57, z kolei USD/PLN powyżej 3,88.

Chociaż ostatnie lipcowe posiedzenie FOMC schłodziło oczekiwania na zaostrzenie warunków monetarnych szybciej niż oczekiwano,

w poprzednim tygodniu liczne jastrzębie komentarze członków Fed w USA zmieniły nastroje na rynku. Ch. Waller, R. Clarida i M. Daly pozwolili rynkom domniemać, że termin taperingu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, w związku z czym dolar nie kontynuował deprecjacji zapoczątkowanej w ostatnim tygodniu lipca. R. Clarida przyznał, że podwyżka stóp procentowych wydaje się możliwa na początku 2023 r. Co więcej, najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy za lipiec zaskoczyły, przebijając oczekiwania konsensusu. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 943 tys., z kolei stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,4% (z 5,9% w czerwcu) co przełożyło się na umocnienie dolara wobec głównych walut. Wzrastają oczekiwania rynku na ogłoszenie taperingu jeszcze w tym roku przez decydentów Fed, co mogłoby się ziścić na najbliższych spotkaniach Rezerwy Federalnej (we wrześniu), a grunt pod to mógłby zostać przygotowano podczas sierpniowego sympozjum w Jackson Hole.

Waluty FX: dolar (USD) silny jak nigdy, złoty (PLN) zniżkuje  - 2Waluty FX: dolar (USD) silny jak nigdy, złoty (PLN) zniżkuje  - 2

Dzięki znacznej niespodziance inflacyjnej in-plus,

złoty umacniał się w zeszłym tygodniu gdyż oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej ponownie wzrosły na lokalnym rynku. Poziom 5% r/r CPI za lipiec odbudował oczekiwania inwestorów na szybszy od zakładanego przez NBP wzrost stóp procentowych. Dodatkowo ostatnie bardziej jastrzębie wypowiedzi członków RPP zasygnalizowały, że istnieje możliwość rozpoczęcia rozmów o normalizacji polityki pieniężnej. Sprzyjało to zainteresowaniu polską walutą na początku ubiegłego tygodnia. Jednak zyski z tytułu czynników lokalnych zostały odwrócone w piątek po wspomnianym odczycie z amerykańskiego rynku pracy. Osłabienie walut, których banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej podnoszą stopy procentowe było mniejsze niż złotego, co było widoczne na przykładzie czeskiej korony.

Waluty FX: dolar (USD) silny jak nigdy, złoty (PLN) zniżkuje  - 1Waluty FX: dolar (USD) silny jak nigdy, złoty (PLN) zniżkuje  - 1

Ogłoszone w popołudniowy piątek dane nt. zatrudnienia w USA zmieniły trendy na rynkach stopy procentowej

Reklama

Mimo, ze najwięksi rynkowi optymiści oczekiwali ze wzrost miejsc pracy ujmowanych we wskaźniku NFP wyniesie znacznie powyżej 1 miliona, to przebicie rynkowych oczekiwań (konsensus na poziome 870k) wystarczyło, aby doprowadzić do odwrócenia trendu na rynkach papierów skarbowych w USA i na świecie. Amerykańskie obligacje, których rentowności spadły w pierwszej części tygodnia do poziomu 1,16% (po bardzo słabych danych ADP), po wspomnianych komentarzach ze strony niektórych członków Fed (głównie R. Clarida) praktycznie oddały większość zysków, a po mocnych danych NFP zakończyły tydzień ze stratę 7bps (10 letni benchmark). Sesja na starym kontynencie rozpoczęła się spokojnie w oczekiwaniu na dane z USA. Po ich ogłoszeniu rentowności zaczęły rosnąć przy czym lepiej zareagowały rynki główne takie jak niemieckie tracąc tylko 1pb, niż „peryferyjne” Włochy na których wzrosty rentowności sięgnęły 3pb. Tym niemniej warto zwrócić uwagę, ze to właśnie rynek Włoski był mimo wszystko liderem wzrostów w przekroju całego tygodnia. Rentowność 10 letnich BTP pomimo piątkowej sesji spadła o 3bp, podczas gdy rentowność 10 letniego Bunda zakończyła tydzień wzrostem rentowności o 1bp.

Na krajowym rynku dochodowość 10 latki podskoczyła o 3pb do poziomu 1,78% w ślad za rynkami bazowymi

W przyszłym tygodniu warto pamiętać o przetargu obligacji BGK. O ile dotychczasowe przetargi nie wzbudzały być może nadmiernego entuzjazmu inwestorów to jednak pomimo pełni sezonu wakacyjnego popyt na ten papier powinien utrzymać się na stabilnym poziomie PLN 1,2 – 1,5 mld. Ponadto w centrum uwagi pozostaną lokalne dane makroekonomiczne. Rynek będzie czekał na finalny odczyt lipcowej inflacji, który powinien dać wskazówki czy doszło również do wzrostu wskaźnika bazowego w lipcu. Również dane o PKB za Q2, gdzie mediana prognoz rynkowych wskazuje na wzrost powyżej 10% r/r. Na rynkach bazowych odczyt inflacji CPI w USA będzie przyciągał uwagę, jednak pomimo oczekiwanego lekkiego spadku, powinna ona nadal pozostać powyżej celu Fed i nadal będzie spełniała warunki konieczne do rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów.

Wykres dnia: Solidny odczyt NFP rozbudza oczekiwania inwestorów wobec szybszego ogłoszenia taperingu w USA, co przczyniło się do umacnienia dolara.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama