Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WALUTY (21 czerwca 2023): kurs dolara (USD) odrabia straty. Jak radzi sobie dziś narodowa waluta (PLN)?

|
selectedselectedselected
WALUTY (21 czerwca 2023): kurs dolara (USD) odrabia straty. Jak radzi sobie dziś narodowa waluta (PLN)? | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W pierwszej połowie czerwca dolar pozostawał pod presją, nasiloną po posiedzeniu Fed w ub. tygodniu, na którym stopy zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Potem nastąpiła faza korekty, w której znajdujemy się obecnie i która w umiarkowanym stopniu zredukowała straty dolara z pierwszej połowy miesiąca.

W takim otoczeniu EUR-USD z początkiem tego tygodnia nieznacznie się cofa dryfując w kierunku 1,09. Wczoraj sprzyjały temu dane makro (niska inflacja PPI w Niemczech). Dziś impulsów do zdecydowanych ruchów na głównej parze raczej zabraknie wobec pustawego kalendarium, choć pewne zainteresowanie może wzbudzić wystąpienie prezesa Fed przed Kongresem nt. polityki monetarnej. Ponieważ jednak jesteśmy na świeżo po decyzjach i komentarzach z ostatniego posiedzenia FOMC trudno oczekiwać rewelacji.

WALUTY (21 czerwca 2023): kurs dolara (USD) odrabia straty. Jak radzi sobie dziś narodowa waluta (PLN)? - 1WALUTY (21 czerwca 2023): kurs dolara (USD) odrabia straty. Jak radzi sobie dziś narodowa waluta (PLN)? - 1

 

EUR-PLN bez większych zmian

Na tej parze od przeszło tygodnia trwa stabilizacja kursu wokół 4,45. Dziś czekamy na majowe dane z Polski, w tym rynek pracy i inflację PPI. Z tej strony spodziewamy się potwierdzenia tendencji wspierających obniżanie presji cenowych w obszarze dóbr (PPI), ale jednocześnie sygnałów utrzymującej się wysokiej dynamiki płac. Per saldo wydźwięk powinien być neutralny dla złotego.

Reklama

WALUTY (21 czerwca 2023): kurs dolara (USD) odrabia straty. Jak radzi sobie dziś narodowa waluta (PLN)? - 2WALUTY (21 czerwca 2023): kurs dolara (USD) odrabia straty. Jak radzi sobie dziś narodowa waluta (PLN)? - 2

 

Rynki bazowe wspierają umocnienie krajowego długu

Wczoraj zarówno rentowności Bundów jak i Treasuries obniżały się wyraźniej, co zamarkowało możliwość zmiany dotychczasowych tendencji. SPW zareagowały umocnieniem o ok. 4 p.b. na krótkim końcu i o ok. 7 p.b. na długim. Wczorajszy dzień nie zmienia jednak na razie szerszego obrazu stabilizacji krzywej w okolicach 6%.

 

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny na środę, 21 czerwca. Czy wystąpienie Powella wpłynie na kurs dolara?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama