Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W tym tygodniu Fed nie zmieni stóp, ale dane payrolls podpowiedzą co dalej

|
selectedselectedselected
Bank Millennium SA - komentarz tygodniowy: W tym tygodniu Fed nie zmieni stóp, ale dane payrolls podpowiedzą co dalej
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu Fed nie zmieni stóp, ale dane payrolls podpowiedzą co dalej

Kalendarz makroekonomiczny tego tygodnia jest bogaty. Na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzję odnośnie do stóp proc. w USA poznamy w środę o godz. 20:00. O ile nie powinny one ulec zmianie (przedział dla głównej stopy procentowej pozostanie na 5,25-5,50%), o tyle posiedzenie będzie rozpatrywane w kontekście początku cięć na kolejnym posiedzeniu we wrześniu. Obecnie rynki finansowe przypisują obniżce stóp proc. we wrześniu prawdopodobieństwo bliskie 90%. Nie spodziewamy się, aby komunikat po decyzji, ani konferencja J.Powella klarownie to sygnalizowały. Możliwość cięcia zapewne jednak nie zostanie zanegowana. Wydaje nam się, że retoryka będzie zbliżona do słów J.Powella w Kongresie w dniach 9-10 lipca. Mówił wtedy o uzależnieniu decyzji od napływających danych, aczkolwiek zauważył, że gospodarka USA nie jest już przegrzana i kolejne dobre odczyty inflacji zwiększałyby słuszność łagodniejszej polityki monetarnej. Podkreślał też, że obecnie bilans czynników ryzyka dla gospodarki USA jest bardziej zrównoważony. W tym tygodniu poznamy też dane z amerykańskiego rynku pracy, a najważniejsze z nich tj. zatrudnienie poza rolnictwem w lipcu opublikowane będą w piątek. Według konsensusu ma ono wzrosnąć o 180 tys. m/m po wzroście o 206 tys. m/m miesiąc wcześniej, co zgadzałoby się z oceną J.Powella, że rynek pracy w USA zmierza ku równowadze.

 

Zobacz także: KGHM akcje prognozy na najbliższe dni: eksperci prognozują koniec wyprzedaży. Jak bardzo notowania KGHM oddaliły się od szczytów?

 

Dane o PMI i inflacji w strefie euro pokażą na ile prognozy EBC są aktualne

We wtorek poznamy pierwsze wyliczenie PKB w strefie euro w 2Q 2024. Według konsensusu wzrosnąć ma o 0,2% kw/kw, wobec 0,3% kw/kw w 1Q 2024. W środę natomiast poznamy wstępne wyliczenie inflacji HICP w strefie euro w lipcu. Oczekuje się niewielkich spadków wskaźnika HICP do 2,4% r/r z 2,5% r/r w czerwcu i wskaźnika bazowego do 2,8% r/r z 2,9% r/r. Gdyby te prognozy się zrealizowały, to ocena stanu gospodarki i jej perspektyw zaprezentowana na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w połowie lipca pozostałaby aktualna. Na konferencji Ch.Lagarde mówiła bowiem o możliwym wolniejszym wzroście w 2Q i nadal wysokiej inflacji. Stąd zmaterializowanie się prognoz nie rozstrzygnęłoby, czy na następnym posiedzeniu EBC we wrześniu dojdzie do obniżki stóp procentowych. Obecnie inwestorzy są podzieleni co cięcia stóp we wrześniu. Sądzimy, że jeśli kolejne dane o inflacji i płacach w 2024 nie będą mocno zaskakiwać w górę to nowe prognozy makro pokażą realizację celu inflacyjnego w latach 2025-2026 dając przestrzeń na drugą w cyklu obniżkę stóp proc.

 

Przekonamy się jak silnie wzrosła w lipcu inflacja

W środę GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za lipiec. Według naszych szacunków ponownie wybije się poza dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP i wyniesie 4,6% r/r wobec 2,6% r/r w czerwcu. Tak silne przyspieszenie inflacji CPI to w głównej mierze efekt częściowego odmrożenia cen nośników energii, a przede wszystkim energii elektrycznej i gazu. Ich wzrost w lipcu wyniesie ok. 14,5% m/m. W naszej ocenie dane te nie powinny mieć istotnego wpływu na krajowy rynek finansowy, ponieważ nie zmienią oczekiwań co do decyzji RPP, która wyraźnie komunikuje chęć stabilizacji stóp procentowych.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama