Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W oczekiwaniu na stanowisko Fed

|
selectedselectedselected
W oczekiwaniu na stanowisko Fed | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja walutowa cechowała się stosunkowo średnią zmiennością, a wszyscy uczestnicy rynku myślami byli już przy dzisiejszej publikacji decyzji dotyczącej stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych. Podczas sesji kurs EUR/PLN wyznaczył na wykresie nowe minima od początku 2021 roku, jednakże na zamknięciu EUR/PLN i USD/PLN zwyżkowały 0,81% oraz 0,51%, zamykając się odpowiednio powyżej 4,48 i 4,15. Osłabienie złotego było skorelowane z obniżką stopy „revers repo” przez Ludowy Bank Chin o 10 pb. do 1,9%, co wywarło presję na inne rynki rozwijające. Dodatkowo negatywnie wpływającym czynnikiem na złotówkę była publikacja odczytu salda na rachunku obrotów bieżących, który wyniósł dla Polski 359 mln EUR, czyli ponad 1 mld EUR poniżej zakładanego konsensusu.

W oczekiwaniu na stanowisko Fed - 1W oczekiwaniu na stanowisko Fed - 1

Notowania EUR/PLN, YTD, źródło: baha.com

W środę po otwarciu rynków za amerykańskiej giełdy, a przed wieczornym posiedzeniem FED w USA można zauważyć umiarkowaną presję na deprecjację dolara. EUR/USD zwyżkuje 0,50%, a USD/PLN traci ponad 1%. Wczorajszy odczyt inflacji CPI, która wyniosła 4% w Stanach Zjednoczonych obniżył prawdopodobieństwo podwyżki w tym miesiącu prawie do zera. Kondycja amerykańskiej gospodarki pozostaje dość odporna na wysokie stopy procentowe, utrzymując bardzo niski poziom bezrobocia. Pomimo to według modelu CME FED Watch prawdopodobieństwo podwyżki w lipcu o 25pb. nadal utrzymuje się powyżej 50%.

Reklama

W oczekiwaniu na stanowisko Fed - 2W oczekiwaniu na stanowisko Fed - 2

Notowania USD/RUB YTD, źródło: baha.com

Pomimo zmniejszonej presji na wzrosty stóp procentowych w USA i możliwej deprecjacji dolara nadal jedna waluta pozostaje w formie i nawet dzisiaj ta para waluta wyznaczyła w trakcie sesji nowe maksima od ponad roku, a więc mowa o USD/RUB. W najbliższym kwartale sytuacja rosyjskiego rubla może się chwilowo poprawić na skutek zmuszenia Rosyjskich firm do wypłacenia dywidend. W tej sytuacji będą zmuszone wyprzedać zgromadzone dewizy. Długoterminowo należy pamiętać o spadkach przychodów z ropy i gazu, które zmalały od początku roku o 51%, a dodatkowo ogromnych kosztach prowadzenia wojny.

Daniel Targosz, Trading Desk Manager w Superfund TFI, 2023.06.14

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Targosz

Daniel Targosz

Zastępca Managera Zespołu Traderów. Pracownik  Superfund TFI od 2019 roku. Wcześniej pracował w jednym z wiodących biur maklerskich w Polsce. Odpowiedzialny za transakcje rynkowe funduszu inwestycyjnego oraz analizę danych mikro i makroekonomicznych. Specjalizuje się w analizie dużych zbiorów danych, analizie fundamentalnej oraz analizie technicznej. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył Analitykę Gospodarczą z tytułem licencjata, studia magisterskie Ekonomia ze specjalizacją Analiza Finansowo-Ekonomiczna oraz studia podyplomowe Data Science.


Reklama
Reklama