Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trzy oznaki, że jesteś gotowy zamienić konto demo na konto realne

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Łatwo jest wejść na realny rynek zbyt wcześnie i sparzyć się szybką utratą kapitału. Zdarza się też, że ktoś potencjalnie przygotowany do realnego handlu, traci czas na koncie demo z powodu obaw i braku zdecydowania. Tak czy inaczej, zarówno przed rozpoczęciem realnego handlu, jak i w jego trakcie, warto trzy oznaki, że jesteś gotowy sprawdzić swoją gotowość do realnego handlu.

 

1. Jesteś przygotowany technicznie

Pierwszy punkt nie mógł być bardziej oczywisty. Sprawa jest prosta – jeżeli tracisz na koncie demo, tak samo będzie na rachunku realnym. Nic się nie odmieni nawet w przypadku pierwszego, magicznego depozytu.

- Sprawdź czy posiadasz strategię przynoszącą dodatni wynik (w pipsach). Przez posiadanie strategii niekoniecznie mam na myśli usystematyzowane zasady wchodzenia w pozycję. Jeśli cokolwiek działa – jest dobre, nawet jeśli strategia jest oparta w 80% na intuicji. Ludzka podświadomość ma umiejętności czytania wykresów znacznie przekraczające to, co widzimy świadomie. Pamiętaj jednak, by nie umniejszać roli wiedzy. Jest konieczna, aby uruchomić działanie podświadome. Jeżeli Twoja strategia to intuicja, musisz ją mocno przetestować pod względem działania, a dopiero później odhaczyć ten podpunkt na checkliście.

- Kolejnym punktem przygotowania technicznego jest odpowiednie zarządzanie kapita- łem i ryzykiem. Jeżeli już mamy dodatni wynik w pipsach, to nie ma powodu, aby ogólny wynik na kapitale był minusowy. Jeżeli jest, to znaczy że czeka Cię jeszcze ciężka przeprawa z czysto technicznym aspektem inwestycji – dostosowaniem wielkości pozycji do ryzyka i stosowania tego samego poziomu ryzyka do każdej transakcji. Strata na żadnej z transakcji nie powinna przekraczać ustalonej kwoty lub procentu kapitału – zwłaszcza, gdy strategia nie jest na tyle usystematyzowana, aby miała te same wielkości SL. Wchodzenie w każdą transakcję taką samą wielkością lota z lenistwa, nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli wielkość zysków/strat na kapitale jest proporcjonalna do ilo- ści zyskanych/straconych pipsów na transakcjach, to znaczy, że zarządzanie kapitałem możesz odznaczyć.

Reklama

- Następna, mniej oczywista kwestia przygotowania technicznego to broker. Najczęściej z przyzwyczajenia pierwsze realne konto traderzy otwierają u tego samego brokera, u którego otworzyli demo. Co w tym złego? Spory procent brokerów po prostu nie nadaje się do realnego handlu, ale dzięki wysokobudżetowemu marketingowi trafia do osób, które po raz pierwszy wpisują w wyszukiwarkę: demo forex. Później, bez większego kwestionowania trzymają się brokera, który pokazał im rynek. Tego należy unikać. Przed przesiadką z konta demo na konto rzeczywiste, należy sprawdzić ofertę swojego brokera oraz porównać z innymi.

 

2. Jesteś przygotowany mentalnie

Pierwszy punkt naszej listy był dość jasny i raczej nie powinien wzbudzać kontrowersji. Druga cześć jest bardziej subiektywna, ale z obserwacji osób wchodzących przedwcześnie na rynek wynika, że wymienione poniżej sytuacje mają miejsce.
Czym jest przygotowanie mentalne? To zestaw pewnych nabytych cech charakteru, bez których w dłuższej perspektywie nie można się obejść. Nie wszystkie cechy charakteru można łatwo posiąść. Nie każdy więc nadaje się na tradera. Z pewnością należy jednak spróbować, bo może się okazać, że to kwestia zmiany podejścia do pewnych spraw.

- Silna wola jest konieczna do wprowadzenia pozostałych psychologicznych zmian, potrzebnych do mentalnego przygotowania się do tradingu (wymieniam je w kolejnych podpunktach). Z resztą, jest ona potrzebna do wszelkich zmian w życiu. Silnej woli nie da się łatwo sprawdzić – każdy ma swoje słabe punkty, które musi przezwyciężyć i dopiero w długim terminie okaże się, jak silna jest Twoja wola. Jeżeli jednak jesteś osobą, która nie jest w stanie (przykładowo) trzymać się ustalonej diety czy rzucić palenia (mimo usilnych starań), najprawdopodobniej masz słabą wolę i musisz nad nią popracować. 

- Drugą istotną cechą mentalnego przygotowania do realnego tradingu jest cierpliwość. Cierpliwość (czy też wytrwałość w dążeniu do celu) to zdolność do odkładania przyjemności w czasie. Rynki finansowe przechodzą różne okresy i brakuje w nich systematyczności – dlatego w wynikach również nie będzie systematyczności. Trzeba to zaakceptować i przeboleć. Jak sprawdzić czy masz cierpliwość? Wystarczy przeanalizować, jak często zamykasz pozycje przed osiągnięciem tp. Jeśli zysk 5 pipsów jest dla Ciebie bardziej kuszący, niż czekanie na TP, to znaczy, że brakuje Ci cierpliwości.

Reklama

- Trzecia niezbędna cecha to brak skłonności do impulsywnych zachowań. Dotyczy to zarówno grania pod wpływem zewnętrznych wydarzeń (wydarzenia makro, spontaniczna gra na reakcję, itp.), a także podejmowania nieprzemyślanych, improwizowanych decyzji, których myśl przewodnia to otworzyć pozycję, a potem się zastanawiać. Przed za- łożeniem realnego konta należy przeanalizować, kiedy ostatnio otwierałeś pozycję pod wpływem emocji. Jeśli niedawno – niestety nie możesz odznaczyć tego podpunktu.

- Czwarta cecha: umiejętność akceptacji strat. Prawdziwy trader traktuje stratę nie jako utratę pieniędzy, a jako środek do celu – po prostu przepływ pieniężny. Właściciel sklepu też musi najpierw kupić towar, aby go sprzedać – i absolutnie zakupu nie traktuje jako straty. Tak jest w każdym biznesie. W przypadku rynków finansowych oliwy do ognia dolewa fakt, że odzyskanie pieniędzy nie jest takie proste. Ale nagroda też jest większa.

-  Piąta cecha: niezależność myślenia. Handel w grupie może mieć zalety, ale w tradingu należy przede wszystkim myśleć za siebie. Pomysły innych osób na handel należy traktować nie jako świętą prawdę, a jedynie jako powiadomienie o potencjalnej okazji, którą mogliśmy przeoczyć. Opieranie swojego tradingu na zdaniu innych osób nie jest dobrym pomysłem i jeżeli tak handlujesz, nie powinieneś przechodzić na konto realne dopóki nie zyskasz niezależności.

 

3. Ostatnie potwierdzenie

To najkrótsza część testu. Jest to ostatnie potwierdzenie, że jesteś gotów do przejścia na rachunek realny. Odpowiedź sobie szczerze na trzy poniższe pytania, które dla Ciebie przygotowałem.

Reklama

- Czy to jest to, co chcę robić w życiu?

- Czy mam na to czas?

- Czy mam na to pieniądze, które mogę stracić?

Jeżeli odpowiedź na którekolwiek pytanie brzmi nie, nie powinieneś otwierać konta realnego. Jeśli odpowiedziałeś na pytania tak, przejdź do ostatniego pytania.

- Czy zamierzasz traktować rynek poważnie?

Zanim sobie odpowiesz, dobrze się zastanów. Jeżeli odpowiedź brzmi tak, masz szansę zostać inwestorem i możesz spokojnie otworzyć konto realne

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Buchała

Paweł Buchała

Project Manger projektu TradingDot  Zwolennik łączenia analizy Price Action z informacjami makroekonomicznymi.


Tematy

Reklama
Reklama