Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To będzie ważny tydzień dla kursu funta brytyjskiego (GBP)! Notowania dolara (USD) i euro (EUR) pod presją nadchodzących danych

|
selectedselectedselected
To będzie ważny tydzień dla kursu funta brytyjskiego (GBP)! Notowania dolara (USD) i euro (EUR) pod presją nadchodzących danych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Na skróty:

  • Do najważniejszych wydarzeń tygodnia będą należeć wystąpienia prezesa Fed Jerome Powella przed Izbą Reprezentantów (środa) i senacką Komisją Bankową (czwartek)
  • W środę poznamy dane z polskiego przemysłu oraz zatrudnienia i wynagrodzeń
  • W czwartek Bank Anglii podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

 

Poniedziałek, 19 czerwca

Reklama

Pierwszy dzień kolejnego tygodnia handlowego nie będzie zbyt obfity w odczyty makroekonomiczne, należy też liczyć się z mniejszą zmiennością na rynku walutowym, ze względu na dzień wolny od sesji w USA z powodu święta upamiętniającego zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych (Dzień Wyzwolenia).

O godz. 14:30 poznamy dane na temat majowej inflacji producentów w Kanadzie (wskaźnik IPPI). O godz. 16:00 opublikowany zostanie czerwcowy odczyt indeksu rynku nieruchomości w USA wg stowarzyszenia NAHB (budowniczych domów). Prognozowany odczyt za czerwiec to 50 punktów, bez zmian w stosunku do maja.

Czytaj także: Najnowsze dane potwierdzają - inflacja w Polsce w maju 2023 spada! 

 

Wtorek, 20 czerwca

Drugi dzień tygodnia handlowego rozpocznie się od decyzji Ludowego Banku Chin w sprawie stóp procentowych (jednoroczna stopa pożyczkowa), którą poznamy o godz. 3:15. Od sierpnia zeszłego roku jednoroczna stopa procentowa wynosi 3,65% (po tym jak została obniżona z 3,7%) i nie zapowiada się, aby doszło do jej zmiany na nadchodzącym posiedzeniu.

O godz. 6:30 opublikowane zostaną odczyty produkcji przemysłowej Japonii za kwiecień. Analitycy prognozują spadek aktywności japońskiego przemysłu o -0,4% w porównaniu do marca (wyrównany sezonowo) oraz spadek o -0,3% w skali roku (bez wyrównania sezonowego). W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1% m/m i zanotowała roczny spadek o -0,6%.

O godz. 8:00 Destatis opublikuje majowe odczyty inflacji producenckiej w Niemczech. Analitycy spodziewają się dalszego mocnego hamowania wskaźnika PPI u naszych zachodnich sąsiadów. Prognozowany odczyt to 1,6% w skali roku, wobec 4,1% r/r w kwietniu oraz ujemny odczyt w skali miesiąca (-0,6% m/m, wobec 0,3% m/m w kwietniu).

Reklama

O godz. 14:00 Węgierski Bank Centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Oprocentowanie na Węgrzech pozostaje bez zmian od września zeszłego roku i obecnie główna ropa procentowa wynosi 13%. Na wtorkowym posiedzeniu nie jest brana pod uwagę zmiana stóp.

O godz. 14:30 poznamy majowe odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości. W przypadku danych dotyczących wydanych pozwoleń na budowę domów, analitycy prognozują majowy odczyt na poziomie 1,43 mln, wobec 1,417 mln w kwietniu. Prognoza dotycząca rozpoczętych budów domów w maju to 1,405 mln, w porównaniu do 1,401 mln miesiąc wcześniej.

O godz. 17:45 rozpocznie się wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku, Johna Williamsa.

Zobacz również: Gdzie trzeba najkrócej odkładać na mieszkanie? To miasto wojewódzkie pozytywnie zaskakuje! 

 

Środa, 21 czerwca

Środek tygodnia handlowego będzie znacznie intensywniejszy pod względem publikacji makroekonomicznych w porównaniu do wcześniejszych dni.

O godz. 8:00 opublikowane zostaną kompletne dane dotyczące majowej inflacji w Wielkiej Brytanii. W przypadku inflacji konsumenckiej (CPI) analitycy spodziewają się nieznacznego spadku dynamiki cen do poziomu 8,5% w skali roku, wobec 8,7% r/r zanotowanych w kwietniu. Nieco mniej optymistyczne są oczekiwania w kwestii odczytów inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności i energii) - analitycy spodziewają się utrzymania dynamiki z kwietnia, czyli 6,8% w skali roku, co jednocześnie jest najwyższym odczytem w historii Wielkiej Brytanii. W przypadku inflacji RPI (uwzględniającej koszty spłaty kredytów hipotecznych) analitycy spodziewają się lekkiego spadku dynamiki z 11,4% r/r w kwietniu, do 11,1% w skali roku w maju. Oprócz tego opublikowane zostaną również dane na temat inflacji producenckiej (w tym bazowej producentów).

Reklama

O godz. 10:00 poznamy komplet danych z polskiego przemysłu za maj. GUS opublikuje odczyty cen produkcji sprzedanej przemysłu (czyli inflacji producentów), cen produkcji budowlano-montażowej oraz dane na temat produkcji przemysłowej. W przypadku inflacji producentów analitycy prognozują spadek dynamiki cen do 4,5% w skali roku, wobec 6,8% r/r w kwietniu. Prognozy produkcji przemysłowej zakładają majowy spadek o -3% w skali roku, po tym jak aktywność polskiego przemysłu zmniejszyła się o -6,4% r/r w kwietniu.

Ponadto GUS pokaże majowe dane na temat zatrudnienia oraz wynagrodzeń. Analitycy spodziewają się wzrostu wynagrodzeń na poziomie 12,7% w skali roku (wobec 12,1% r/r miesiąc wcześniej i kwoty 7430,65 PLN brutto) oraz dynamiki wzrostu zatrudnienia na poziomie 0,4% r/r (identycznie jak w kwietniu).

O godz. 12:00 opublikowany zostanie wskaźnik zamówień wg CBI dla brytyjskiego przemysłu. Prognozowany odczyt to -18 pkt., wobec -17 pkt. odnotowanych w maju.

O godz. 14:30 opublikowane zostaną dane na temat kwietniowej sprzedaży detalicznej w Kanadzie oraz indeks cen nowych domów w maju.

O godz. 16:00 rozpocznie się najważniejsze wydarzenie makroekonomiczne tygodnia - prezes Fed Jerome Powell przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej i działalności Fed przed Komisją ds. Usług Finansowych w Izbie Reprezentantów. Trudno spodziewać się istotnej zmiany retoryki w stosunku do ostatniego publicznego wystąpienia Powella z zeszłej środy (po posiedzeniu FOMC), rynek będzie jednak uważnie słuchał słów prezesa Fed, co może skutkować podwyższoną zmiennością, szczególnie na parach walutowych z dolarem.

Czytaj również: Oczekiwania inflacyjne i nastroje Amerykanów – są najnowsze dane! Zobacz jak reaguje kurs dolara amerykańskiego (USD)! 

 

Czwartek, 22 czerwca

Reklama

W czwartek nie odbędzie się sesja handlowa w Chinach z powodu Święta Smoczych Łodzi.

O godz. 9:00 opublikowany zostanie Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC dla Polski (poprzedni odczyt za maj wyniósł 89,7 pkt.).

O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje czerwcowe dane na temat koniunktury konsumenckiej, choć znacznie istotniejsze będą majowe odczyty produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. W przypadku sprzedaży detalicznej analitycy spodziewają się, że w maju zaliczyła ona wzrost o 4% w skali roku (wobec 3,4% r/r w kwietniu) oraz spadek o -5,6% r/r w cenach stałych (wobec -7,3% r/r miesiąc wcześniej).

O godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się kolejnego wzrostu oprocentowania o 25 punktów bazowych, co będzie oznaczało wzrost stopy referencyjnej do 4,75%.

W tym samym czasie decyzję w sprawie stóp procentowych ogłosi Bank Centralny Turcji.

O godz. 16:00 prezes Fed Jerome Powell przedstawi półroczny plan na temat polityki monetarnej przed senacką Komisją Bankową.

Reklama

O 17:00 opublikowany zostanie odczyt indeksu Kansas City Fed dla przemysłu.

Sprawdź także: Stopy procentowe w USA tym razem bez zmian! Kurs dolara (USD) mocno zyskuje

 

Piątek, 23 czerwca

Na piątkowej sesji poznamy decyzje agencji Fitch i S&P w sprawie ratingu kredytowego Polski (godziny publikacji nie są sprecyzowane).

O godz. 1:30 poznamy dane na temat majowej inflacji CPI w Japonii. Prognozowany odczyt to 3,1% w skali roku, wobec 3,4% w kwietniu.

O godz. 8:00 opublikowane zostaną dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

O godz. 9:30 poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług Niemiec. Prognoza dla indeksu przemysłowego to 43,5 pkt., wobec 43,2 pkt. w maju.

Reklama

O 10:00 poznamy przemysłowe i usługowe PMI dla strefy euro za czerwiec (prognoza dla przemysłowego PMI to 44,6 pkt, wobec 44,8 pkt. w maju).

O godz. 10:30 opublikowane zostaną PMI dla usług i przemysłu Wielkiej Brytanii.

Zwieńczeniem tygodnia handlowego pod względem najważniejszych odczytów makro będą czerwcowe dane o PMI dla przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych (publikacja o godz. 15:45). Oczekiwania rynkowe wobec przemysłowego PMI to 48 pkt., w porównaniu do 48,4 pkt. w maju.

Zobacz również: Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro! Zobacz jak reaguje kurs euro (EUR) 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama