Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szybki przewodnik po najważniejszych danych makroekonomicznych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

W każdym dniu, rządy, banki centralne i firmy badawcze publikują ważne dane statystyczne i raporty, które mają pomóc inwestorom ocenić wybraną gospodarkę oraz sytuację na rynkach finansowych. Kalendarz ekonomiczny pomaga inwestorom przewidywać przyszłe komunikaty, dzięki temu mogą odpowiednio ustawić swoje pozycję. Niezależnie od Twojego stylu inwestowania, sukcesywne analizowanie kalendarza z ważnymi danymi ekonomicznymi jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w długim terminie. W poniższym artykule chcielibyśmy przekazać kilka kluczowych publikacji z kalendarza ekonomicznego, na które każdy powinien zwrócić uwagę. Większość z nich ma ogromne znaczenie, ponieważ wywierają wpływ na rynki walut, surowców i indeksów giełdowych.

 

US Nonfarm Payrolls (zatrudnienie w sektorze pozarolniczym)

Częstotliwość: co miesiąc  

Reklama

Raport na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych odczytów ekonomicznych w każdym miesiącu. Ten raport pokazuje liczbę utworzonych miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej w danym miesiącu. W tym samym czasie pojawiają się również dane na temat stopy bezrobocia, wskaźnik udziału siły roboczej oraz średniej stawki godzinowej. Te dane pomagają decydentom z Rezerwy Federalnej ocenić w jakim stanie znajduje się amerykańska gospodarka oraz wpływają na przyszłe ustalenia kierunku polityki monetarnej.

 

Dane PKB

Częstotliwość: co kwartał

W każdym kwartale, największe gospodarki na świecie podają dane o produkcie krajowym brutto (PKB). Odnosi sie on do wartości wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w gospodarce. Ten raport obrazuje w jakim tempie gospodarka rośnie w danym kwartale. Te dane prezentowane są zazwyczaj w dwóch formach:

  • kwartał do kwartału (tempo wzrostu porównane z poprzednim kwartałem),
  • rok do roku (tempo wzrostu porównane z analogicznym kwartałem poprzedniego roku).

 

Reklama

Ogłoszenia banków centralnych

Częstotliwość: miesięczna/kwartalna

Banki centralne odgrywają coraz większą rolę na rynkach finansowych od czasu kryzysu w 2008 roku. W różnych momentach w roku, banki centralne organizują posiedzenia w celu omówienia dalszej polityki pieniężnej oraz ustalenia stóp procentowych. Jeśli bank centralny dokona np. zmian w wysokości stóp procentowych ma to duże znaczenie dla gospodarki i systemu finansowego. Poniżej przedstawiamy ilość posiedzeń poszczególnych banków centralnych.

  • US Rezerwa Federalna (8 posiedzeń rocznie)
  • Europejski Bank Centralny (8 posiedzeń rocznie)
  • Bank Anglii (12 posiedzeń rocznie)
  • Narodowy Bank Szwajcarii (4 posiedzenia rocznie)
  • Bank Japonii (8 posiedzeń rocznie)
  • Bank Kanady (8 posiedzeń rocznie)
  • Bank Rezerwy Australii (11 posiedzeń rocznie)

 

Minutki z posiedzenia banków centralnych

Częstotliwość: jakiś czas po spotkaniu ogłoszeniu decyzji banku centralnego

Reklama

Bank centralne oprócz podania informacji o wysokości stopy procentowej przekazuje na rynek dodatkowe informacje. Te informacje zawarte są w protokole z posiedzenia banku centralnego czyli w tak zwanych minutkach  ( minutki to prosty zapis propozycji, pomysłów, decyzji czy informacji, które pojawiły się na spotkaniu),  publikowane jakiś czas po posiedzeniach. Taki protokół daje inwestorom możliwość bliższego zapoznania się z ustaleniami podjętymi przed decydentów podczas posiedzenia oraz oferuje wskazówki na temat przyszłej polityki pieniężnej.

  

Wskaźnik Inflacji Konsumenckiej (CPI)

Częstotliwość: co miesiąc

Po ostatnim kryzysie w 2008 roku inflacja stała się jednym z głównych problemów dla rządów i rynku finansowego. Chociaż zbyt wysoka inflacja nie jest dobra dla gospodarki to podobne stwierdzenie możemy użyć przy braku inflacji. Niska inflacja lub deflacja (ujemna inflacja) może sprawić że konsumenci będą zwlekać z zakupami w oczekiwaniu na dalszy spadek cen a producenci będą zmuszeni ograniczyć produkcje co jest negatywnym efektem dla gospodarki. Dlatego banki centralne starają się osiągnąć bezpieczny poziom inflacji ( dla większości rozwiniętych gospodarek cel inflacyjny wynosi około 2%). Publikowany co miesiąc wskaźnik cen konsumenta (CPI), pozwala inwestorom jak i decydentom z banków centralnych zobrazować zmiany zachodzące  ”miesiąc do miesiąca” oraz  ”rok do roku” w inflacji mierzonej ze statystycznego koszyka zakupów. Najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii (inflacja bazowa).

 

Reklama

Sprzedaż detaliczna

Częstotliwość: co miesiąc

W porównaniu do innych danych sprzedaż detaliczna nie wydaje się jednym z najważniejszych wskaźników. Ale dla większości rozwiniętych krajów, dane o wydatkach konsumpcyjnych mają spore znaczenie. Dane o sprzedaży detalicznej są dobrym wyznacznikiem wydatków konsumpcyjnych.  W związku z tym czym lepsze dane sprzedaży detalicznej tym wyższe wydatki konsumpcyjne, co ma pozytywny wpływ na cała gospodarkę. Efekt ten działa też w drugą stronę gdy spada sprzedaż detaliczna to wydatki konsumpcyjne również są gorsze. Rynki w szczególności reagują na dane o sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i strefy euro. 

 

Wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym/usługowym (PMI)

Częstotliwość: co miesiąc

Reklama

Indeks aktywności gospodarczej (PMI) obliczany jest przez firmę Markit Economics dla większości uprzemysłowionych krajów na świecie. Wskaźniki PMI pokazują kondycję sektora produkcyjnego i usługowego w kraju. Odczyt powyżej 50 oznacza rozwój gospodarki, natomiast odczyt poniżej 50 oznacza kurczenie się gospodarki. W przeciwieństwie do danych PKB, które są publikowane co kwartał, dane PMI pokazują co miesiąc zmiany wydajności danej gospodarki. Przez ten fakt są one monitorowane i wykorzystywane przez uczestników na rynkach finansowych. Oprócz firmy Markit Economics również Institute for Supply Managment (ISM) publikuje własne dane o produkcji przemysłowej i usługowej dla gospodarki USA. Caixin China publikuje oddzielny wskaźnik PMI dla Chin. 

 

Zamówienia na dobra trwałe w USA

Częstotliwość: co miesiąc

Zamówienia na dobra trwałe w USA odzwierciedlają popyt na zamówienia złożone u producentów na wyroby, których okres amortyzacji wynosi co najmniej trzy lata. Ta comiesięczna publikacje daje obraz aktywności produkcyjnej w USA, która stanowi trzy czwarte produkcji przemysłowej i 12% krajowego PKB.  (zrobiłem po swojemu ten akapit ).

 

Reklama

Bilans Handlowy

Częstotliwość: co miesiąc

Handel pomiędzy krajami odgrywa dużą role w gospodarce światowej. Z tego właśnie powodu inwestorzy śledzą na bieżąco dane dotyczące bilansu handlowego. Duża uwagę zwraca się na Chiny, które są drugą największą gospodarką na świecie. Bilans handlowy kraju to różnica między wartością eksportu i importu danego kraju. Dane dotyczące bilansu handlowego mają istotny wpływ na kursy walut danego kraju oraz dają obraz stanu światowej gospodarki. Dla przykładu spadający eksport sugeruje nam, że popyt na towary i usługi danego kraju spada. Jeśli spada import może to świadczyć o słabnącym popycie krajowym. Dane o bilansie handlowym takich krajów jak Chiny, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia i strefa euro są publikowane regularnie.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


easyMarkets

easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.


Tematy

Reklama
Reklama