Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szansa na wzrost przeszła eurodolarowi (EUR/USD) koło nosa

|
selectedselectedselected
Szansa na wzrost przeszła eurodolarowi (EUR/USD) koło nosa | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przebieg notowań na krajowym rynku długu był zbliżony do tego co obserwowaliśmy na bazowym FI. Do otwarcia notowań na Wall Street dochodowość tenora 10Y SPW przebywała w wąskim przedziale wahań. Później pozytywne impulsy z rynków bazowych sprowadziły długi koniec SPW o ok. 8 pb. niżej (w tym czasie rentowność Bunda 10Y spadała o 6 pb.). Krajowy rynek zakończył handel przed korektą ruchu aprecjacyjnego za granicą, co spowodowało, że zamknięcie notowań wypadło na dziennych minimach rentowności rodzimego długu. Ostatecznie krajowa krzywa przesunęła się w dół na głównych węzłach o 10, 9 oraz 9 pb. do odpowiednio 4,85% (2Y), 4,94% (5Y) oraz 5,21% (10Y).

Oceniamy, że wczorajsze silne umocnienie SPW może dziś ulec delikatnej korekcie. Sprzyjać temu będzie lekkie osłabienie bazowego FI obserwowane po poniedziałkowym zamknięciu krajowego rynku. Jednocześnie sądzimy, że dzisiejszy komunikat po posiedzeniu RPP będzie neutralny dla rodzimych obligacji.

 

EURUSD nie wykorzystał szansy do mocniejszego wzrostu

Podobnie jak w przypadku bazowego FI, zmienność na FX podczas europejskiej sesji była ograniczona. Dopiero wyraźniejsze umocnienie się UST wsparte coraz wyższymi poziomami indeksów giełdowych zaczęło pomagać wycenie euro w relacji do dolara. Ostatecznie jednak wzrosty EURUSD na zakończenie poniedziałkowego handlu były symboliczne (+0,1% do 1,0950) po osiągnięciu dziennego maksimum na poziomie 1,0980. Może to pokazywać obawę inwestorów przed kupowaniem euro gdy para zbliża się do okolic 1,10.

W kolejnych godzinach spodziewamy się względnie spokojnego handlu. Uważamy jednocześnie, że pozytywne impulsy dla EURUSD mogą być ignorowane w kolejnych dniach, a negatywne relatywnie szybko przeceniać parę.

Reklama

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) coraz silniejszy! I to nie dzięki eurodolarowi (EUR/USD)

 

 

Dobra sesja dla złotego

W kontrze do euro, krajowa waluta wykorzystała sprzyjające warunki zewnętrzne (wzrosty na Wall Street, niższe ceny ropy naftowej, pozytywne zachowanie SPW) i po południu rozpoczęła ruch aprecjacyjny. EURPLN obniżył się o 0,4% do 4,3350. W relacji do dolara złoty zyskał 0,5%, a USDPLN zamknął się delikatnie poniżej wartości 3,95.

Pierwsze wtorkowe kwotowania nie sugerują większych zmian na złotym. Oczekujemy handlu na EURPLN w przedziale 4,32-4,35. Nie spodziewamy się by wyniki posiedzenia RPP oraz towarzyszący mu komunikat wpłynął na wycenę krajowej waluty.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama