Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na kursie euro (EUR) wobec dolara (USD). Małe odreagowanie w Europie, CPI z Wlk. Brytanii w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Sytuacja na kursie euro (EUR) wobec dolara (USD). Małe odreagowanie w Europie, CPI z Wlk. Brytanii w centrum uwagi
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj głównym tematem były napięcia między USA i Chinami, które odbiły się na nastrojach na rynku akcji. W ostatnich miesiącach relacje między dwiema największymi gospodarkami na świecie ulegają pogorszeniu. Sytuacja w Hongkongu, zamknięcie konsulatów i rozprawa w związku z aplikacją TikTok w USA przyczyniły się do coraz bardziej wrogich stosunków między narodami. Administracja Trumpa zapowiedziała ostrzejsze ograniczenia dla Huawei - chińskiej firmy telekomunikacyjnej. Rząd USA ograniczy firmie dostęp do chipów. Impas między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zmienił się od czasu sporów handlowych, w których Trump był o wiele bardziej głośny, atakując słownie Chiny. Widząc, że za kilka miesięcy odbędą się wybory, obecny prezydent USA przyjmuje inne podejście. Bez wątpienia użyje chińskiego konfliktu jako straszydła podczas kampanii, ale biorąc pod uwagę stan gospodarki USA, jest mało prawdopodobne, aby zrobił coś bardzo agresywnego ze względu na obawę, że administracja w Pekinie może przeprowadzić ciężki atak gospodarczy.

Europejskie rynki akcji zakończyły wczorajszy dzień na minusie. FTSE 100 poniósł największą stratę, a wzrost funta spowodował dodatkową presję na niektóre z jego większych składników. Funt może notować zmienność, ponieważ traderzy będą uważnie obserwować negocjacje handlowe między Wielką Brytanią a UE. Doniesiono, że dostęp brytyjskich kierowców ciężarówek do jednolitego rynku UE będzie prawdopodobnie punktem spornym w rozmowach.

Pomimo napięć z Chinami i braku pakietu stymulacyjnego, NASDAQ 100S&P 500 zamknęły się na rekordowych poziomach. Takie firmy jak Amazon i Netflix odegrały dużą rolę w wzroście indeksów. Indeks Russell 2000, zakończył prawie 1% niżej, więc ogólny sentyment jest mniej kolorowy. Benchmarki akcji w Azji są również mieszane. Rząd chiński potępił decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie Huawei. W ujęciu rocznym japoński eksport spadł w lipcu o 19,2%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 21%. Aktualizacja podkreśla duży spadek popytu międzynarodowego. Kurs dolara amerykańskiego spadł wczoraj do najniższego poziomu od 27 miesięcy. Optymistyczne dane dotyczące nieruchomości nie mogły odciągnąć uwagi inwestorów od faktu, że Republikanie i Demokraci nadal nie osiągnęli porozumienia w sprawie pakietu stymulacyjnego. Doniesiono, że Nancy Pelosi zasugerowała, że Demokraci mogą zmniejszyć swoje żądania w celu osiągnięcia porozumienia. Odczyt pozwoleń na budowę w USA w lipcu wyniósł 1,49 mln, to najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Rozpoczęte budowy domów za ostatni miesiąc wyniosły również 1,49 mln i był to najwyższy poziom od pięciu miesięcy. Możliwe, że przyzwoite aktualizacje sprowadzają się tylko do stłumionego popytu, który może wygasnąć w nadchodzących miesiącach. Imponujące aktualizacje z drugiego kwartału z Home Depot i Walmart również wskazują na silny popyt w gospodarce USA. Część tego wzrostu zapewne zostanie utracona, pytanie brzmi ile?

Złoto zanotowało wczoraj wzrosty dzięki dolarowi. Surowiec odnotował w tym miesiącu duże wahania, ponieważ na początku sierpnia osiągnął najwyższy poziom w historii. Po tym nastąpił znaczny spadek na początku ubiegłego tygodnia, ale od środy kruszec nadrabia straty. Metale ogólnie odnotowały wczoraj pozytywne wyniki, ponieważ miedź, srebro i platyna wzrosły. Byczy ruch na metalach, które zwykle mają zastosowania przemysłowe, jest postrzegany jako znak, że traderzy są optymistami co do kondycji gospodarki.

Wskaźnik CPI ze strefy euro zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Oczekuje się, że ostateczny odczyt pozostanie bez zmian w stosunku do wstępnego 0,4%, co oznaczałoby niewielką poprawę w stosunku do 0,3% odnotowanego w czerwcu. Oczekuje się, że podstawowy wskaźnik wyniesie 1,2%. O 14:30 Kanada opublikuje swój raport o inflacji, a konsensus wynosi 0,5%, co oznaczałoby spadek w porównaniu z 0,7% opublikowanym w czerwcu. W centrum uwagi będzie również ropa naftowa, ponieważ oczekuje się, że raport EIA wykaże, że zapasy ropy i benzyny spadły odpowiednio o 2 miliony i 1 milion baryłek. Spadek zapasów energii będzie prawdopodobnie postrzegany jako oznaka wzrostu popytu. OPEC+ spotka się, aby omówić swój obecny plan produkcji. Pod koniec ubiegłego miesiąca Fed pozostawił stopy bez zmian, spełniając oczekiwania rynku. Bank centralny obiecał zrobić wszystko, aby wesprzeć gospodarkę. Dodatkowo Fed przedłużył linie swapowe na dolara i instrument repo do końca marca 2021 roku. Protokół z tego posiedzenia zostanie opublikowany o godzinie 20:00.

Reklama

Kurs euro wobec dolara EURUSD – para pozostaje w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli zostanie on utrzymany, kolejnym celem powinien być poziom 1,2000. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

Kurs funta w relacji do dolara GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca, powinien być kontynuowany. Celem w tym wypadku jest poziom  1,3284. Spadek poniżej 1,3000 może skierować cenę dalej na 1,2800.

Kurs euro do funta EURGBP – para poruszała się w konsolidacji w sierpniu, jednak dopóki utrzymujemy się powyżej 0,9000, tendencja pozostaje wzrostowa. Opór znajduje się przy 0,9157. Minimum z połowy lipca przy 0,8938 może stanowić wsparcie.

Kurs dolara w stosunku do jena USDJPY – odreagowanie obserwowane od końca lipca do połowy sierpnia zdaje się odwracać i dopóki pozostajemy poniżej 50-dniowej MA przy 106,66, możliwe są dalsze spadki. Poziom 105,30 lub 104,18 może stanowić wsparcie. Wzrosty mogą dotrzeć do oporu przy 108,06, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.  

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 12 punktów do 6,088

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 9 punktów do 12,890

Reklama

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 4,945

Sentyment rynkowy CMC Markets

EUR/USD – widać dużą różnicę pomiędzy stanowiskiem wszystkich klientów w CMC Markets, a tymi którzy w ostatnich trzech miesiącach generowali zyski. Większość klientów ma otwarte pozycje krótkie (60%) podczas gdy wśród najskuteczniejszych klientów CMC Markets 62% ma otwarte pozycje na wzrost.

GBP/USD – podobnie jak w przypadku EUR/USD i na tej parze wśród najskuteczniejszych inwestorów przeważają ci z pozycjami przeciwko dolarowi amerykańskiemu, aż 65% długich pozycji.

Germany 30 – wśród większości klientów nie ma zdecydowania. Jeszcze wczoraj 49% miało otwarte długie pozycje, dzisiaj jest to wzrost do 51%. Wartościowo 49% wszystkich pozycje do długie.

Małe odreagowanie w Europie, CPI z Wlk. Brytanii w centrum uwagi - 1Małe odreagowanie w Europie, CPI z Wlk. Brytanii w centrum uwagi - 1

Reklama

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Tematy

Reklama
Reklama