Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Studzenie oczekiwań na obniżki stóp. Kurs eurodolara (EURUSD) spadł w okolice ważnej granicy

|
selectedselectedselected
Studzenie oczekiwań na obniżki stóp. Kurs eurodolara (EURUSD) spadł w okolice ważnej granicy | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Lepsze od konsensusu dane o aktywności gospodarczej w grudniu w USA ostudziły oczekiwania na rychłe obniżki stóp procentowych w marcu 2024, a prawdopodobieństwo takiego scenariusza zmalało do nieco ponad 50% z blisko 80% wycenianych na koniec ubiegłego tygodnia. W konsekwencji rentowności amerykańskich obligacji wczoraj dalej rosły, najsilniej na krótkim końcu krzywej. Takie otoczenie sprzyjało dolarowi – kurs EURUSD spadł w okolice 1,085.

 

 

W regionie kurs forinta wyraźnie się osłabił po wypowiedzi wiceprezesa węgierskiego banku centralnego, który ocenił, że scenariusz zakładający spadek stóp procentowych do poziomu 6-7% jest realistyczny. Utrzymujące się oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Polsce, wsparte wypowiedzią H.Wnorowskiego o możliwości kilku takich ruchów w 2024, podtrzymywały trend deprecjacyjny złotego. W tych warunkach rentowności krajowych obligacji obniżały się na krótkim końcu krzywej, w dół powędrowały również stawki FRA.

 

Reklama

Dzisiaj w kraju interesujące będą wyniki badania koniunktury gospodarstw domowych. Oczekujemy, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w styczniu wzrósł do -13,7 pkt. (vs -15,2 pkt. w grudniu). Minimalny spadek w ubiegłym miesiącu był prawdopodobnie jednorazowym odchyleniem od solidnego trendu wzrostowego. W styczniu pozytywne tendencje mogły się nasilić m.in. w związku ze spadkiem inflacji i podwyżkami płac. Wzrosty kontynuował najprawdopodobniej również wskaźnik wyprzedzający.

 

Po południu poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości za grudzień – oczekuje się stabilizacji liczby wydanych pozwoleń na budowę, której może towarzyszyć niewielki spadek liczby rozpoczętych inwestycji budowlanych. Na widoczne ożywienie w sektorze nieruchomości prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze poczekać, ale popyt na kredyty hipoteczne w ostatnich tygodniach rośnie. Wsparciem jest tu spadek przeciętnego oprocentowania kredytów, z prawie 8% w październiku do 6,75% w styczniu.

 

Jak co czwartek z USA napłyną dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Rynek pracy ostatnio pozytywnie zaskakuje niższą od prognozowanej liczbą nowych wniosków, maleją też trudności ze znalezieniem zatrudnienia wśród osób już bezrobotnych. Konsensus zakłada utrzymanie liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych na poziomie nieznacznie przekraczającym 200 tys. Jeżeli te oczekiwania się potwierdzą (i okaże się, że dobre dane z ostatnich tygodni nie były tylko okołoświątecznym zaburzeniem), to będą one wspierały tezę o solidnej odporności amerykańskiego rynku pracy (co może wzmocnić rynkowe wątpliwości dotyczące przestrzeni do szybkich obniżek stóp w USA).

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 

Reklama

USA: Sprzedaż detaliczna (w ujęciu nominalnym) wzrosła w grudniu o 0,6% m/m, najsilniej od 3 miesięcy i mocniej niż oczekiwano (kons.: 0,2% m/m). Pozytywnie zaskoczyła najpewniej skala świątecznych zakupów. Zwiększyła się sprzedaż w większości kategorii, przy czym największe wzrosty odnotowano w sklepach odzieżowych, domach towarowych i sklepach z elektroniką. Sprzedaż samochodów wzrosła o 1,1% (najmocniej od maja). W związku ze spadkami cen na stacjach benzynowych nominalnie obniżyła się sprzedaż paliw (po raz 3. z rzędu). Po wyłączeniu samochodów sprzedaż wzrosła o 0,4% (również o 0,2 pp przewyższając prognozy). sprzedaż w grupie kontrolnej (po wyłączeniu usług restauracyjnych, sprzedaży na stacjach paliw, w sklepach budowlanych i u dealerów samochodowych), która jest używana do obliczania PKB, wzrosła o 0,8% m/m, najmocniej od lipca 2023.

Studzenie oczekiwań na obniżki stóp. Kurs eurodolara (EURUSD) spadł w okolice ważnej granicy - 1Studzenie oczekiwań na obniżki stóp. Kurs eurodolara (EURUSD) spadł w okolice ważnej granicy - 1

 

USA: Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 0,1% m/m, wbrew oczekiwaniom zakładającym spadek o 0,1% m/m. W dół skorygowano jednak nieco dane za listopad. Produkcja w przetwórstwie również zwiększyła się o 0,1% m/m, odzwierciedlając solidny wzrost w motoryzacji oraz, choć w mniejszym stopniu, w branżach związanych z wytwarzaniem dóbr konsumpcyjnych nietrwałych. Natomiast mniej zmienna produkcja po wyłączeniu motoryzacji obniżyła się o 0,1% m/m, po raz 3. z rzędu.

 

EUR: Inflacja HICP w grudniu wyniosła o 2,9% r/r, zgodnie z wcześniejszym wstępnym szacunkiem (vs 2,4% r/r w listopadzie). Wzrost cen konsumpcyjnych w strefie euro najbardziej podbijały usługi (+1,74 pp), żywność, alkohol i tytoń (+1,21 pp) i - w mniejszym stopniu - towary przemysłowe (+0,66 pp). Obniżały go natomiast spadki cen energii (-0,68 pp). Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu) obniżyła się do 3,4% r/r (z 3,6% r/r przed miesiącem), potwierdzając tendencję spadkową.

Reklama

 

POLWnorowski (RPP) ocenił, że kilka obniżek stóp procentowych, w ograniczonej liczbie, to prawdopodobny scenariusz na 2024. Członek RPP podkreślił, że jesteśmy na początku roku i wiele może się wydarzyć. Obecnie Rada pozostaje w trybie "wait and see" i, wg H.Wnorowskiego, kluczowa będzie projekcja marcowa. Członek RPP wskazał też, że popyt konsumencki w 2024 mimo wszystko będzie umiarkowany, a wzrost PKB będzie oscylował w granicach ok. 3% r/r.

 

EUR: Lagarde zasugerowała, że cykl obniżek stóp EBC może się rozpocząć latem. Jednocześnie podkreśliła, że nadal istnieje pewien poziom niepewności, a EBC cały czas deklaruje zależność decyzji od napływających danych. Dodała, że zbyt optymistyczne wyceny rynkowe co do perspektyw dla stóp procentowych utrudniają walkę z inflacją, a pewne wskaźniki wciąż „nie są zakotwiczone na poziomie, na którym chcielibyśmy je widzieć”. Rada Prezesów, oceniając perspektywy inflacji, zwraca szczególną uwagę na: presję płacową, marże, ceny energii i wąskie gardła w dostawach. F.Villeroy de Galhau (Bank Francji) również oczekuje w tym roku obniżek stóp, ale – jak powiedział - ponieważ EBC kieruje się nie kalendarzem a danymi, nie można teraz określić, kiedy one nastąpią.

 

ŚWIAT: Wicedyrektor MFW, G.Gopinath, stwierdziła, że MFW pozostaje uważny na potencjalne problemy płynnościowe, które mogą wynikać z zapadalności krótkoterminowego zadłużenia, które przez wiele państw zostało zaciągnięte w okresie pandemii. Dodała też, że związane z nim ryzyko ma charakter skoncentrowany, a nie systemowy. Jordan, prezes szwajcarskiego banku centralnego, ocenił, że aprecjacja kursu franka w ostatnich tygodniach 2023 była na tyle silna, że wpłynęła na perspektywy inflacyjne. Zauważył, że frank umacnia się już nie tylko w ujęciu nominalnym, ale także realnym, co – chociaż wspiera dezinflację – może szkodzić szwajcarskim przedsiębiorstwom. Prezes SNB ocenił jednak, że na ten moment warunki monetarne pozostają odpowiednie.

Reklama

 

USA: Według Beżowej Księgi Fed warunki gospodarcze w USA nie zmieniły się istotnie od ostatniej edycji dokumentu (opublikowanego pod koniec listopada 2023). Koniunktura konsumencka była korzystna - w niektórych dystryktach wydatki w okresie przedświątecznym były wyraźnie wyższe od oczekiwań. Słabą koniunkturę odnotowano w przemyśle - we wszystkich dystryktach aktywność w tej części gospodarki obniżała się. Dość powszechnie raportowano poprawę nastrojów uwarunkowaną perspektywami obniżek stóp procentowych. Jednocześnie wskazywano na wysoką niepewność związaną z cyklem wyborczym. Widoczne były oznaki schłodzenia temperatury rynku pracy, w tym większa dostępność potencjalnych kandydatów do pracy i niższa presja płacowa. Towarzyszyła temu słabnąca presja kosztowa – firmy raportowały stabilne lub obniżające się ceny czynników produkcji, w szczególności w przemyśle i budownictwie. Zdolność do zwiększania marż była przy tym ograniczona.

 

Zobacz także: Spółka z GPW w tarapatach! Miała być krypto rewolucja, a jest blisko bankructwa. Osłabienie kursu PLN pogrąża giełdę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama