Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Strefa euro „ubija dno”. Kurs eurodolara (EUR/USD) zareagował na publikację indeksów PMI

|
selectedselectedselected
Strefa euro „ubija dno”. Kurs eurodolara (EUR/USD) zareagował na publikację indeksów PMI | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek Amerykanie obchodzili Święto Dziękczynienia, co tradycyjnie odbiło się na niskiej aktywności na pozostałych rynkach akcyjnych. Sesja na Starym Kontynencie przebiegała w spokojnej atmosferze – niemiecki indeks DAX zyskał ostatecznie 0,23% a francuski CAC40 0,24%. W godzinach porannych uwaga inwestorów skupiła się na najnowszych odczytach wskaźników PMI dla najważniejszych gospodarek Europy.

 

Największą ciekawość jak zwykle wzbudziły wskaźniki obrazujące sytuacją gospodarczą Niemiec, które okazały się lepsze od oczekiwań. Przemysłowy PMI naszego zachodniego sąsiada według wstępnego odczytu wzrósł w listopadzie do poziomu 42,3 pkt, natomiast PMI usługowy delikatnie powiększył swoją wartość do 48,2 pkt. W obu przypadkach wciąż jednak mówimy o poziomach, które sygnalizują spowolnienie aktywności gospodarczej. Pomimo to rynek odebrał dane pozytywnie – poddając je dokładnej analizie, można wyciągnąć wstępne wnioski, że gospodarka strefy euro „ubija dno”, a kolejne miesiące przyniosą pewną poprawę. Reakcja na publikację indeksów PMI była szczególnie widoczna na parze EURUSD, której kurs ponownie wspiął się powyżej poziomu 1,09. Zakładamy, że w obliczu utrzymującej się na rynkach niskiej awersji do ryzyka, test poziomu 1,10 EUR/USD powinien być traktowany jako scenariusz bazowy.

 

Nieobecność Amerykanów odbiła swoje piętno również na sesji warszawskiej. Dowodem na to jest wartość obrotów, która na szerokim rynku była najniższa od sierpnia. WIG20 zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 0,69%. Ponownie najsłabszym ogniwem w indeksie okazały się akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które po publikacji raportu zderzającego inwestorów z szarą rzeczywistością rosnących kosztów, potaniały aż o 12,17%. Zdecydowanie lepiej wypadła druga i trzecia linia spółek – mWIG40 zyskał 0,50% a sWIG80 0,24%. W ostatnich kilku dniach indeksy małych i średnich spółek zaczęły systematycznie osiągać lepsze wyniki od indeksu WIG20. Uważamy, że pozostająca od października w cieniu druga i trzecia linia spółek ma sporą szansę zachowywać się w końcówce roku relatywnie lepiej na tle polskich blue chipów.

Reklama

 

W momencie pisania komentarza japoński indeks Nikkei zyskuje ponad 0,5%. W Kraju Kwitnącej Wiśni został opublikowany dziś odczyt listopadowej inflacji bazowej, który okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł 2,9% r/r (konsensus 3% r/r). Informacja ta mogła nieco ucieszyć inwestorów, ponieważ jest kolejnym dowodem na to, że BOJ nie ma wystarczających powodów, by odchodzić w najbliższym czasie od stosowanej przez lata ultraluźnej polityki monetarnej. We wczesnych godzinach porannych kontrakty futures na najważniejsze europejskie indeksy znajdują się lekko pod kreską. Z uwagi na skrócone notowania za oceanem, spodziewamy się dziś kolejnej sesji o obniżonej aktywności i niskiej wartości prognostycznej.

 

Zobacz także: Kryzys budżetowy w Niemczech. Dziura budżetowa sięga 60 mld euro!

 

Nota prawna

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Patryk Pyka

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie Analizy danych – big data na tejże uczelni. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związany od 2016, od czterech lat pełni rolę analityka rynków finansowych, a także analityka biznesowego w obszarze rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN


Reklama
Reklama