Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe wesprą mocniej kurs złotego (PLN)? Kupujący wrócili do gry

|
selectedselectedselected

Złoty kontynuuje dobrą passę – w ostatnich dniach za euro płaciliśmy nawet poniżej 4,25 złotego. W tym tygodniu przed nami decyzje, które mogą naszej walucie jeszcze pomóc.

Komentarz walutowy –  stopy procentowe pomogą złotemu?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejski Bank Centralny od dłuższego czasu utrzymuje dość wysokie stopy procentowe – 4,5% w przypadku stopy referencyjnej oraz 4% depozytowej. Jak na obszar, w którym przez ostatnich kilkanaście lat dominowały stopy zerowe lub wręcz ujemne należy mówić tu o mocno restrykcyjnej polityce. Jak na razie Europie udało się nie przypłacić tej zmiany recesją, ale ponieważ inflacja wraca w pobliże celu Banku może on sobie pozwolić na cięcia.

Przez pewien czas EBC liczył na to, że sygnał da Fed, ale obniżki w USA oddalają się, więc bank z siedzibą we Frankfurcie będzie działać samodzielnie. Czerwcowa obniżka została tak jasno zakomunikowana, że każda inna decyzja niż cięcie o 25 bp byłoby ogromnym zaskoczeniem. W związku z tym ważniejsze jest raczej to, co EBC zrobi dalej. Na ten moment rynek wycenia kolejną obniżkę na wrzesień, a łącznie 3 obniżki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Trzeba pamiętać, że skoro rynek jest przekonany co do ruchu w czwartek, samo cięcie nie spowoduje spadków na EURUSD. Reakcja zależeć będzie bardziej od perspektyw na kolejny ruch, a te mogą być mgliste wobec lepszych ostatnio danych i wyższej od oczekiwań inflacji bazowej.

 

Ładowanie...

 

Reklama

Z punktu widzenia złotego dojdzie jednak do powiększenia różnicy pomiędzy stopą RPP a EBC, bo Rada na posiedzeniu w tym tygodniu niemal na pewno stóp nie obniży, a wręcz komunikuje konsekwentnie brak obniżki w tym roku. Przy inflacji w okolicy celu (przynajmniej chwilowo) nie pogarsza to konkurencyjności gospodarki, a różnica w stopach jest jednym z czynników oddziałujących na korzyść złotego. Pozostaje pytanie, czy Rada nie ugnie się. Poza znacznie lepszymi (niższymi) danymi o inflacji mamy bowiem jeszcze znacznie gorsze dane o aktywności biznesowej. Historycznie PMI dla Polski nie zawsze był tak dobrym wyznacznikiem jak w innych gospodarkach, jednak spadek do wartości 45 pkt. może martwić.

 

Zobacz także: Gospodarczy tygrys Europy. Polska gospodarka ma świetne prognozy

 

Dla złotego jednak większym zagrożeniem pozostaje ewentualny wzrost nerwowości na rynkach globalnych, a te jak na razie radzą sobie dobrze. W piątek mieliśmy trochę nerwową sesję na Wall Street, ale ostatecznie kupujący wrócili do gry i hossa jest kontynuowana.

W tym tygodniu poza decyzjami banków centralnych mamy jeszcze sporo publikacji z USA, w tym raport NFP oraz indeksy ISM (dziś i środa).  O 9:15 w poniedziałek euro kosztuje 4,29 złotego, dolar 3,95 złotego, frank 4,38 złotego, zaś funt 5,03 złotego.

Reklama

 

Zobacz także: Gospodarka tonie w długach. Kto za to zapłaci?stopy procentowe wespra mocniej kurs zlotego pln kupujacy wrocili do gry grafika numer 1stopy procentowe wespra mocniej kurs zlotego pln kupujacy wrocili do gry grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama