Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe a waluty - mechanizm

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeśli mowa o rynkach finansowych, nie ma bardziej oczekiwanych wydarzeń niż posiedzenia banków centralnych. Czy to FED, czy EBC, czy rynek walutowy czy akcyjny – spotykający się finansowi przywódcy świata zawsze ustalają ton rynkowych ruchów i zapewniają im duże wahania. Jakby na niektórych rynkach było ich mało. Podstawowym narzędziem banków są stopy procentowe – a każdy inwestor powinien mieć pojęcie jaki jest mechanizm ich oddziaływania na rynek walutowy.

 

Gdy mówi się o stopach procentowych ma się zazwyczaj na myśli koszt pozyskania pieniądza – lub zwrot posiadacza kapitału z tytułu odroczonej konsumpcji. Kiedy stopy procentowe są wysokie, to osoby pragnące rozpocząć własny biznes najbardziej cierpią – będą musieli zapłacić więcej za kredyt na start, albo, w przypadku rozwijania biznesu na własnym kapitale, będą musieli ponieść wyższy koszt alternatywny – czyli koszt utraconych możliwości ulokowania kapitału w innym miejscu (w tym wypadku na rynku pieniężnym). Stopy procentowe mają więc spory wpływ na powstawanie nowych firm (lub rozszerzanie obecnych), a poza tym również na konsumpcje w gospodarce, i oczywiście ceny (które są najczęściej głównym powodem zmian stóp procentowych).

 

Jak się to odnosi do rynku Forex?

Przedsiębiorcy są przedsiębiorcami dlatego, że potrafią odnajdować najbardziej ekonomiczne rozwiązania. I to samo robią szukając kapitału – jeśli pieniądz w kraju jest drogi, to będą szukać taniej za granicą. Tutaj wpływ na waluty jest dość prosty – gdy w innym kraju stopa procentowa jest niższa, przedsiębiorca, uzyskując kapitał w walucie obcej będzie musiał go później wymienić na walutę krajową . Z drugiej strony posiadacz kapitału, chcąc wpompować go do kraju z wyższą stopą procentową, także będzie musiał dokonać wymiany waluty aby wejść na rynek pieniężny danego kraju.

Reklama

W rezultacie działań obu stron – posiadacza kapitału i kredytobiorcy – popyt na walutę kraju o wyższej stopie procentowej będzie wyższy od popytu na walutę kraju o niższej stopie procentowej. Kurs wymiany tej pary walutowej powinien więc dążyć w jasnym kierunku – umacniać będzie się waluta kraju o wyższej stopie procentowej.

Z tego powodu właśnie banki centralne mają tak wiele władzy  – stopy procentowe jak nic innego mogą wyznaczyć trendy na rynku. Proces nie będzie jednak nigdy trwał w nieskończoność – w pewnym momencie waluta kraju o wyższej stopie procentowej stanie się na tyle droga, że dalsza wymiana nie będzie rekompensować różnicy w stopach procentowych. Dodatkowo wiemy, że rynek walutowy ma tendencję do szybkiego dyskontowania informacji – w tym również tych o zmianach stóp procentowych.

W rzeczywistości więc graczy rynków walutowych bardziej interesują zmiany w oczekiwaniach stóp procentowych aniżeli obecne – a zmiany w oczekiwaniach są dość łatwo narzucane przez banki centralne – nawet jeśli bank nie zmienia stóp procentowych, ale wyda oświadczenie z choć lekką podpowiedzią zmiany polityki monetarnej w przyszłości, rynek walutowy zrobi swoje, a reakcja będzie gwałtowna – nawet jeśli to tylko efekt ostrożnie dobranych słów szefa banku centralnego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Buchała

Paweł Buchała

Project Manger projektu TradingDot  Zwolennik łączenia analizy Price Action z informacjami makroekonomicznymi.


Tematy

Reklama
Reklama