Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spotkanie OPEC w Abu Dhabi - czego się spodziewać?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku tygodnia, uwagę inwestorów może zwrócić dwudniowe spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę. Oprócz eksporterów zrzeszonych w OPEC, w dyskusji wezmą udział państwa spoza kartelu, w tym Rosja. Tematem zaplanowanego na 7 i 8 sierpnia spotkania ma być kwestia przestrzegania umowy, zakładającej ograniczenie wydobycia surowca. Ostatnie spotkanie monitoringowe miało miejsce 24 lipca w Sankt Petersburgu.

 

Od maja do teraz

Państwa kartelu, wraz z pozostałymi producentami surowca, 25 maja podjęły decyzję o przedłużeniu umowy ograniczającej wydobycie ropy. Oznacza to, że do marca 2018 producenci zobowiązali się do cięcia produkcji o 1,8 mln baryłek dziennie (1,2 mln b/d kraje OPEC, 0,6 mln b/d kraje spoza). Od spotkania miało miejsce kilka wydarzeń, na które mogli zwrócić uwagę inwestorzy rynku ropy. Numerem jeden było zerwanie stosunków dyplomatycznych państw Zatoki Perskiej z Katarem, trwające protesty w Wenezueli, reelekcja Hassana Rouhaniego w Iranie oraz ostatnie spotkanie monitoringowe OPEC w Rosji.  

OPEC w Abu Dhabi

Od ostatniego spotkania OPEC w Sankt Petersburgu minęły ledwo dwa tygodnie. Dziś eksporterzy zrzeszeni w kartelu, ale również ci nienależący do niego, odbędą dwudniowe rozmowy w Abu Dhabi. Głównym tematem będzie kontrola przedłużonej w maju umowy, która ma na celu ograniczenie wydobycia ropy. Bloomberg, opierając się na raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) podał, że w lipcu państwa zobowiązane do cięć produkcyjnych przestrzegały umowy w 86%, co w stosunku do czerwca wydaje się dobrym wynikiem (78% według danych za czerwiec).

Reklama

Reuters cytuje źródło powiązane z OPEC:

„Pojawiło się wezwanie do organizacji spotkania,  ponieważ wszystkie państwa powinny osiągnąć 100% porozumienie”.

Z punktu widzenia rynków, spotkanie nie powinno wnieść wysokiej zmienności. Ma ono charakter kontrolny. Państwa chcą zweryfikować przestrzeganie porozumienia zawartego w zeszłym roku i przedłużonego w maju 2017.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama