Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spokojny dzień na rynkach w oczekiwaniu na decyzje banków centralnych

|
selectedselectedselected

Sezon wakacyjny często przynosi dni, w których na rynkach finansowych dzieje się niewiele. Mimo że obecny rok obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń, wczorajszy dzień okazał się raczej spokojny, zwłaszcza na rynku walutowym. Czekając na nadchodzące decyzje banków centralnych, inwestorzy wykazują ostrożność, co tłumaczy brak większych ruchów na głównych parach walutowych.

Uspokojenie rynków
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane z USA: Niespodzianka w zamówieniach na dobra trwałe

Wczoraj poznaliśmy dane dotyczące zamówień w USA. Miesięczne zamówienia na dobra bez środków transportu spadły o 0,2%, co było nieco większym spadkiem, niż oczekiwali analitycy. Zaskoczeniem okazały się jednak dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, które wzrosły o imponujące 9,9% przy oczekiwaniach na poziomie 5%. Tak wysoki wzrost wynikał głównie ze zwiększonych zamówień w przemyśle lotniczym, który wcześniej zmagał się z poważnymi problemami, szczególnie związanymi z jednym z największych producentów samolotów na świecie. Te dane pozwoliły dolarowi odzyskać nieco wartości względem głównych walut, choć nadal pozostaje on słabszy niż jeszcze kilka dni temu.

 

Neutralne dane z Niemiec

Rynki finansowe obecnie koncentrują się na wydarzeniach zaplanowanych na połowę września, kiedy to Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosi swoją decyzję, a nieco później swoje stanowisko przedstawi również Rezerwa Federalna (Fed). Do tego czasu można spodziewać się raczej spokojnej atmosfery na rynkach. Dzisiejsze dane o niemieckim PKB, które były zgodne z oczekiwaniami, nie wywołały większych emocji. Był to finalny odczyt, który potwierdził wcześniejsze prognozy. Warto jednak zauważyć, że jest to trzeci z rzędu kwartał spadkowy w ciągu ostatniego roku, co świadczy o słabości niemieckiej gospodarki. Choć spadek PKB wyniósł tylko 0,1%, wynik ten nadal jest bardzo słaby. Pomimo tego euro utrzymuje się blisko wielomiesięcznych maksimów względem dolara.

 

Bezrobocie znów na poziomie 5%

Po miesiącu, w którym stopa bezrobocia w Polsce spadła poniżej 5%, co było najniższym poziomem od czasów przemian ustrojowych, wskaźnik ten ponownie wzrósł do 5%. Wzrost ten można było przewidzieć, biorąc pod uwagę wcześniejsze dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, które wykazały spadek o 0,4% rok do roku. Należy jednak pamiętać, że przy tak niskiej stopie bezrobocia, nawet niewielkie zmiany mogą być wynikiem zaokrągleń, co mogło wpłynąć na wzrost o 0,1%, odnotowany wczoraj. Rynki walutowe zareagowały na te informacje neutralnie, prawdopodobnie czekając na dalsze dane, które mogłyby potwierdzić lub zaprzeczyć potencjalnym problemom polskiego rynku pracy.

Reklama

 

Kalendarz makroekonomiczny na dziś

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na następujące wydarzenia:

  • 14:00 – Węgry: Decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 16:00 – USA: Indeks zaufania konsumentów – Conference Board.

Te wydarzenia mogą dostarczyć nowych impulsów dla rynków i wpłynąć na zmienność, szczególnie na rynku walutowym.

 

Zobacz także: Raty kredytów hipotecznych wystrzeliły

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Przygórzewski

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama