Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słabość kursu złotego (PLN) i GPW spowodowana sytuacją na granicy z Białorusią? A może jednak wina leży po stronie RPP...

|
selectedselectedselected
Słabość kursu złotego (PLN) i GPW spowodowana sytuacją na granicy z Białorusią? A może jednak wina leży po stronie RPP...
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

W Polsce rynek akcji i walutowy był bardzo słaby (wnioski na końcu komentarza). Zaczęło się już w piątek, kiedy to opublikowano wstępne dane o PKB (5,1% r/r – oczekiwano 4,7%), ale dane nie miały najmniejszego wpływu na nastroje. WIG20 rozpoczął od zwyżki, a potem cały czas się osuwał kończąc dzień spadkiem o 0,35%. Nie pomógł też złotemu, który nadal tracił.

W poniedziałek było jeszcze gorzej, chociaż dość podobnie, bo znowu rozpoczęliśmy od zwyżki indeksów, które powoli opadały, a pod koniec sesji przyśpieszyły – WIG20 stracił 0,98% dotykając wsparcia, którego przełamanie otwierałoby drogę do spadku o kolejne 65 pkt. Najmocniej spadały ceny akcji spółek wydobywczych oraz PKN Orlen. Nawet indeks banków (rosnący przez całą sesję) zakończył dzień mikroskopijnym spadkiem.

Reklama

We wtorek inwestorzy byli już tak mocno zniechęceni zachowaniem naszego rynku akcji, że od początku sesji indeks WIG20 trzymał się tuż nad linią poziomu neutralnego i tak (wzrostem o 0,21%) dzień zakończył. Niczego nowego nie zobaczyliśmy też w środę. Znowu początek sesji mocny, potem osuwające się indeksy i bardzo słaba końcówka – WIG20 stracił kolejne 0,96% i pokonał wsparcie otwierając drogę ku bardzo mocnemu wsparciu na poziomie 2.270 pkt.

Ta demonstracyjna wręcz słabość, widoczna była jeszcze bardziej w czwartek rano, kiedy to indeksy w Niemczech i Francji kosmetycznie rosły lub trzymały się blisko poziomu neutralnego, a u nas WIG20 tracił około półtora procent testując kolejne wsparcie techniczne. Im dłużej trwała sesja tym bardziej nasilała się wyprzedaż. Najmocniej wpływały na zachowanie indeksu spadki cen akcji KGHM i PZU (po publikacji raportu kwartalnego).

Słaby początek sesji w USA i wymuszone nim niewielkie spadki indeksów w Europie nie mogły pomóc naszym bykom. WIG20 stracił 1,99% i zatrzymał się na wsparciu, którego pokonanie otwierałoby drogę ku kolejnemu, poważnemu, wsparciu na poziomie 2.200 pkt.

Polski rynek walutowy

Wielu obserwatorów (tych politycznych) przypisuje utrzymującą się słabość złotego i GPW sytuacji na granicy z Białorusią, ale ja nie podzielam ich zdania. Wystarczy spojrzeć na forinta i na koronę czeską oraz (a raczej przede wszystkim) na kurs EUR/USD, żeby stwierdzić, że na zachowanie naszej waluty wpływ ma spadek kursu EUR/USD oraz zachowawcza polityka RPP.

W poniedziałek rano widać było na wykresach coś, co można było nazwać po prostu korektą lub interwencją NBP lub innego podmiotu publicznego. Kursy szybko spadały mimo tego, że kurs EUR/USD delikatnie się obniżał. Być może czekano jednak po prostu na oficjalne dane o inflacji, a jak okazało się, że dane nie zostały w górę zweryfikowane to kursy walut zawróciły. Dzień zakończył się (mimo dużego spadku EUR/USD) neutralnie dla EUR/PLN i CHF/PLN oraz wzrostem USD/PLN. Niespecjalnie złotemu pomogło to, że prezes NBP Adam Glapiński znowu zmienił zdanie i mówił o możliwej podwyżce stóp.

Reklama

Takie zachowanie mogło sygnalizować, że rynek zaczyna się uspakajać, ale we wtorek od rana kursy walut już rosły, mimo że na rynku EUR/USD panował spokój. W okolicach południa przyszła kontra, ale nie wystarczyła do opanowania zwyżek kursów. Duży spadek kursu EUR/USD wymusił osłabienie naszej waluty. Najbardziej widoczne było to na USD/PLN, ale CHF/PLN ustanawiał nowe rekordy (w cenach końca dnia).

Nawiasem mówiąc Narodowy Bank Węgier po raz szósty z rzędu podniósł stopy procentowe - referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,8 proc. do 2,1 proc. (inflacja 6,5%). Być może to było chwilowym osłabieniem trendu na wzrost kursów walut na naszym rynku.

slabosc kursu zlotego pln i gpw spowodowana sytuacja na granicy z bialorusia a moze jednak wina lezy po stronie rpp grafika numer 1slabosc kursu zlotego pln i gpw spowodowana sytuacja na granicy z bialorusia a moze jednak wina lezy po stronie rpp grafika numer 1

 

W czwartek rynek rozpoczął dzień od korekty – kursy spadały, ale według mnie tylko dlatego, że na rynku EUR/USD zaczęto realizować zyski i ten kurs rano rósł. Jednak przed rozpoczęciem sesji w USA już nic z tych spadków nie zostało. EUR/USD nadal barwił się na zielono, ale u nas kursy wróciły do poziomów ze środy, a potem EUR/PLN i CHF/PLN nawet się zazieleniły.

Reklama

Twierdzę, że rynek targa tygrysa za wąsy – tygrysem jest oczywiście NBP ewentualnie BGK. Nie wiem, na co czekają, ale nie ulega wątpliwości, że niedługo dojdzie do interwencji, która co prawda trendu nie zmieni, ale osłabiania złotego znacznie spowolni. Nadal tak uważam, bo słaby złoty zwiększa inflację, a to zarówno RPP jak i rządowi podobać się (już) nie może.

 

Czytaj więcej

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Tematy

polski złoty kurs euro do złotego euro kurs kurs euro pln kurs euro dzisiaj kurs złotego do dolara kurs euro nbp aktualny kurs euro cinkciarz kurs euro kurs euro sprzedaż kurs euro cinkciarz kurs euro prognozy złoty polski kurs euro alior bank kurs euro ing kurs euro mbankkurs euro kantor kurs euro wykres nbp kurs euro kurs walut euro średni kurs euro kurs euro kupno kurs euro forex polski złoty kurs sredni kurs euro nbpkurs euro w kantorach kurs euro skup kurs euro bankier kurs euro na żywo kurs euro pko kurs euro online kurs nbp euro kurs euro prognoza na jutro kurs euro nbp archiwum kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs złotego do korony czeskiej kurs euro alior kurs euro pko bp kurs euro kupno sprzedaż kurs euro rzeszów kurs euro money kurs euro kraków kurs liry tureckiej do złotego kurs złotego do liry tureckiej dzisiejszy kurs euro kurs euro archiwum kurs juana do złotego polski złoty banknoty kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs euro bydgoszcz kurs złotego do forinta kurs rubla białoruskiego do złotego kurs euro opole kurs euro szczecin kurs euro prognoza długoterminowa santander kurs euro kurs kuny do złotego kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia średni kurs złotego w stosunku do euro kurs czeskiej korony do złotego kurs złotego na ukrainie kurs szekli do złotego złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty kurs złotego do funta kurs ukraińskiej hrywny do złotego kurs szekla do złotego kurs złotego do hrywni kurs leja do złotego kurs złotego do kuny kurs złotego online kurs złotego do leja kurs złotego do lewa bułgarskiego kurs duńskiej korony do złotego kurs hrywni do złotego kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego
Reklama
Reklama