Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silne wzrosty na złotówce

|
selectedselectedselected
Silne wzrosty na złotówce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja walutowa cechowała się stosunkowo bardzo niską zmiennością w porównaniu do środowej. We wtorek notowania EUR/USD zniżkowały o 0,37% wracając na zamknięciu poniżej poziomu 1,10. Kurs EUR/PLN spadał o 0,20%, zamykając się trochę powyżej 4,55, a podczas sesji wyznaczył 14-miesięczne minima. USD/PLN zwyżkował o 0,16%, pozostając minimalnie powyżej wyznaczonego w kwietniu tegorocznego dołka na wykresie dla tej pary walutowej. Od początku kwartału widoczna jest poprawa sentymentu względem rynków wschodzących, który wyznacza nową linię trendu.

Za oceanem opublikowany dzisiaj wskaźnik inflacji CPI(r/r) był bardzo zbliżony do oczekiwań rynku osiągając 4,9%, a więc 0,1% poniżej zakładanego konsensusu. Po ogłoszeniu decyzji złotówka umacniała się względem dolara i euro o około 4 grosze, wyznaczając kolejne minima na kursach par walutowych USD/PLN i EUR/PLN. W USA pomimo minimalnego spadku CPI w kwietniu został utrzymany 10 – miesięczny kierunek wyhamowywania inflacji. W Niemczech również nastąpiło spowolnienie tempa obniżania inflacji, która spadała w kwietniu o 0,2p.p. do poziomu 7,2%.

Silne wzrosty na złotówce - 1Silne wzrosty na złotówce - 1

Notowania EUR/PLN, YTD, źródło: baha.com

Reklama

Dzisiaj poznaliśmy także decyzję RPP w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Obyło się bez zaskoczenia i stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, pozostając najwyżej o 20 lat. Stopa referencyjna wynosi obecnie 6,75%. Dodatkowo nie było informacji o oficjalnym zakończeniu cyklu podwyżek. Na jutrzejszej konferencji prezesa NBP mogą pojawić się kolejne informacje dotyczące stóp procentowych.

Silne wzrosty na złotówce - 2Silne wzrosty na złotówce - 2

Notowania USD/PLN, YTD, źródło: baha.com

Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż duży wpływ będą miały wydarzenia globalne, jak przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara i jednocześnie deprecjację walut Europy Środkowo-Wschodniej. Pod tym względem potencjalna ukraińska kontrofensywa i oddalenie Rosjan może spowodować dodatkowy napływ kapitału do regionu. Dodatkowym czynnikiem mającym negatywny wpływ na złotówkę oraz gospodarkę pozostaje spór z Komisją Europejską i blokowanie wypłaty środków finansowych z KPO dla Polski.

Daniel Targosz, Trading Desk Manager w Superfund TFI, 2023.05.10

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Targosz

Daniel Targosz

Zastępca Managera Zespołu Traderów. Pracownik  Superfund TFI od 2019 roku. Wcześniej pracował w jednym z wiodących biur maklerskich w Polsce. Odpowiedzialny za transakcje rynkowe funduszu inwestycyjnego oraz analizę danych mikro i makroekonomicznych. Specjalizuje się w analizie dużych zbiorów danych, analizie fundamentalnej oraz analizie technicznej. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył Analitykę Gospodarczą z tytułem licencjata, studia magisterskie Ekonomia ze specjalizacją Analiza Finansowo-Ekonomiczna oraz studia podyplomowe Data Science.


Reklama
Reklama