Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP zaskoczyła: natychmiastowa reakcja polskiego złotego! Władze chcą umocnienia narodowej waluty (PLN)

|
selectedselectedselected
RPP zaskoczyła: natychmiastowa reakcja polskiego złotego! Władze chcą umocnienia narodowej waluty (PLN) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z oczekiwaniami konsensusu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 pb. (my zakładaliśmy, że wzrosną o 75 pb.). W konsekwencji stopa referencyjna wzrośnie do 2,75%, najwyższego poziomu od 2013 r. Pewnym zaskoczeniem w kontekście posiedzenia było podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej z 2% do 3,5%, co powinno przełożyć się na podniesienie krótkoterminowych stawek na rynku i ograniczyć nadpłynność w sektorze bankowym. Może to tym samym oddziaływać w kierunku wyższego oprocentowania depozytów.

 

Natychmiastową reakcją złotego na informacje o stopach procentowych było lekkie osłabienie:

kurs EUR/PLN podbił ok. 2 grosze wyżej (do ok. 4,54), co potwierdza nasz szacunek, że rynek wyceniał nieco więcej niż ruch w górę o 50 punktów. Kres wyprzedaży postawiła publikacja komunikatu po posiedzeniu.

Dla rynków finansowych oprócz informacji o wzroście stopy rezerwy obowiązkowej istotne w kontekście komunikatu jest wspomnienie o kursie złotego, którego aprecjacja „byłaby spójna z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej”. Taka retoryka jest de facto powtórzeniem ostatnich komentarzy prezesa Glapińskiego w kontekście złotego i potwierdza nasze oczekiwania, zgodnie z którymi władzom powinno zależeć na umocnieniu waluty, co oddziaływałoby w kierunku ograniczenia inflacji.

Reklama

 

Oprócz tego wydźwięk komunikatu jest dość negatywny

Wspomina on o pogorszeniu koniunktury w części krajów – do czynników niepewności w zakresie jej globalnego kształtowania się dodaje sytuację geopolityczną i kształtowanie się polityki gospodarczej w największych krajach, nie wprost odnosząc się w tym miejscu do kwestii potencjalnej agresji Rosji na Ukrainę oraz do polityki Fedu i EBC (o których bezpośrednio wspomina później, zwracając uwagę na zmianę kierunku działań).

 

Zakładamy, że Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała zacieśnienie polityki pieniężnej, a dzisiejsza decyzja i komunikat nas w tym utwierdzają. W środę (09.02) będziemy śledzić konferencję prasową prezesa Glapińskiego (początek o 15:00), która być może rzuci nieco więcej światła na ocenę sytuacji przez decydentów i perspektywy dalszych kroków banku centralnego. Wypowiedzi prezesa Glapińskiego mogą wpłynąć na kurs EUR/PLN.

 

Reklama

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.Ebury Partners Belgium NV / SA jest autoryzowaną i regulowaną przez Narodowy Bank Belgii instytucją płatniczą na mocy ustawy z dnia 11 marca 2018 r., zarejestrowaną w Crossroads Bank for Enterprises pod numerem 0681.746.187. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama
Reklama