Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP i FOMC podniosą stopy procentowe, obostrzenia w Chinach przyczynią się do narastania zakłóceń na rynku dostaw

|
selectedselectedselected
RPP i FOMC podniosą stopy procentowe, obostrzenia w Chinach przyczynią się do narastania zakłóceń na rynku dostaw
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 100pb do 5,50%. Wsparciem dla takiego scenariusza jest znacząco wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w kwietniu (patrz poniżej) oraz lepsze od konsensusu marcowe dane z realnej sfery gospodarki. Niektórzy członkowie RPP (C. Kochalski i L. Kotecki) w ostatnim czasie opowiedzieli się za podwyżką stóp o 100pb na majowym posiedzeniu.

 

Taka decyzja byłaby spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Jednocześnie zrewidowaliśmy naszą prognozę krajowych stóp procentowych. Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 50pb na posiedzeniach w czerwcu i lipcu i zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 6,50%. Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC.

 

Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 50pb, a tym samym docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [0,75%, 1,00%]. Oczekujemy, że komunikat i konferencja po posiedzeniu FOMC będą utrzymane w relatywnie jastrzębim tonie. W treści komunikatu utrzymany zostanie fragment sygnalizujący konieczność kontynuacji zaostrzenia polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach (tzw. forward guidance). Jednocześnie J. Powell zwróci uwagę na niepewność dotyczącą perspektyw makroekonomicznych, która utrudnia podejmowanie decyzji w polityce pieniężnej. Z uwagi na dosyć jastrzębie wypowiedzi niektórych członków Fed w ostatnim czasie dostrzegamy istotne ryzyko w górę dla naszego scenariusza zakładającego, że stopy procentowe w USA wyniosą 1,75% na koniec br. Mimo, że decyzja o podwyżce stóp procentowych o 50bp na posiedzeniu w tym tygodniu jest zgodna z oczekiwaniami rynkowymi, to w trakcie konferencji możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych. W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA.

Reklama

 

Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 450 tys. osób w kwietniu wobec wzrostu o 431 tys. w marcu, przy jednoczesnym zmniejszeniu stopy bezrobocia do 3,5% wobec 3,6% w marcu. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 398 tys. w kwietniu wobec 455 tys. w marcu). Dzisiaj poznamy indeks ISM dla przetwórstwa, który zwiększył się naszym zdaniem do 57,5 pkt. w kwietniu z 57,1 w marcu, co będzie spójne ze wzrostem wskaźnika PMI dla przetwórstwa. Uważamy, że publikacja danych z USA będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

W weekend poznaliśmy wyniki badań koniunktury w chińskim przetwórstwie. Indeks Caixin PMI obniżył się w kwietniu do 46,0 pkt. wobec 48,1 pkt. w marcu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (47,1 pkt.). Tym samym indeks osiągnął najniższą wartość od lutego 2020 r., czyli apogeum pierwszej fali pandemii w Chinach, kiedy to lockdownem objęte zostało miasto Wuhan. Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia, zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miał wyższy wkład składowej dla czasu dostaw. Struktura danych (silne wydłużenie czasu dostaw, znaczący spadek bieżącej produkcji i nowych zamówień) wskazuje, że główną przyczyną silnego spadku aktywności w chińskim przetwórstwie są zakłócenia związane z pogorszeniem sytuacji epidemicznej w Chinach. Ze względu na prowadzoną przez Chiny politykę zero-COVID, Szanghaj będący zarówno kluczowym ośrodkiem logistycznym jak i produkcyjnym pozostaje od 1 marca br. objęty całkowitym lockdownem, co prowadzi do silnych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw. Zgodnie z zapowiedziami chińskiej administracji ograniczenia zostaną utrzymane aż do całkowitego wyeliminowania wirusa. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również indeks CFLP PMI, który zmniejszył się w kwietniu do 47,4 pkt. wobec 49,5 pkt. w marcu, wskazując na te same tendencje co indeks Caixin PMI. Dane z Chin są w naszej ocenie neutralne dla rynków finansowych. Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się w kwietniu do 52,4 pkt. wobec 52,7 pkt. w marcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (52,2 pkt.) i poniżej naszej prognozy (52,5 pkt., patrz poniżej). 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama