Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Remis na notowaniach eurodolara (EUR/USD). Złoty (PLN) ma coraz ciężej

|
selectedselectedselected
Remis na notowaniach eurodolara (EUR/USD). Złoty (PLN) ma coraz ciężej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowy dług rozpoczął piątkowe notowania umocnieniem, ale nie udało się go utrzymać do końca notowań mimo pozytywnych impulsów z rynków bazowych. SPW wypadły nieco słabiej również w porównaniu do czeskiego długu, co spowodowało delikatnie rozszerzenie się spreadu na tenorze 10Y (ok. 5 pb. do 135 pb.). Dalszemu zawężeniu uległa natomiast marża ASW (o 2 pb. do 67 pb. na 10Y), co należy odebrać jako pozytywny sygnał. Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się o +4, +2 oraz 0 pb. do odpowiednio 4,97% dla (2Y), 4,91% (5Y) oraz 5,09% (10Y).

Oczekujemy, że finalny odczyt CPI za grudzień będzie neutralny dla krajowego FI. Na razie również nie spodziewamy się by rozpoczęta w piątek po południu i kontynuowana podczas weekendu dyskusja na temat hipotetycznej redukcji portfela obligacji przez NBP (szczegóły tutaj oraz tutaj) wpłynęła na wycenę SPW.

 

Remisowa sesja na EURUSD

Zmiany euro do dolara były symboliczne podczas piątkowych notowań. Para poruszała się w zakresie wahań 1,0940-1,0990. Niski odczyt PPI wsparł EURUSD, ale nie na tyle mocno, by skutecznie przetestować poziom 1,10. Jednocześnie pod koniec notowań apetyt na wzrosty ustąpił delikatnym spadkom i ostatecznie para obniżyła się o 0,2% do 1,0950.

Podobnie jak w przypadku FI nie oczkujemy podwyższonej zmienności na FX. Kalendarz makro jest pusty, a szczyt w Davos na dobre startuje dopiero jutro. Jednocześnie kurczący się spread pomiędzy krótkim końcem UST oraz Bunda (szczegóły w części o zagranicznym długu) powinien zmniejszać ryzyko spadku na EURUSD. Oczekujemy spokojnych notowań w zakresie zmienności minionych dni.

Reklama

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) przetrwał tydzień – niewielkie zmiany to sygnał solidnej postawy waluty

 

 

Lekka presja na złotego

Zgodnie z naszymi piątkowymi oczekiwaniami wycena euro do złotego przesunęła się do przedziału 4,35-4,37. Osłabienie krajowej waluty nie było gwałtowne, ale dotyczyło także jej relacji do forinta oraz czeskiej korony (po ok. 0,2%). Ostatecznie zamknięcie na EURPLN wypadło na poziomie 4,3600 (+0,15%). Oczekujemy, że EURPLN w kolejnych godzinach pozostanie w zakresie zmienności obserwowanej pod koniec ub. tyg. Sprzyjać temu będzie względnie pusty kalendarz makro oraz brak impulsów zza Oceanu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama