Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rajd dolara zagrożony - Fed nie przyspieszy tempa podwyżek stóp?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowane wczoraj ‘minutki’ z posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) rozczarowały osoby czekające na przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych, podobnie jak sam komunikat z tego posiedzenia, opublikowany na początku maja. Negatywnie wpłynęło to na kurs dolara amerykańskiego, ale za to reakcja na giełdach była pozytywna.

 

Majowe posiedzenie FOMC

Ostatnie posiedzenie FOMC nie miało dla rynków większego znaczenia. Praktycznie nikt nie spodziewał się, by doszło na nim do zmian w nastawieniu polityki pieniężnej Fed. Rynki przyzwyczaiły się już, że zmiany w poziomie stóp procentowych są stopniowe i dokonywane podczas drugiego posiedzenia w danym kwartale (połączonego z konferencją prasową). Na początku maja decydenci zgodnie z oczekiwaniami postanowili utrzymać przedział dla stopy funduszy federalnych na poziomie 1,50-1,75%. Do ostatniej zmiany w poziomie stóp procentowych doszło w marcu, gdy przedział został podniesiony o 25 punktów bazowych.

Komunikat opublikowany po majowym posiedzeniu był dość neutralny i nie zawierał sygnałów wskazujących na to, że tempo podwyżek stóp procentowych powinno zostać przyspieszone. Rynki liczyły na takie wskazówki i w efekcie, rozczarowane komunikatem Fed doprowadziły do osłabienia dolara. Podobne oczekiwania były jeszcze widoczne przed wczorajszą publikacją raportu z posiedzenia, który bardziej szczegółowo opisuje dyskusję i wnioski decydentów. Również tym razem doszło do rozczarowania i dolar osłabił się, co jest widoczne na poniższym wykresie indeksu tej waluty.

Reklama

 

Indeks dolara amerykańskiego

dolardolar

 

Co z tą inflacją?

Kluczowe w odbiorze komunikatu Fed były odniesienia do inflacji. Ta przez długi czas kształtowała się wyraźnie poniżej docelowego poziomu (2,0%). Indeks CPI oscyluje co prawda wokół tego poziomu już od 1,5 roku, ale decydenci wciąż czekali na potwierdzenie wypełnienia mandatu stabilności cen przez bazowy indeks PCE. To potwierdzenie dał odczyt marcowy, gdy indeks wzrósł do poziomu 1,9% i znalazł się najbliżej celu Fed od prawie 6 lat.

Większość decydentów wskazała podczas majowego posiedzenia, że marcowy wzrost inflacji jest sygnałem tego, iż dynamika cen jest na odpowiedniej trajektorii, by ustabilizować się w okolicy poziomu docelowego. Ostatnie odczyty uznali za potwierdzenie tego, że zaskakująco niska dynamika cen w ubiegłym roku wynikała z czynników przejściowych. Część decydentów miała jednak inne zdanie na temat perspektyw inflacyjnych. Niektórzy decydenci (Ci bardziej jastrzębi) wskazywali na możliwość nieznacznego przestrzelenia poziomu docelowego. Kilku innych wskazało, że ostatni wzrost inflacji po części wynikał z czynników tymczasowych i jest zbyt wcześnie, by uznać, że inflacja ustabilizuje się w okolicy 2% po kilku latach obniżonego poziomu dynamiki cen.

Reklama

 

Perspektywy makroekonomiczne

Ostatnie dane z gospodarki nie wpłynęły wyraźnie na zmiany prognoz gospodarczych. W protokole z posiedzenia wskazano, że ryzyko dla perspektyw gospodarczych jest zbilansowane. Oczekuje się, że gospodarka w dalszym ciągu rozwijać się będzie w umiarkowanym tempie, co pozwoli na dalsze podnoszenie stóp procentowych.

Przedstawiciele biznesu są optymistyczni co do dalszego rozwoju sytuacji w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Część z nich ma jednak obawy dotyczące negatywnego wpływu działań Donalda Trumpa w obrębie polityki handlowej na ich działalność.

 

Mniejsza szansa na 4 podwyżki w 2018 roku

Minutki FOMC zostały odczytane przez rynek jako zbyt mało jastrzębie w stosunku do oczekiwań. W efekcie obserwowaliśmy spadek wyceny kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku. Czerwcowa podwyżka, która jeszcze niedawno była w pełni zdyskontowana na rynkach, teraz ma prawdopodobieństwo na poziomie 90%. Jest ono oczywiście bardzo wysokie i zgodne z wzmiankami z protokołu dotyczącymi  bliskiej przyszłości. Wskazano bowiem, że ostatnie dane wskazują na to, że gospodarka rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, co implikuje potrzebę kolejnej redukcji akomodacji w polityce pieniężnej w najbliższej przyszłości. Kolejna podwyżka stóp procentowych z dużym prawdopodobieństwem będzie miała miejsce we wrześniu – wycena takiego scenariusza spadła jednak z ok. 80% do ok. 70%. Do niedawna rynek wyceniał scenariusz kolejnej podwyżki – w grudniu – na ponad 50%. Teraz prawdopodobieństwo to spadło do poziomu 38%. Te zmiany oczekiwań negatywnie odbiły się oczywiście na kursie dolara, ale zostały pozytywnie przyjęte przez giełdy, czego efektem były wzrosty głównych amerykańskich indeksów. Przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych nie jest dobrym scenariuszem dla rynku akcyjnego. Obawy o realizację takiego scenariusza były jednym z czynników, które przyczyniły się do spadków głównych indeksów w ostatnich miesiącach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama